Huquqni muhofaza qilish organlari bank xodimlari orasida poraxo‘rlik bilan shug‘ullanayotgan shaxslarni qo‘lga olishda davom etmoqda. Ular o‘z lavozimidan foydalanib, fuqarolardan kredit olish uchun pora talab qilishmoqda. Xususan, Toshkentning Sergeli tumanida tijorat banki xodimi va uning hamtovog‘i hibsga olindi. Ular bir mijozdan kvartira sotib olish uchun ipoteka krediti rasmiylashtirish va’dasiga qarshi 61 000 dollar talab qilgan.
Bosh prokuratura huzuridagi Departament tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvlar davomida bank filialining yetakchi mutaxassisi o‘z tanishi bilan birga fuqaroga yangi qurilayotgan uyda ipoteka orqali turar-joy sotib olishga yordam berishni va’da qilgani aniqlandi. Ular bu xizmatlari uchun 61 000 dollar oldindan to‘lashni talab qilishgan. Pullar olingan, ammo ipoteka rasmiylashtirilishi bo‘yicha hech qanday amaliy harakatlar qilinmagan.
Tergov harakatlari davomida aybdorlarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Tergov ishlari davom etmoqda.
Bunday holatlar ayniqsa ipoteka uy-joy xaridi uchun asosiy imkoniyatlardan biri bo‘lib qolgan sharoitda fuqarolar orasida katta norozilikka sabab bo‘lmoqda. Bank xodimlarining firibgarligi nafaqat moliyaviy muassasalarga bo‘lgan ishonchni zaiflashtiradi, balki o‘z turar-joy sharoitlarini yaxshilashga intilayotgan fuqarolarga katta zarar yetkazadi.
Bu hodisa bank tizimida, ayniqsa, kredit va ipoteka taqdim etish jarayonlarida qat’iy nazorat zarurligini yana bir bor eslatadi. Fuqarolar moliyaviy muassasalar bilan muloqotda o‘ta ehtiyotkor bo‘lishlari va kredit rasmiylashtirishda katta miqdorda pul talab qiluvchi ishonchsiz vositachilarga ishonmasliklari lozim.

Правоохранители продолжают ловить нечистых на руку сотрудников банков, которые пользуются служебным положением и вымогают деньги у граждан за получение кредита. В частности, в Сергелийском районе Ташкента был задержан сотрудник коммерческого банка и его соучастник, которые обманным путем вымогали у клиента 61 тысячу долларов в обмен на обещание оформить ипотечный кредит на покупку квартиры.
В ходе проверки, проведенной Департаментом при Генеральной прокуратуре, выяснилось, что ведущий специалист филиала банка вместе со своим знакомым пообещали гражданину помочь получить ипотечный кредит на покупку жилья в новостройке. За это они требовали внести предварительный платеж в размере 61 000 долларов. Деньги были получены, но никаких реальных действий по оформлению ипотеки так и не было предпринято.
В отношении подозреваемых было возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса (мошенничество). Следственные действия продолжаются.
Такие случаи вызывают особое возмущение среди граждан, особенно в условиях, когда ипотека становится одной из главных возможностей для приобретения жилья. Мошенничество со стороны банковских сотрудников не только подрывает доверие к финансовым учреждениям, но и ставит под удар людей, которые стремятся улучшить свои жилищные условия.
Этот инцидент напоминает о необходимости более строгого контроля над банковской системой, особенно в сфере предоставления кредитов и ипотеки. Гражданам следует быть предельно осторожными при взаимодействии с финансовыми учреждениями и не доверять непроверенным посредникам, требующим большие суммы денег под предлогом помощи в оформлении кредита.