Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi Toshkent va Toshkent viloyatidagi bir qator tibbiyot muassasalarida tekshiruv o‘tkazib, tibbiy uskunalardan foydalanishda ko‘plab qoidabuzarliklarni aniqladi. Bir necha kasalxona va poliklinikalar bemorlarga muddati o‘tgan yoki nosoz tibbiy asbob-uskunalarda xizmat ko‘rsatgan, ular esa qonun talablariga muvofiq ravishda davriy sinovlardan o‘tkazilmagan edi.
Tekshiruvlar natijasida aniqlanishicha, Toshkentdagi Yunusobod tumani Markaziy ko‘p tarmoqli poliklinikasi va boshqa klinikalarni o‘z ichiga olgan olti tibbiyot muassasasi 17 mingdan ortiq bemorlarga sifatsiz xizmat ko‘rsatgan. Ushbu xizmatlar uchun ulardan asossiz ravishda 806 million so‘m olingan.
Shu kabi qoidabuzarliklar Toshkent va Sirdaryo viloyatlarida ham aniqlangan. Masalan, Qibray tumani tibbiyot birlashmasi eski sertifikatli texnikadan foydalangan holda bir yil davomida 550 nafar bemorga 25 million so‘mlik asossiz xizmat ko‘rsatgan.
Sirdaryo viloyatida esa yanada jiddiy qoidabuzarliklar qayd etilgan. U yerda so‘nggi uch yil ichida 25 mingdan ortiq bemor tibbiy xizmatlar uchun 60 million so‘mdan ortiq pul to‘lagan.
Ushbu qoidabuzarliklar tufayli Antimonopoliya qo‘mitasi tibbiyot muassasalarini bemorlardan asossiz ravishda olingan pullarni qaytarishga majbur qildi. Jami qaytarilishi kerak bo‘lgan mablag‘ taxminan 900 million so‘mni tashkil etadi va bu holatdan 44 mingdan ortiq odam jabrlangan.
Bu holatlar tibbiy uskunalarning holatini nazorat qilish va xavfsizlik qoidalariga rioya etishning muhimligini yana bir bor ko‘rsatib beradi. Bemorlar sifatli xizmatlarga ega bo‘lishi shart, tibbiyot muassasalari esa o‘z uskunalarini o‘z vaqtida sertifikatlashtirishga mas’uldir.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей провел проверку ряда медицинских учреждений Ташкента и Ташкентской области, выявив многочисленные нарушения в использовании медицинского оборудования. Несколько больниц и поликлиник оказывали пациентам услуги на устаревших или неисправных медицинских аппаратах, не прошедших периодические испытания, что противоречит требованиям законодательства.
В результате этих проверок выяснилось, что в шести медицинских учреждениях, включая Центральную многопрофильную поликлинику Юнусабадского района и другие клиники Ташкента, было предоставлено некачественное обслуживание более 17 тысячам пациентов. За эти услуги с них было необоснованно взято 806 миллионов сумов.
Подобные нарушения также были обнаружены в Ташкентской и Сырдарьинской областях. В Кибрайском районе, например, медобъединение предоставляло услуги с использованием техники, срок действия сертификатов которой давно истек. С августа 2023 года по настоящее время 550 пациентам были оказаны услуги на сумму 25 миллионов сумов, взятых без соответствующих оснований.
Еще более серьезные нарушения выявлены в Сырдарьинской области, где более 25 тысяч пациентов заплатили за медицинские услуги на сумму почти 60 миллионов сумов за последние три года.
В связи с этими нарушениями Антимонопольный комитет обязал медицинские учреждения вернуть неправомерно взятые суммы пациентам. Общая сумма возврата составит около 900 миллионов сумов, а затронутыми окажутся более 44 тысяч человек.
Эти случаи подчеркивают важность контроля за состоянием медицинского оборудования и обязательного соблюдения правил безопасности. Пациенты должны иметь доступ к качественным услугам, а медицинские учреждения – следить за своевременной сертификацией своих аппаратов.