Toshkent hokimiyati bugun Toshkent aylanma yo‘li bo‘ylab ko‘ngilochar bulvar qurilishi bo‘yicha yangi va noodatiy loyiha boshlanishini e’lon qildi. Loyihani davlat-xususiy sheriklik doirasida amalga oshirish rejalashtirilgan bo‘lib, u shahar aholisi uchun yangi jamoat hududini yaratishga qaratilgan.
Bulvarda nimalar bo‘ladi?
Loyiha to‘rtta asosiy funktsional zonani o‘z ichiga oladi, ularning har biri shaharliklar va mehmonlar uchun o‘ziga xos takliflar bilan chiqadi:
- Gastronomik zona: Kafe, restoranlar, tez ovqatlanish joylari tashkil etiladi, bu yerda har xil taomlarni tatib ko‘rish mumkin bo‘ladi. Bu joy oilaviy yoki do‘stlar bilan mazali ovqatlanish uchun ajoyib joyga aylanadi.
- Sport zonasi: Faol hayot tarzini xush ko‘ruvchilar uchun fitness markazi, basketbol va futbol maydonlari, shuningdek, sport do‘konlari tashkil etiladi.
- Savdo zonasi: Bu hududda kiyim-kechak do‘konlari, ekologik bozor va boshqa savdo nuqtalari bo‘ladi, bu yerda zarur mahsulotlar va moda buyumlarini xarid qilish mumkin.
- Bolalar ko‘ngilochar zonasi: Bolalar uchun batut markazi, o‘yin maydonchalari va bolalar avtomashinalari uchun trek tashkil etiladi, bu esa oilaviy dam olish uchun qulay sharoit yaratadi.
O‘lchami va konsepsiya
Loyihaning umumiy maydoni 3,1 gektarni tashkil etadi, bulvar uzunligi esa 1 kilometr bo‘ladi. Bu yerda taxminan 250 konteyner o‘rnatiladi. Qurilishda ishlatiladigan yengil konstruktsiyalar qurilish jarayonini tezlashtiradi va hududga o‘ziga xos me’moriy ko‘rinish beradi. Bunday infratuzilmaning yaratilishi shahar hayotini rivojlantirishga, investorlarni jalb qilishga va shaharliklar uchun yangi diqqat markazini yaratishga yordam beradi.
Bu ulkan loyihani amalga oshirish uchun investorlar bilan hamkorlik qilish rejalashtirilgan. Mazkur ob’ekt davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida uzoq muddatli ijaraga beriladi, bu loyiha biznes uchun yanada jozibador bo‘ladi. Yangi ko‘ngilochar bulvarning manzili — Yangihayot tumani, Sergeli-8 turar-joy massivi hududi, Toshkent aylanma yo‘li bo‘ylab joylashadi.

Today, the Tashkent Hokimiyat (city administration) announced the start of a new and unique project — the construction of an entertainment boulevard along the Tashkent ring road. This project is being developed within the framework of a public-private partnership (PPP) and is aimed at creating a public space that will become a focal point for the city’s residents.
What will the boulevard feature?
The project envisions the creation of four main functional zones, each offering something unique for both residents and visitors of the city:
- Gastronomy zone: This area will feature cafes, restaurants, and fast-food establishments offering a wide variety of dishes to suit every taste. It will be a great place to relax with family or friends while enjoying delicious meals.
- Sports zone: For active lifestyle enthusiasts, the boulevard will include a fitness center, basketball and football courts, as well as sportswear shops.
- Retail zone: This area will house clothing stores, eco-markets, and other retail outlets, where visitors can purchase essential goods and fashionable items.
- Children’s entertainment zone: For children, there will be a trampoline center, playgrounds, and a mini-racing track, creating a perfect environment for family leisure.
Size and concept
The overall area of the project is 3.1 hectares, with a length of 1 km. Around 250 containers will be installed throughout the boulevard. The lightweight structures to be used in construction will not only accelerate the building process but also give the area a unique architectural charm. The development of such infrastructure is expected to promote urban life, attract investors, and create a new hub for the community.
Investor participation
To bring this ambitious project to life, collaboration with investors is planned. The property will be leased out under a long-term public-private partnership agreement, making the project even more appealing for businesses. The new entertainment boulevard will be located in the Yangihayot district, near the residential area of Sergeli-8, along the Tashkent ring road.
This exciting new development aims to enhance the quality of urban life in Tashkent and provide a space where families, sports enthusiasts, and shoppers can enjoy their time in the city.