Firibgarlar o’zbeklar plastik kartalaridan pul o’g’irlashning yangi usulini topishdi. Jabrlanganlar ularni o’z xohishlari bilan firibgarlarga taqdim etadi. Firibgarlar o’zlarini go’yoki huquq-tartibot organlari xodimlari deb tanishtirib, tergov uchun zudlik bilan ma’lumot kerakligini aytishadi. Odamning ishonchini qozonish uchun esa firibgarlar jabrlanuvchining rahbari nomidan soxta akkauntlar yaratishadi.
Firibgarlik qanday amalga oshadi?
Firibgarlar Telegram messenjerida vazirliklar, idoralar yoki yirik tashkilotlar rahbarlari nomidan soxta akkauntlar yaratib, xodimlar va rahbarlarning bo’ysunuvchilariga yozadilar. «Rahbar» nomidan yozilgan xabarda ular go’yo huquq-tartibot organlari ma’lumot talab qilayotganini aytib, jabrlanuvchini ma’lumotni topshirishga ishontiradilar. Shundan so’ng, firibgarlar bo’ysunuvchi bilan «organ xodimi» bog’lanishini ma’lum qilishadi.
Bir necha daqiqadan so’ng, jabrlanuvchi yana bir firibgardan telefon qo’ng’irog’ini oladi, u o’zini huquq-tartibot xodimi sifatida tanishtiradi. Jabrlanuvchi vaziyatning haqiqat ekaniga ishonib, barcha so’ralgan ma’lumotlarni, jumladan, plastik kartalari ma’lumotlarini taqdim etadi. Firibgarlar bu ma’lumotlardan foydalanib, jabrlanuvchining hisobidan pulni yechib olishadi va shuning natijasida katta mablag’lar yo’qotiladi.
Qanday himoyalanish mumkin?
Bunday holatlardan saqlanish uchun quyidagi oddiy qoidalarni yodda tuting:
- Xabar yuborgan shaxsning haqiqatda kimligini tekshirib ko’ring. Agar shubhali xabar kelsa, hatto tanish odamlardan bo’lsa ham, ularga shaxsan qo’ng’iroq qilib, xabarning haqiqatdan ham ular tomonidan yuborilganini tasdiqlang.
- Maxfiy ma’lumotlarni begonalarga bermang. Tasdiqlovchi kodlar, bank kartasi ma’lumotlari yoki parollarni internet orqali yoki telefon orqali hech qachon yubormang.
- Hushyor bo’ling. Firibgarlar juda ishontiruvchi bo’lishlari mumkin, lekin moliyaviy masalalarda har doim ehtiyotkor bo’lishingiz lozim.
Agar firibgarlik holatiga duch kelsangiz nima qilish kerak?
Agar siz firibgarlarning qurboniga aylansangiz yoki firibgarlik urinishiga duch kelsangiz, darhol Toshkent shahar IIBga quyidagi telefon raqamlari orqali murojaat qiling: 71-206-55-00 yoki 102. Sizning shaxsingiz sir saqlanadi. Ehtiyot bo’ling va o’z ma’lumotlaringizni himoya qiling!

Мошенники придумали новый способ хищения денег с пластиковых карт узбекистанцев. Причем пострадавшие фактически передают их сами, по доброй воле. Все дело в том, что преступники представляются сотрудниками правоохранительных органов, которым якобы срочно нужна информация для расследования. Чтобы человек поверил в этот обман, мошенники даже создают фейковый аккаунт, который выглядит как аккаунт его начальника.
Как работает схема?
Мошенники действуют хитро и профессионально, создавая фейковые аккаунты в мессенджере Telegram от имени руководителей министерств, ведомств или крупных организаций. Эти фейковые профили используются для связи с подчиненными и сотрудниками, которым злоумышленники от имени «начальства» отправляют сообщения. Они убеждают жертв в том, что их работодатель требует передать некую информацию для сотрудников правоохранительных органов. Затем мошенники предупреждают, что с подчиненным свяжется «сотрудник органов».
Через некоторое время жертва получает звонок от еще одного мошенника, который представляется сотрудником правоохранительных органов. Поверив в реальность происходящего, человек передает мошенникам всю запрошенную информацию, включая данные пластиковых карт. Пострадавшие, думая, что помогают в расследовании, сами сообщают важные данные, которые мошенники затем используют для снятия денег с их банковских карт. В результате этого пострадавшие теряют значительные суммы денег.
Как защититься?
Чтобы избежать подобных ситуаций, важно помнить несколько простых правил:
1. Всегда проверяйте подлинность отправителя сообщений. Если вам приходит подозрительное сообщение, даже от известного вам человека, позвоните ему лично и уточните, действительно ли это сообщение было отправлено от его имени.
2. Не передавайте конфиденциальную информацию посторонним лицам. Никогда не отправляйте коды подтверждения, данные банковских карт или пароли в ответ на запросы в интернете или по телефону.
3. Будьте бдительны. Мошенники могут быть очень убедительными, но всегда стоит сохранять осторожность, особенно когда речь идет о деньгах.
Что делать, если вы столкнулись с мошенничеством?
Если вы стали жертвой мошенников или столкнулись с попыткой обмана, немедленно обратитесь в ГУВД Ташкента по телефонам: 71-206-55-00 или 102. Ваша личность будет сохранена в тайне. Будьте внимательны и защищайте свои данные!