Firibgarlar o’zbeklar plastik kartalaridan pul o’g’irlashning yangi usulini topishdi. Jabrlanganlar ularni o’z xohishlari bilan firibgarlarga taqdim etadi. Firibgarlar o’zlarini go’yoki huquq-tartibot organlari xodimlari deb tanishtirib, tergov uchun zudlik bilan ma’lumot kerakligini aytishadi. Odamning ishonchini qozonish uchun esa firibgarlar jabrlanuvchining rahbari nomidan soxta akkauntlar yaratishadi.
Firibgarlik qanday amalga oshadi?
Firibgarlar Telegram messenjerida vazirliklar, idoralar yoki yirik tashkilotlar rahbarlari nomidan soxta akkauntlar yaratib, xodimlar va rahbarlarning bo’ysunuvchilariga yozadilar. «Rahbar» nomidan yozilgan xabarda ular go’yo huquq-tartibot organlari ma’lumot talab qilayotganini aytib, jabrlanuvchini ma’lumotni topshirishga ishontiradilar. Shundan so’ng, firibgarlar bo’ysunuvchi bilan «organ xodimi» bog’lanishini ma’lum qilishadi.
Bir necha daqiqadan so’ng, jabrlanuvchi yana bir firibgardan telefon qo’ng’irog’ini oladi, u o’zini huquq-tartibot xodimi sifatida tanishtiradi. Jabrlanuvchi vaziyatning haqiqat ekaniga ishonib, barcha so’ralgan ma’lumotlarni, jumladan, plastik kartalari ma’lumotlarini taqdim etadi. Firibgarlar bu ma’lumotlardan foydalanib, jabrlanuvchining hisobidan pulni yechib olishadi va shuning natijasida katta mablag’lar yo’qotiladi.
Qanday himoyalanish mumkin?
Bunday holatlardan saqlanish uchun quyidagi oddiy qoidalarni yodda tuting:
- Xabar yuborgan shaxsning haqiqatda kimligini tekshirib ko’ring. Agar shubhali xabar kelsa, hatto tanish odamlardan bo’lsa ham, ularga shaxsan qo’ng’iroq qilib, xabarning haqiqatdan ham ular tomonidan yuborilganini tasdiqlang.
- Maxfiy ma’lumotlarni begonalarga bermang. Tasdiqlovchi kodlar, bank kartasi ma’lumotlari yoki parollarni internet orqali yoki telefon orqali hech qachon yubormang.
- Hushyor bo’ling. Firibgarlar juda ishontiruvchi bo’lishlari mumkin, lekin moliyaviy masalalarda har doim ehtiyotkor bo’lishingiz lozim.
Agar firibgarlik holatiga duch kelsangiz nima qilish kerak?
Agar siz firibgarlarning qurboniga aylansangiz yoki firibgarlik urinishiga duch kelsangiz, darhol Toshkent shahar IIBga quyidagi telefon raqamlari orqali murojaat qiling: 71-206-55-00 yoki 102. Sizning shaxsingiz sir saqlanadi. Ehtiyot bo’ling va o’z ma’lumotlaringizni himoya qiling!

Scammers have come up with a new way to steal money from the plastic cards of Uzbek citizens. In fact, the victims willingly give away their information. The scheme involves criminals posing as law enforcement officers who claim to urgently need information for an ongoing investigation. To make the scam more believable, scammers even create fake accounts that resemble the victim’s boss.
How does the scheme work?
The scammers act cleverly and professionally by creating fake accounts on Telegram, posing as heads of ministries, agencies, or large organizations. These fake profiles are used to contact subordinates and employees, sending them messages on behalf of “their boss.” The scammers convince the victims that their employer requires them to share certain information with law enforcement officers. They then warn the victim that a “law enforcement officer” will contact them shortly.
Soon after, the victim receives a call from another scammer posing as a law enforcement officer. Believing the situation to be real, the victim provides all the requested information, including plastic card details. Thinking they are helping with an investigation, victims end up giving away sensitive information, which scammers then use to withdraw money from their bank accounts. As a result, victims lose significant amounts of money.
How to protect yourself?
To avoid such situations, it’s important to remember a few simple rules:
- Always verify the sender’s authenticity. If you receive a suspicious message, even from someone you know, call them directly to confirm that they actually sent the message.
- Do not share confidential information with strangers. Never send confirmation codes, bank card details, or passwords in response to requests over the internet or phone.
- Stay vigilant. Scammers can be very convincing, but it’s always important to remain cautious, especially when money is involved.
What to do if you encounter fraud?
If you become a victim of scammers or face an attempted scam, immediately contact the Tashkent City Police Department by calling 71-206-55-00 or 102. Your identity will remain confidential. Stay alert and protect your data!