Ушбу ҳафтада Ўзбекистон аҳолисини ёмғирли кунлар ва салқин кечалар кутиб турибди. Узгидромет маълумотига кўра, мамлакат ҳудудига Урал (Россия) томонидан совуқ ва нам фронт кириб келди.
Ҳафта учун об-ҳаво: нима кутса бўлади?
Бугун ва эртага Ўзбекистоннинг кўпчилик ҳудудларида ёмғир ёғиши кутилмоқда, айниқса, тоғ олди ва тоғли ҳудудларда кучли ёмғир ёғиши мумкин. Баландликларда ёмғир қорга айланиши эҳтимоли бор. Фақат республика шимолий ҳудудларида ёғингарчилик кутилмайди.
Ҳафта ўртасида, чорамба куни, ёғингарчилик фақат Фарғона водийсида сақланиб қолади, қолган ҳудудларда эса об-ҳаво тиниқ бўлади. Бу кунларда ҳарорат климатик нормадан 6-8 даража паст бўлади. Тунги вақтларда ҳарорат 3-8 даража илиқ бўлиб, шимолий ҳудудларда 0-2 даража совуқ қайд этилиши мумкин. Кундузи ҳарорат 13-18 даражадан ошмайди.
Ҳафта охирида илиқлашиш тенденцияси
Пайшанба ва жума кунлари антициклон шарқ томон силжиши натижасида ёғингарчилик эҳтимоли камаяди. Тунги ҳарорат 3-8 даража илиқ даражада қолади, жума куни кундузи ҳаво 17-22 даражагача исийди.
Узгидромет маълумотига кўра, 16-17 октябрь кунлари республика ҳудудларида шамол кучайиб, 13-18 м/с тезликка етиши мумкин. Айрим ҳудудларда туман тушиши эҳтимоли ҳам бор.
Тошкентда об-ҳаво
Пойтахтда бугун ва эртага ёмғир кутилмоқда. Шамол ғарб йўналишидан 5-10 м/с тезликда эсади. Бугун кундузи ҳарорат 15-17 даража атрофида бўлади, тунги вақтда 8-10 даража илиқликни сақлайди. Эртага кундузи ҳарорат 13-15 даражадан ошмайди.
16-17 октябрь кунлари Тошкентда ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқ йўналишига ўзгариб, 3-8 м/с тезликда эсади. Тунги вақтларда ҳарорат 3-6 даража илиқ бўлади, кундузи ҳаво 13-16 даражагача исийди.
Ушбу ҳафтадаги совуқ кечалар ва ёмғирли кунларга тайёргарлик кўриш тавсия этилади. Об-ҳаво маълумотларини кузатиб, кундалик режаларни мослаштириш мақсадга мувофиқ.

На этой неделе жителей Узбекистана ожидают дождливые дни и холодные ночи. Как сообщает Узгидромет, в страну пришел холодный и влажный фронт с территории Урала (Россия).
Погода на неделю: чего ожидать?
Сегодня и завтра на большинстве территорий Узбекистана пройдут дожди, особенно сильные осадки ожидаются в предгорных и горных районах, где на высоте возможен переход дождя в снег. Исключение составят северные регионы страны, где осадков не ожидается.
К середине недели, в среду, дожди сохранятся только в областях Ферганской долины, в остальных районах осадков не будет. Температура воздуха в эти дни будет ниже климатической нормы на 6-8 градусов. В ночные часы столбики термометров опустятся до 3-8 градусов тепла, а в северных районах возможны заморозки до 0-2 градусов ниже нуля. Днем температура не поднимется выше 13-18 градусов.
Тенденция к потеплению к концу недели
К четвергу и пятнице антициклон начнет смещаться на восток, что приведет к снижению вероятности осадков. Ночные температуры сохранятся в пределах 3-8 градусов тепла, а к пятнице днем воздух прогреется до 17-22 градусов.
Согласно прогнозам Узгидромета, 16-17 октября местами по республике возможно усиление ветра до 13-18 м/с, а также туман в некоторых районах.
В столице ожидаются дождливые дни сегодня и завтра. Ветер будет западный со скоростью 5-10 м/с. Сегодня днем температура воздуха составит 15-17 градусов, ночью понизится до 8-10 градусов, а завтра днем температура не превысит 13-15 градусов.
16-17 октября в Ташкенте осадков не ожидается. Ветер изменит направление на восточный, со скоростью 3-8 м/с. Ночные температуры в эти дни составят 3-6 градусов, а днем воздух прогреется до 13-16 градусов.