Бугун, 10 октябрь куни, Ўзбекистон терма жамоаси 2026 йилги Жаҳон чемпионати саралашининг учинчи босқичи доирасида Эрон терма жамоасига қарши муҳим учрашув ўтказади. Ўйин Тошкентдаги «Бунёдкор» стадионида соат 19:00 да бошланади. Iticket.uz сайти маълумотига кўра, ўйин учун барча чипталар сотиб бўлинган.
Шу муносабат билан, Тошкент шаҳар ИИББ ва Миллий гвардия стадионда тартиб ва хавфсизликни таъминлаш учун қўшимча чоралар кўрган. Ҳокимият мухлисларни чиптасиз стадионга киришга ҳаракат қилмасликка чақирмоқда, чунки чиптасиз шахслар учун кириш ёпиқ бўлади.
Мухлисларнинг қулайлиги ва тирбандликларнинг олдини олиш мақсадида стадион яқинида ҳаракатланадиган жамоат транспорти йўналишларида қўшимча автобуслар фаолият кўрсатади. Ҳокимият мухлисларга ўйинга эртароқ келиш ва транспорт тирбандликларининг олдини олиш учун жамоат транспортидан фойдаланишни тавсия қилмоқда.
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар футбол мухлисларидан жамоат тартибига амал қилиш ва мухлислик маданиятига риоя қилишни сўрамоқда, шу орқали учрашув юқори даражада ва ҳодисасиз ўтишига ёрдам бериш мумкин бўлади.
Ўзбекистон футбол ассоциацияси (ЎФА) ҳам мухлисларни жамоат тартибига қатъий риоя қилишга чақирди. ЎФА вакиллари майдонга тушиш мутлақо тақиқланганлигини эслатиб ўтишди. Илгариги ўйинлардан бирида Осиё футбол конфедерацияси томонидан белгиланган қоидаларни бузган мухлислар майдонга тушиб кетишган ва бу орқали тартибсизлик келтириб чиқарган. Ушбу қоидабузарликлар учун мухлислар маъмурий ва молиявий жазога тортилган эди.

Today, October 10, the Uzbekistan national team will play an important match against Iran as part of the third qualifying round for the 2026 World Cup. The match will take place at the “Bunyodkor” stadium in Tashkent and will begin at 19:00. According to the iticket.uz website, all tickets for the match have been sold out.
In response, the Tashkent City Police Department (GUPD) and the National Guard have taken additional measures to ensure order and security at the stadium. Authorities are urging fans not to attempt to enter the stadium without tickets, as access for those without tickets will be denied.
To facilitate transportation and avoid traffic jams, additional buses will be operating on public transport routes near the stadium. Authorities strongly recommend arriving at the match early and using public transport to avoid congestion.
Law enforcement officials are appealing to football fans to maintain public order and uphold a respectful fan culture to ensure the event runs smoothly and without incidents.
The Uzbekistan Football Association (AFA) also asked fans to strictly adhere to public order. AFA representatives reminded that entering the field is strictly prohibited. During one of the previous matches, fans who violated the rules set by the Asian Football Confederation ran onto the field, causing disruptions, and were held administratively and financially accountable.