Ўзбекистон мактаблари скандаллар марказида бўлишда давом этмоқда. Яқинда навбатдаги ҳодиса Қашқадарёда содир бўлди. Ижтимоий тармоқларда бешинчи синф ўқувчиси мактаб хоналарида синган бурун билан ўтирган, унинг юзи қонга тўлган ҳолдаги видео тарқалди. Видеода бола шок ҳолатида экани ва вазиятни тўлиқ тушунмаслиги кўриниб турибди. Мактаб маъмурияти болани инглиз тили ўқитувчиси урганини айтишмоқда, аммо бу тасодифан содир бўлганини таъкидлашмоқда.
Соат 10:30 ларда Шаҳрисабз тумани 33-сонли умумий ўрта таълим мактабида инглиз тили ўқитувчиси 5-«б» синф ўқувчисига: «Бошқа ўқувчиларга нисбатан ҳурматсизлик қилма», — деб танбеҳ берган. Шундан сўнг ўқувчи ўқитувчини ҳақорат қилган. Ўқитувчи ўқувчини тинчлантириб, уни тарбия хонасига олиб кирмоқчи бўлганида, тасодифан боланинг бурунига тегиб кетган ва бу унинг бурунидан қон келишига сабаб бўлган.
Бироқ ўқувчининг ота-онаси расмий версияга қўшилишмайди. Улар ўқитувчининг ҳаракатлари тасодиф эмаслигини таъкидлаб, ҳодиса бўйича чуқур суриштирув ўтказилишини талаб қилишмоқда.
Ҳодисадан сўнг бола мактабга онасини олиб келган ва унинг онаси билан ўқитувчи ўртасида жанжал келиб чиққан. Мактаб директори дарҳол ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга мурожаат қилган.
Қашқадарё вилояти Ички ишлар бошқармаси маълумотига кўра, бу ҳолат бўйича дастлабки суриштирув олиб борилмоқда. Текширув якунлари асосида кейинги ҳаракатлар бўйича қарор қабул қилинади.

Школы Узбекистана продолжают оказываться в центре скандалов. Очередной инцидент произошел в Кашкадарье. В социальных сетях появилось тревожное видео, на котором ученик пятого класса сидит в школьном помещении с разбитым носом, а его лицо залито кровью. На видео видно, что ребенок находится в шоковом состоянии и не до конца осознает происходящее. Администрация школы сообщила, что ребёнка ударила учительница английского языка, но утверждают, что это произошло случайно.
Примерно в 10:30 в 33-й общеобразовательной школе Шахрисабзского района учительница английского языка сделала замечание ученику 5-го «б» класса, сказав: «Не проявляй неуважение к другим ученикам». После этого ученик начал оскорблять учительницу. В попытке успокоить ученика и отвести его в комнату для воспитательных бесед, учительница случайно задела его нос, что привело к кровотечению.
Однако родители школьника не согласны с официальной версией. Они утверждают, что действия учительницы не были случайными, и требуют проведения тщательного расследования инцидента.
После произошедшего ученик привел в школу свою мать, и между матерью и учительницей возникла ссора. Директор школы сразу же обратился в правоохранительные органы.
В Управлении внутренних дел Кашкадарьинской области сообщили, что по данному факту проводится доследственная проверка. По результатам проверки будет принято решение о дальнейших действиях.