Ўзбекистон мактаблари скандаллар марказида бўлишда давом этмоқда. Яқинда навбатдаги ҳодиса Қашқадарёда содир бўлди. Ижтимоий тармоқларда бешинчи синф ўқувчиси мактаб хоналарида синган бурун билан ўтирган, унинг юзи қонга тўлган ҳолдаги видео тарқалди. Видеода бола шок ҳолатида экани ва вазиятни тўлиқ тушунмаслиги кўриниб турибди. Мактаб маъмурияти болани инглиз тили ўқитувчиси урганини айтишмоқда, аммо бу тасодифан содир бўлганини таъкидлашмоқда.
Соат 10:30 ларда Шаҳрисабз тумани 33-сонли умумий ўрта таълим мактабида инглиз тили ўқитувчиси 5-«б» синф ўқувчисига: «Бошқа ўқувчиларга нисбатан ҳурматсизлик қилма», — деб танбеҳ берган. Шундан сўнг ўқувчи ўқитувчини ҳақорат қилган. Ўқитувчи ўқувчини тинчлантириб, уни тарбия хонасига олиб кирмоқчи бўлганида, тасодифан боланинг бурунига тегиб кетган ва бу унинг бурунидан қон келишига сабаб бўлган.
Бироқ ўқувчининг ота-онаси расмий версияга қўшилишмайди. Улар ўқитувчининг ҳаракатлари тасодиф эмаслигини таъкидлаб, ҳодиса бўйича чуқур суриштирув ўтказилишини талаб қилишмоқда.
Ҳодисадан сўнг бола мактабга онасини олиб келган ва унинг онаси билан ўқитувчи ўртасида жанжал келиб чиққан. Мактаб директори дарҳол ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга мурожаат қилган.
Қашқадарё вилояти Ички ишлар бошқармаси маълумотига кўра, бу ҳолат бўйича дастлабки суриштирув олиб борилмоқда. Текширув якунлари асосида кейинги ҳаракатлар бўйича қарор қабул қилинади.

Schools in Uzbekistan continue to find themselves at the center of scandals. The latest incident occurred in Kashkadarya. A disturbing video appeared on social media showing a fifth-grade student sitting in a school room with a broken nose, his face covered in blood. The video shows that the child is in a state of shock and does not fully understand what is happening. The school administration stated that the student was hit by an English teacher, but they insist it was accidental.
At around 10:30, in the 33rd public school in the Shakhrisabz district, the English teacher reprimanded the student of class 5B, telling him, “Do not show disrespect to other students.” Afterward, the student began insulting the teacher. In an attempt to calm him down and take him to the room for disciplinary discussions, the teacher accidentally hit his nose, which led to bleeding.
However, the student’s parents disagree with the official version. They claim that the teacher’s actions were not accidental and are demanding a thorough investigation into the incident.
After the incident, the student brought his mother to the school, and a confrontation arose between the mother and the teacher. The school principal immediately contacted law enforcement authorities.
The Kashkadarya regional Department of Internal Affairs reported that a pre-investigation check is being conducted regarding the incident. A decision will be made based on the results of the investigation.