Бухорода шаҳар ташқарисида жойлашадиган янги аэропорт қурилиши бошланди. Янги аэропорт соатига 1,2 минг йўловчини қабул қилиш ва 8 та самолётни қабул қилиш ва жўнатиш имкониятига эга бўлади. Аэропортни бошқариш хусусий инвесторларга топширилади.
Ўзбекистонда аэропортларни модернизация қилиш бўйича кенг кўламли ишлар давом этмоқда. Жорий йилда Шаҳрисабз, Қўқон ва Заамин аэропортлари фойдаланишга топширилди, Наманган ва Андижонда ҳаво портларини модернизация қилиш ишлари бошланди. Аэропортларни бошқаришга хусусий секторни жалб қилиш ижобий натижалар бермоқда. Масалан, Самарқанд халқаро аэропорти хусусий бошқарувга ўтказилиб, модернизация қилинганидан сўнг, рейслар сони ва йўловчилар оқими 5 бараварга ошди.
Бухоро аэропорти ҳам катта салоҳиятга эга, лекин ҳозирги ҳолатида у маҳаллий аҳоли ва сайёҳларнинг эҳтиёжларини қондирмайди. Ҳозирги вақтда аэропорт соатига 400 йўловчини қабул қила олади, бу эса йилига тахминан 1 миллион йўловчини ташкил қилади.
Эскирган парвозларни бошқариш тизимлари ва йўловчиларга хизмат кўрсатиш инфратузилмалари, шунингдек, чекланган кутиш заллари рейслар сонини ошириш имконини чеклайди. Натижада, кўплаб сайёҳлар Бухорога етиб бориш учун Тошкент, Самарқанд ёки Урганчга учиб келишга мажбур бўлишмоқда. Масалан, сўнгги тўққиз ой ичида Бухорога келган 1 миллиондан ортиқ хорижий сайёҳларнинг 95 фоизи поезд ёки автомобилда келган.
Шу билан бирга, Бухорода меҳмонхона тармоғи ва зиёрат туризми фаол ривожланмоқда. Кейинги уч йил ичида сайёҳлар оқимини 8 миллион кишига етказиш режалаштирилган. Шу боис, 2024 йил 31 май куни президентнинг Бухоро вилоятига ташрифи чоғида Бухоро яқинида янги халқаро аэропорт қурилиши бошланди.
Лойиҳа давлат-хусусий шериклик асосида амалга оширилмоқда ва халқаро стандартларга жавоб берадиган инфратузилмани яратишни ўз ичига олади. Янги аэропорт соатига 1,2 минг йўловчини қабул қилиш имкониятига эга бўлади. Йўловчиларга ва ҳаво кемаларига хизмат кўрсатиш сифатини ошириш ҳисобига янги халқаро авиакомпанияларни жалб қилиш режалаштирилган.
Лойиҳа тақдимотида қурилишнинг техника-иқтисодий жиҳатлари бўйича маълумотлар тақдим этилди. Президент Шавкат Мирзиёев аэропортнинг ўтказувчанлик қобилиятини икки баравар ошириш ва соатига 8 самолётни қабул қилиш ва жўнатиш имкониятини яратиш зарурлигини таъкидлади. Шунингдек, у терминалдаги шароитларни яхшилаш ва унинг ташқи ва ички кўринишини такомиллаштириш бўйича тавсиялар берди.

В Бухаре началось строительство нового аэропорта, который будет располагаться за пределами города. Новый аэропорт сможет обслуживать до 1,2 тысячи пассажиров в час и обеспечит прием и отправку до 8 самолетов в час. Управление аэропортом будет передано частным инвесторам.
В Узбекистане продолжается масштабная модернизация аэропортов. В этом году уже введены в эксплуатацию аэропорты Шахрисабза, Коканда и Заамина, а в Намангане и Андижане начата модернизация воздушных гаваней. Привлечение частного сектора к управлению аэропортами уже приносит положительные результаты. Например, после передачи Самаркандского международного аэропорта в частное управление и его модернизации количество рейсов и пассажиропоток увеличились в 5 раз.
Бухарский аэропорт также обладает большим потенциалом, но в нынешнем состоянии он не соответствует потребностям местных жителей и туристов. В настоящее время аэропорт может обслуживать только 400 пассажиров в час, что составляет около 1 миллиона пассажиров в год.
Устаревшие системы управления полетами, обслуживания пассажиров, а также ограниченные залы ожидания сдерживают возможность увеличения числа рейсов. В результате большинство туристов вынуждены прилетать в Ташкент, Самарканд или Ургенч, чтобы затем добраться до Бухары. Например, 95% из более чем 1 миллиона иностранных туристов, посетивших Бухару за последние девять месяцев, прибыли на поездах или автомобилях.
Между тем, в Бухаре активно развивается гостиничная сеть и паломнический туризм. В ближайшие три года планируется увеличить туристический поток до 8 миллионов человек. В связи с этим 31 мая 2024 года, во время визита президента в Бухарскую область, было начато строительство нового международного аэропорта недалеко от Бухары.
Проект реализуется на основе государственно-частного партнёрства и включает создание инфраструктуры, соответствующей мировым стандартам. Новый аэропорт сможет обслуживать до 1,2 тысячи пассажиров в час. За счёт улучшения качества обслуживания пассажиров и воздушных судов планируется привлечение новых международных авиакомпаний.
На презентации проекта была представлена информация о технико-экономических аспектах строительства. Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость удвоить пропускную способность аэропорта и создать условия для приема и отправки до 8 самолетов в час. Он также дал рекомендации по улучшению условий в терминале, а также его внутреннему и внешнему оформлению.