Олти нафар Ўзбекистон фуқароси Измир аэропортида (Туркия) полиция томонидан жинсий аъзоларига хавфли ва ноодатий йўл билан 9 кг олтин контрабанда қилишга уринганликда қўлга олинди. Қимматбаҳо металл хирургик йўл билан уларнинг жинсий аъзоларига жойланган эди.
Маҳаллий ОАВ хабарига кўра, аёллар Туркияга Бирлашган Араб Амирликларидан рейс билан етиб келган ва уларни машинада кутиб олган бир эркак бўлган. Бироқ контрабандага қарши кураш бошқармаси бу ноқонуний юкни олиб ўтиш ҳақида аввалдан маълумотга эга бўлган.
2 октябр куни аёллар аэропортдан чиқиши билан полиция ходимлари уларни ва кутиб олган эркакни қўлга олди. Автомобил ва йўловчиларнинг шахсий буюмлари текширувидан сўнг, ҳар бири 110 грамм бўлган 82 дона олтин қуймалари, 18 та ўйин приставкалари ва контроллерлар (Playstation) ҳамда учта смартфон топилди. Аммо энг шокли маълумот кейинроқ аниқланди — тўлиқ текширувдан кейин аёлларнинг жинсий аъзоларида яна 84 дона олтин қуймалари жойлангани маълум бўлди.
Турк суди қарорига кўра, аёлларга хирургик операция ўтказилишига тўғри келди, шунда контрабанда қилинаётган қуймалар олиб ташланди. Аёллар жисмида олиб ўтилган олтиннинг умумий оғирлиги 9 кг 240 граммни ташкил қилди. Бу эса ҳар бир аёл ўз танасида 1,5 кг дан ортиқ олтин ташиб ўтганини англатади.
Машинада топилган олтинларни ҳам қўшиб ҳисоблаганда, контрабанда қилинган олтиннинг умумий оғирлиги 18,5 кгни ташкил этган бўлиб, унинг қиймати тахминан 55 миллион турк лирасига (яъни тахминан 1,5 миллион долларга) баҳоланган. Аёллар-кўрьерлар ва уларни кутиб олган эркак ҳибсга олинган бўлиб, ҳозирда суд жараёнини кутмоқдалар.
Бу ҳолат аёлларни бундай хавфли фаолиятга қандай жалб қилингани ҳақида кўплаб саволларни туғдиради. Шунингдек, бу халқаро даражада контрабанда кўламини ёритиб беради. Контрабандачилар инсон ҳаёти ва соғлиғи учун жиддий хавф туғдиришига қарамай, организм ичида олтин ташиш каби ҳаддан ташқари чоралардан фойдаланишда давом этаётгани ташвиш уйғотади.

Six Uzbek citizens were detained by Turkish police at Izmir Airport for attempting to smuggle 9 kg of gold in an unusual and extremely dangerous manner—the precious metal had been surgically implanted in their genitals.
According to local media, the women arrived in Turkey on a flight from the United Arab Emirates, where they were met by a man in a car. However, the Anti-Smuggling Unit already had information about the planned illegal transport of valuables.
On October 2, as the women exited the airport, police detained them along with the man who had arrived to meet them. During a search of the car and passengers’ belongings, 82 gold bars weighing 110 grams each, 18 gaming consoles and controllers (Playstation), and three smartphones were found. However, the most shocking discovery came later—upon thorough inspection, it was revealed that an additional 84 gold bars had been surgically implanted in the women’s genitals.
By court order, the women had to undergo surgical procedures to extract the smuggled gold bars. The total weight of the gold they were carrying in their bodies amounted to 9 kg and 240 grams, meaning each woman was carrying over 1.5 kilograms of gold.
The total amount of smuggled gold, including what was found in the car, came to 18.5 kg, valued at 55 million Turkish lira, or approximately 1.5 million dollars. The women couriers, along with the man who was meeting them, were arrested and are now awaiting trial.
This case raises numerous questions about how these women were drawn into such a dangerous activity. It also sheds light on the scale of smuggling operations that continue to thrive on an international level. What’s particularly concerning is that such extreme methods, like transporting gold inside the human body, are still being used by smugglers despite the severe risks to life and health.