Эртага, 8 октябр куни, Жиззах вилоятининг Бахмал туманида шафрон — дунёнинг энг қимматбаҳо зираворларидан бири бўлган «қизил олтин»ни қуритиш ва қайта ишлаш заводининг тантанали очилиши бўлиб ўтади. Бу уникал маҳсулот юқори нархи, кенг қўлланиши, етиштириш ва қайта ишлаш жараёнларининг мураккаблиги, шунингдек, кўплаб фойдали хусусиятлари билан машҳур.
Бу ҳақда Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги қошидаги «Дунё» ахборот агентлиги хабар бермоқда.
BMB-OPERA Zafferano заводи италиялик FIN.OPERA SRL компанияси билан ҳамкорликда барпо этилган. Бугунги кунда шафрон плантациялари майдони 700 гектарни ташкил этади.
Лойиҳанинг умумий қиймати 103 миллион еврога тенг. Бу суммадан 80 миллион евро — хорижий инвестициялар, 13 миллион евро — «Ўзпромстройбанк» кредит ресурслари, ва 10 миллион евро — маҳаллий муассисларнинг шахсий маблағларидир.
2023 йил июнида Ўзбекистон президентининг Италияга ташрифи давомида ушбу лойиҳага инвестицияларни ошириш бўйича келишувга эришилган. Хусусан, хорижий ҳамкорлар шафрон плантацияларини кенгайтириш учун яна 80 миллион еврогача маблағ киритишни режалаштирмоқда. Натижада, 2024-2026 йилларда Бахмал, Ғаллаорол ва Зафрон туманларида 1,3 минг гектар ерга шафрон экиш режалаштирилган.
BMB Zafaron брендининг маҳсулотлари Италия, Франция ва Кореянинг Европа лабораторияларида чуқур текширувлардан муваффақиятли ўтиб, сифат, ҳид ва таъм хусусиятлари бўйича халқаро стандартларга мувофиқлиги бўйича сертификатларга эга бўлган. Бундан ташқари, Нидерландиянинг Control Union Certifications лабораторияси ушбу маҳсулотнинг етиштириш ва қайта ишлаш жараёнларини сертификатлаган, бу брендга экологик тозалигини тасдиқловчи нуфузли USDA Organic сертификатини олиш имконини берган.
Шунингдек, бир неча йиллик тадқиқотлардан сўнг, ўзбек шафрони Хитойга экспорт қилиш учун рухсат олишга муваффақ бўлган. Бу дунёдаги энг йирик бозорни ўзбек «қизил олтини» учун очиб беради ва соҳани ривожлантиришда муҳим қадам бўлади.
Бугунги кунда ўзбек шафрони ORO ROSSO Milano савдо белгиси остида Европа бозорларига экспорт қилинмоқда. 2021 йилда экспорт ҳажми 1,2 миллион еврони ташкил қилган бўлса, 2022 йилда бу кўрсаткич 2,7 миллион еврога, 2023 йилда эса 4,5 миллион еврога етди. Жорий йилда ушбу кўрсаткичлар бир неча баробар ошиши кутилмоқда.
Лойиҳанинг муҳим элементи инновацион технологияларни жорий қилиш бўлди. Польша мутахассислари билан ҳамкорликда шафрон далаларида AgroNanoGel Basic гидрогел маҳсулоти синовдан ўтказилди. Гидрогел намликни сақлашга ва ўсимликларни бутун вегетация даврида сув билан таъминлашга ёрдам беради. Мутахассисларнинг таъкидлашича, гидрогелдан фойдаланиш сув сарфини 45% гача қисқартириши мумкин, бу эса қишлоқ хўжалигида сув истеъмолини оптималлаштиришда катта қадам бўлади.
Шафронни етиштириш ва қайта ишлаш лойиҳаси Ўзбекистон учун янги истиқболларни очади, мамлакатни ушбу уникал ва қимматбаҳо зираворнинг асосий ишлаб чиқарувчиларидан бири сифатида халқаро майдонга олиб чиқади.

Завтра, 8 октября, в Бахмальском районе Джизакской области, состоится торжественное открытие завода по сушке и переработке шафрана — одной из самых дорогих специй в мире, которую называют «красным золотом». Это уникальный продукт, известный своей высокой стоимостью и широким спектром применения, сложностью выращивания и переработки, а также множеством полезных свойств.
Об этом сообщает информационное агентство «Дунё» при МИД Узбекистана.
Завод BMB-OPERA Zafferano создан в сотрудничестве с итальянской компанией FIN.OPERA SRL. На сегодняшний день площадь плантаций шафрана составляет 700 гектаров.
Общая стоимость проекта составляет 103 миллиона евро. Из этой суммы 80 миллионов евро — это иностранные инвестиции, 13 миллионов евро — кредитные ресурсы «Узпромстройбанка», и ещё 10 миллионов евро – собственные средства местных учредителей.
Во время визита президента Узбекистана в Италию в июне 2023 года было достигнуто соглашение об увеличении инвестиций в этот проект. В частности, иностранные партнеры намерены вложить еще до 80 миллионов евро для расширения плантаций шафрана. В результате, ближайшие годы (2024-2026) планируется засадить 1,3 тысячи гектаров земли в Бахмальском, Галлааральском и Заминском районах.
Продукция бренда BMB Zafaron успешно прошла углубленные проверки в европейских лабораториях Италии, Франции и Кореи и получила сертификаты, подтверждающие её соответствие высоким международным стандартам по качеству, аромату и вкусовым характеристикам. Более того, голландская лаборатория Control Union Certifications сертифицировала процессы выращивания и переработки продукта, что позволило бренду получить престижный сертификат USDA Organic, подтверждающий экологическую чистоту продукции.
Кроме того, после нескольких лет исследований узбекский шафран получил разрешение на экспорт в Китай. Это открывает крупнейший в мире рынок для узбекской продукции, что станет важным шагом в развитии отрасли.
Сегодня узбекский шафран экспортируется на европейские рынки под торговой маркой ORO ROSSO Milano. В 2021 году объём экспортированной продукции составил 1,2 миллиона евро, в 2022 году — 2,7 миллиона евро, а в 2023 году — 4,5 миллиона евро. В этом году ожидается многократное увеличение этих показателей.
Важным элементом проекта стало внедрение инновационных технологий. На полях с шафраном был использован гидрогелевый продукт AgroNanoGel Basic в сотрудничестве с польскими экспертами. Гидрогель помогает сохранять влагу и обеспечивает растения водой на протяжении всего вегетационного периода. Эксперты утверждают, что использование гидрогеля может сократить расход воды до 45%, что станет значительным шагом в оптимизации водопотребления в сельском хозяйстве.
Этот проект по выращиванию и переработке шафрана открывает новые перспективы для Узбекистана, выводя страну на международную арену как одного из ключевых производителей этой уникальной и ценной специи.