Эртага, 8 октябр куни, Жиззах вилоятининг Бахмал туманида шафрон — дунёнинг энг қимматбаҳо зираворларидан бири бўлган «қизил олтин»ни қуритиш ва қайта ишлаш заводининг тантанали очилиши бўлиб ўтади. Бу уникал маҳсулот юқори нархи, кенг қўлланиши, етиштириш ва қайта ишлаш жараёнларининг мураккаблиги, шунингдек, кўплаб фойдали хусусиятлари билан машҳур.
Бу ҳақда Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги қошидаги «Дунё» ахборот агентлиги хабар бермоқда.
BMB-OPERA Zafferano заводи италиялик FIN.OPERA SRL компанияси билан ҳамкорликда барпо этилган. Бугунги кунда шафрон плантациялари майдони 700 гектарни ташкил этади.
Лойиҳанинг умумий қиймати 103 миллион еврога тенг. Бу суммадан 80 миллион евро — хорижий инвестициялар, 13 миллион евро — «Ўзпромстройбанк» кредит ресурслари, ва 10 миллион евро — маҳаллий муассисларнинг шахсий маблағларидир.
2023 йил июнида Ўзбекистон президентининг Италияга ташрифи давомида ушбу лойиҳага инвестицияларни ошириш бўйича келишувга эришилган. Хусусан, хорижий ҳамкорлар шафрон плантацияларини кенгайтириш учун яна 80 миллион еврогача маблағ киритишни режалаштирмоқда. Натижада, 2024-2026 йилларда Бахмал, Ғаллаорол ва Зафрон туманларида 1,3 минг гектар ерга шафрон экиш режалаштирилган.
BMB Zafaron брендининг маҳсулотлари Италия, Франция ва Кореянинг Европа лабораторияларида чуқур текширувлардан муваффақиятли ўтиб, сифат, ҳид ва таъм хусусиятлари бўйича халқаро стандартларга мувофиқлиги бўйича сертификатларга эга бўлган. Бундан ташқари, Нидерландиянинг Control Union Certifications лабораторияси ушбу маҳсулотнинг етиштириш ва қайта ишлаш жараёнларини сертификатлаган, бу брендга экологик тозалигини тасдиқловчи нуфузли USDA Organic сертификатини олиш имконини берган.
Шунингдек, бир неча йиллик тадқиқотлардан сўнг, ўзбек шафрони Хитойга экспорт қилиш учун рухсат олишга муваффақ бўлган. Бу дунёдаги энг йирик бозорни ўзбек «қизил олтини» учун очиб беради ва соҳани ривожлантиришда муҳим қадам бўлади.
Бугунги кунда ўзбек шафрони ORO ROSSO Milano савдо белгиси остида Европа бозорларига экспорт қилинмоқда. 2021 йилда экспорт ҳажми 1,2 миллион еврони ташкил қилган бўлса, 2022 йилда бу кўрсаткич 2,7 миллион еврога, 2023 йилда эса 4,5 миллион еврога етди. Жорий йилда ушбу кўрсаткичлар бир неча баробар ошиши кутилмоқда.
Лойиҳанинг муҳим элементи инновацион технологияларни жорий қилиш бўлди. Польша мутахассислари билан ҳамкорликда шафрон далаларида AgroNanoGel Basic гидрогел маҳсулоти синовдан ўтказилди. Гидрогел намликни сақлашга ва ўсимликларни бутун вегетация даврида сув билан таъминлашга ёрдам беради. Мутахассисларнинг таъкидлашича, гидрогелдан фойдаланиш сув сарфини 45% гача қисқартириши мумкин, бу эса қишлоқ хўжалигида сув истеъмолини оптималлаштиришда катта қадам бўлади.
Шафронни етиштириш ва қайта ишлаш лойиҳаси Ўзбекистон учун янги истиқболларни очади, мамлакатни ушбу уникал ва қимматбаҳо зираворнинг асосий ишлаб чиқарувчиларидан бири сифатида халқаро майдонга олиб чиқади.

Tomorrow, on October 8, in the Bakhmal district of Jizzakh region, the grand opening of a saffron drying and processing plant—one of the world’s most expensive spices, known as “red gold”—will take place. This unique product is famous for its high cost, wide range of applications, challenging cultivation and production processes, as well as its numerous health benefits.
This information was reported by the “Dunyo” news agency under the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan.
The BMB-OPERA Zafferano plant was established in collaboration with the Italian company FIN.OPERA SRL. Currently, the saffron plantations cover an area of 700 hectares.
The total cost of the project is €103 million, of which €80 million are foreign investments, €13 million are credit resources from Uzpromstroybank, and €10 million are the founders’ own funds.
During the President of Uzbekistan’s visit to Italy in June 2023, an agreement was reached to increase investment in this project. In particular, foreign partners plan to invest an additional €80 million to expand saffron plantations. As a result, over the next few years (2024-2026), 1,300 hectares of land in the Bakhmal, Gallaorol, and Zamin districts are expected to be cultivated.
The products of the BMB Zafaron brand have successfully passed extensive testing in European laboratories in Italy, France, and Korea, and have been certified to meet high international standards for quality, aroma, and flavor characteristics. Moreover, the Dutch laboratory Control Union Certifications has certified the product’s cultivation and processing procedures, allowing the brand to obtain the prestigious USDA Organic certificate, confirming the ecological purity of the product.
Additionally, after several years of research, Uzbek saffron received approval for export to China. This opens up the world’s largest market for Uzbek saffron, marking an important step in the industry’s development.
Today, Uzbek saffron is exported to European markets under the ORO ROSSO Milano brand. In 2021, the export volume amounted to €1.2 million, in 2022, €2.7 million, and in 2023, €4.5 million. This year, these figures are expected to multiply significantly.
An important element of the project is the introduction of innovative technologies. AgroNanoGel Basic, a hydrogel product, was used on saffron fields in collaboration with Polish experts. The hydrogel helps retain moisture and supplies water to plants throughout the entire growing season. Experts claim that the use of hydrogel can reduce water consumption by up to 45%, making it a significant step towards optimizing water usage in agriculture.
This project for the cultivation and processing of saffron opens new opportunities for Uzbekistan, positioning the country on the international stage as one of the key producers of this unique and valuable spice.