Тошкентдаги Тарас Шевченко кўчасидаги узоқ кутилган гастрономик кўчанинг очилиши яна кечиктирилди. Аввалроқ лойиҳани Мустақиллик кунига қадар топшириш режалаштирилган эди, кейин муддатлар сентябрь ойининг ўртасига кўчирилди, кейин октябрь бошларида деб айтилган. Энди эса янги сана — 10 октябрь маълум қилинди, аммо бу ҳам кафолат эмасга ўхшайди.
Мирабад тумани хокимияти маълумотига кўра, ҳозирги кунда лойиҳанинг биринчи босқичи бўйича ободонлаштириш ишлари деярли якунланмоқда. Келажакдаги гастрономик кўча бўйлаб 6 та фотозона, 39 та кичик ва 17 та катта торшерлар ўрнатилган, автобус бекати қурилган, шунингдек, 39 та видео кузатув камералари ва юзни таниш тизимлари ўрнатилган. Меҳмонлар қулайлиги учун 20 та ўриндиқ ва ахлат қутилари, Wi-Fi уланиш нуқталари ўрнатилган.
Асосий ўзгаришлардан бири пиёдалар йўлаклари билан боғлиқ бўлиб, тахминан 3000 квадрат метр пиёдалар йўли қурилди, унинг катта қисми (2600 квадрат метр) табиий гранит тоши билан қопланган.
«Аввалроқ ободонлаштириш ишларини сентябрь ойида якунлаш режалаштирилган эди, аммо асфальт қопламасини гранитга алмаштириш сабабли ишлар муддати октябрь бошларига кўчирилди», – дейилади хокимият хабарида.
Айни пайтда ҳудудни кўкаламзорлаштириш ишлари давом этмоқда — тахминан 30 та декоратив дарахтлар ўтқазилмоқда. Ободонлаштириш ишлари 10 октябрда якунланиши кутилмоқда. Шундан сўнг, туристик кўчанинг иккинчи босқичини яратиш ишлари бошланади.
Эслатиб ўтамиз, гастрономик кўчага жойлашган объектлар туну кун ишлайди. Ҳар куни соат 20:00 дан 6:00 гача ушбу кўча транспорти учун ёпилади ва пиёдалар зонасига айланади. Автомобиллар ҳаракати тўлиқ қурилиш ишлари тугаганидан сўнг тикланади.
Тошкентликлар ва шаҳар меҳмонлари ушбу ноёб кўчанинг очилишини катта иштиёқ билан кутмоқда, у сайёҳлар ва гуруҳанлар учун асосий диққатга сазовор жойлардан бири бўлиши кутилмоқда. Аммо 10 октябрь очилишнинг якуний санаси бўлишига ҳали ҳам ишониш қийин.

The highly anticipated opening of the gastronomic street on Taras Shevchenko Street in Tashkent has been delayed once again. Initially, the project was planned to be completed by Independence Day, then the deadline was moved to mid-September, and later to early October. Now, a new date has been announced — October 10, but even this date is not guaranteed.
The Mirabad District Hokimiyat reported that the first phase of the beautification works for the project is nearly complete. Along the future gastronomic street, 6 photo zones, 39 small and 17 large street lamps have been installed, as well as a bus stop. Additionally, 39 surveillance cameras and facial recognition systems have been set up. For the comfort of visitors, 20 benches and trash bins have been installed, along with Wi-Fi access points.
One of the key updates is the construction of approximately 3,000 square meters of pedestrian walkways, with most of it (2,600 square meters) paved with natural granite stone.
“The completion of the beautification was initially planned for September, but due to the replacement of asphalt with granite, the deadline for the works was shifted to early October,” noted the Hokimiyat.
Currently, work is ongoing to green the area, with around 30 decorative trees being planted. The beautification work is expected to be completed by October 10, after which the second phase of creating the tourist street will begin.
It is important to note that the establishments on the gastronomic street will operate around the clock. Daily, from 8:00 PM to 6:00 AM, this part of the street will be closed to traffic and turned into a pedestrian zone. Vehicle traffic will only resume after the full completion of construction works.
Residents of Tashkent and visitors to the city are eagerly awaiting the opening of this unique street, which promises to become one of the main attractions for tourists and food lovers. However, many remain skeptical that October 10 will be the final opening date.