Тошкентдаги Тарас Шевченко кўчасидаги узоқ кутилган гастрономик кўчанинг очилиши яна кечиктирилди. Аввалроқ лойиҳани Мустақиллик кунига қадар топшириш режалаштирилган эди, кейин муддатлар сентябрь ойининг ўртасига кўчирилди, кейин октябрь бошларида деб айтилган. Энди эса янги сана — 10 октябрь маълум қилинди, аммо бу ҳам кафолат эмасга ўхшайди.
Мирабад тумани хокимияти маълумотига кўра, ҳозирги кунда лойиҳанинг биринчи босқичи бўйича ободонлаштириш ишлари деярли якунланмоқда. Келажакдаги гастрономик кўча бўйлаб 6 та фотозона, 39 та кичик ва 17 та катта торшерлар ўрнатилган, автобус бекати қурилган, шунингдек, 39 та видео кузатув камералари ва юзни таниш тизимлари ўрнатилган. Меҳмонлар қулайлиги учун 20 та ўриндиқ ва ахлат қутилари, Wi-Fi уланиш нуқталари ўрнатилган.
Асосий ўзгаришлардан бири пиёдалар йўлаклари билан боғлиқ бўлиб, тахминан 3000 квадрат метр пиёдалар йўли қурилди, унинг катта қисми (2600 квадрат метр) табиий гранит тоши билан қопланган.
«Аввалроқ ободонлаштириш ишларини сентябрь ойида якунлаш режалаштирилган эди, аммо асфальт қопламасини гранитга алмаштириш сабабли ишлар муддати октябрь бошларига кўчирилди», – дейилади хокимият хабарида.
Айни пайтда ҳудудни кўкаламзорлаштириш ишлари давом этмоқда — тахминан 30 та декоратив дарахтлар ўтқазилмоқда. Ободонлаштириш ишлари 10 октябрда якунланиши кутилмоқда. Шундан сўнг, туристик кўчанинг иккинчи босқичини яратиш ишлари бошланади.
Эслатиб ўтамиз, гастрономик кўчага жойлашган объектлар туну кун ишлайди. Ҳар куни соат 20:00 дан 6:00 гача ушбу кўча транспорти учун ёпилади ва пиёдалар зонасига айланади. Автомобиллар ҳаракати тўлиқ қурилиш ишлари тугаганидан сўнг тикланади.
Тошкентликлар ва шаҳар меҳмонлари ушбу ноёб кўчанинг очилишини катта иштиёқ билан кутмоқда, у сайёҳлар ва гуруҳанлар учун асосий диққатга сазовор жойлардан бири бўлиши кутилмоқда. Аммо 10 октябрь очилишнинг якуний санаси бўлишига ҳали ҳам ишониш қийин.

Открытие долгожданной гастрономической улицы на улице Тараса Шевченко в Ташкенте снова откладывается. Сначала планировалось сдать проект к Дню независимости, затем сроки перенесли на середину сентября, позже говорили о начале октября. Теперь же названа новая дата — 10 октября, но и это, похоже, еще не гарантия.
В хокимияте Мирабадского района сообщили, что на сегодняшний день работы по благоустройству первого этапа проекта практически завершены. Вдоль будущей гастрономической улицы установлены 6 фотозон, 39 малых и 17 больших торшеров, построена автобусная остановка, а также установлены 39 камер видеонаблюдения и систем распознавания лиц. Для комфорта посетителей установлены 20 скамеек и урн для мусора, а также точки доступа к Wi-Fi.
Одним из ключевых изменений стало обустройство порядка 3000 квадратных метров пешеходной зоны, большая часть которой (2600 квадратных метров) вымощена натуральным гранитным камнем.
«Изначально завершение благоустройства планировалось в сентябре, однако из-за замены асфальтового покрытия на гранит сроки завершения работ были сдвинуты на начало октября», – отметили в хокимияте.
В данный момент продолжается работа по озеленению территории — высаживаются около 30 декоративных деревьев. Ожидается, что работы по благоустройству завершатся 10 октября. После этого начнётся второй этап создания туристической улицы.
Напомним, что заведения на гастрономической улице будут работать круглосуточно. Ежедневно с 20:00 до 6:00 эта часть улицы будет закрыта для транспорта и станет пешеходной зоной, при этом движение автомобилей будет восстановлено только после полного завершения строительных работ.
Ташкентцы и гости города с нетерпением ждут открытия этой уникальной улицы, которая обещает стать одной из главных точек притяжения для туристов и гурманов. Однако пока с трудом верится, что 10 октября станет окончательной датой открытия.