1-октябрь куни Ўзбекистон пойтахтида Америка Технологиялар Университетининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди. Мазкур университет АҚШнинг Cintana Education компанияси ва Times Higher Education рейтингида 182-ўринни эгаллаб турган Аризона давлат университети билан ҳамкорликда ташкил этилган. Янги университет илғор таълим технологияларини жорий этиш ва халқаро даражадаги мутахассисларни тайёрлаш мақсадида очилган.
Асосий мақсадлар ва йўналишлар
Университет қуйидаги талаб юқори бўлган соҳалар бўйича халқаро стандартларга мос, юқори малакали кадрларни тайёрлашга қаратилган:
- муҳандислик;
- соғлиқни сақлаш;
- ахборот технологиялари;
- архитектура ва дизайн;
- иқтисодиёт ва молия;
- халқаро муносабатлар.
Ушбу таълим муассасасининг мақсади сифатли олий таълим олиш имкониятларини кенгайтириш, хорижий илғор тажрибаларни ўқув дастурларига жорий этиш ва халқаро миқёсда рақобатбардош янги авлод мутахассисларини етиштиришдир.
Таълим дастурлари ва истиқболлар
2024/2025 ўқув йилида талабалар «Халқаро савдо» ва «Дастурий муҳандислик» бакалавриат йўналишларига киришлари мумкин бўлади. Келгусида ўқув дастурларининг кенгайиши билан, битирувчилар Аризона давлат университети билан бирга АҚШнинг бошқа етакчи университетларининг ҳам дипломларини олишлари мумкин бўлади.
Америка Технологиялар Университетида таълим пуллик бўлади, қабул қилиш шартлари ва ўқиш контракт суммаси университет раҳбарияти томонидан белгиланади.
Янги имкониятлар
Университетнинг муҳим жиҳатларидан бири хориждаги университетлар билан ҳамкорликдир. Бу талабалар учун «3+1» модели бўйича бакалавриат (3 йил Ўзбекистонда ва 1 йил чет элда) ва «1+1» модели бўйича магистратура (1 йил Ўзбекистонда ва 1 йил АҚШда) таълим олиш имкониятини беради. Шунингдек, масофавий таълимни йўлга қўйиш ҳам режалаштирилган.
Университет битирувчиларига Ўзбекистон ва АҚШда тан олинадиган дипломлар берилади, бу эса уларга мамлакатда ҳам, чет элда ҳам ишлаш имкониятини яратади.
Инвестициялар ва ривожланиш
Cintana Education компанияси университет ривожига 50 миллион доллар сармоя киритишга мажбурият олган. 2024-2030 йилларда 30 миллион доллар, 2030-2035 йилларда эса қўшимча 20 миллион доллар сармоя киритилади. Ушбу маблағларнинг камида 50 фоизи университетнинг моддий-техника базасини шакллантиришга йўналтирилади.
Биринчи босқичда университет Тошкент шаҳри, Бешагач кўчаси, 1-уй манзилида жойлашади. 2025 йил 1 сентябрга қадар университет учун Тошкент ҳудудида тўлиқ кампус қурилиши учун зарур ер майдони ажратилиши режалаштирилган.
Шундай қилиб, янги Америка Технологиялар Университети Ўзбекистонда талабалар учун ўқиш ва халқаро миқёсда касбий ривожланиш учун ноёб имкониятлар яратадиган муҳим таълим платформасига айланиши кутилмоқда.

1 октября в столице Узбекистана состоялась официальная церемония открытия Американского университета технологий, созданного в сотрудничестве с Аризонским государственным университетом, занимающим 182-е место в рейтинге Times Higher Education, и компанией Cintana Education из США. Новый университет был создан с целью внедрения передовых образовательных технологий и подготовки специалистов международного уровня.
Основные цели и направления
Университет направлен на подготовку высококвалифицированных кадров по международным стандартам в таких востребованных отраслях, как:
- инженерия;
- здравоохранение;
- информационные технологии;
- архитектура и дизайн;
- экономика и финансы;
- международные отношения.
Цель создания этого учебного заведения заключается в расширении возможностей для получения качественного высшего образования, внедрении передового зарубежного опыта в образовательные программы и формировании новых поколений специалистов, которые смогут конкурировать на международной арене.
Учебные программы и перспективы
В 2024/2025 учебном году студенты смогут поступить на бакалаврские программы по таким направлениям, как «Международная торговля» и «Программная инженерия». В дальнейшем планируется расширение учебных программ, в результате чего выпускники смогут получать дипломы не только Аризонского государственного университета, но и других ведущих вузов США.
Обучение в Американском университете технологий будет платным, а условия приема и стоимость обучения будут определяться администрацией университета.
Один из ключевых аспектов нового вуза — партнерские отношения с зарубежными университетами, что позволит студентам обучаться по моделям «3+1» для бакалавриата (три года в Узбекистане и один год за рубежом) и «1+1» для магистратуры (один год в Узбекистане и один год в США). Также планируется запуск дистанционного обучения.
Университет будет выдавать дипломы, признанные как в Узбекистане, так и в США. Это предоставит выпускникам возможность работать как в своей стране, так и за границей.
Инвестиции и развитие
Компания Cintana Education обязалась инвестировать в развитие университета 50 миллионов долларов. В период с 2024 по 2030 год будет вложено 30 миллионов долларов, а в 2030-2035 годах — еще 20 миллионов долларов. Не менее 50% этих средств будет направлено на формирование материально-технической базы учебного заведения.
На первом этапе университет будет располагаться на улице Бешагач, дом 1, однако до 1 сентября 2025 года планируется выделение необходимого земельного участка для строительства полноценного кампуса.
Таким образом, новый Американский университет технологий обещает стать важной образовательной платформой в Узбекистане, предоставляющей студентам уникальные возможности для обучения и дальнейшей профессиональной реализации на международном уровне.