Бугун эрталаб ижтимоий тармоқларда Instagram блогери автомобил бошқариб, Тошкент марказида хавфли пойга уюштирган видеоси тарқалди. Қиз Шота Руставели кўчасида катта тезликда ҳаракатланиб, бошқа машиналар ўртасида агрессив манёврлар қилди. Бундай ҳаракатлар барча йўл ҳаракати иштирокчилари учун жиддий хавф туғдириб, ҳар қандай вақтда аварияга олиб келиши мумкин эди. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар тезда ҳаракатга тушди.
Видеонинг тарқалиши ортидан ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари ушбу ҳодисани фаол муҳокама қила бошладилар, ҳайдовчининг масъулиятсиз хатти-ҳаракатларидан норозилик билдирдилар. Тез орада пойтахт ЙҲХБ ходимлари ушбу ҳодисани тергов қилиб, қоидабузарни аниқладилар. У 21 ёшли маҳаллий аҳоли бўлиб чиқди.
Ҳайдовчига нисбатан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 128-5-моддаси (транспорт воситалари ҳайдовчилари томонидан тўсиқ ёки авария ҳолати яратиш, йўлнинг қарши ҳаракат қисмига чиқиш) бўйича маъмурий иш қўзғатилди.
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчилар жарима суммаси аниқ эмаслигини айтдилар, лекин қонунчиликка мувофиқ, у 10 БҲМ (3,7 миллион сўм) тўлаши керак бўлади.
Маъмурий жазодан ташқари, блогер билан профилактик суҳбат ўтказилди. Унга йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилишнинг аҳамияти ва бундай хавфли манёврларнинг фожиали оқибатлари бўлиши мумкинлиги ҳақида эслатиб ўтилди.
Таъкидлаш жоизки, бу йўлларда хавфли хатти-ҳаракатлар билан боғлиқ биринчи ҳолат эмас. Яқинда шундай ҳаракатлари учун машҳур спортчи, бокс бўйича олимпия чемпиони Асадхужа Муиддинхужаев ҳам кузатилган эди. Ижтимоий тармоқларнинг оммалашиб бориши ва вирусли видеолар яратишга интилиш кўпинча машҳур шахсларни кўпроқ лайк ва эътибор олиш учун хавфли хатти-ҳаракатларга ундайди. Бироқ, бундай хатти-ҳаракатлар йўл қоидабузарликлари жуда жиддий оқибатларга олиб келиши мумкин.
Тошкент ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари барча ҳайдовчиларни йўл ҳаракати қоидаларига қатъий риоя қилишга чақирмоқда ва йўл — хавфли пойгалар ва манёврлар учун жой эмаслигини, бундай ҳаракатлар инсонларнинг ҳаётини хавф остига қўйиши мумкинлигини ёдга солмоқда.

Сегодня утром в социальных сетях появилось видео, на котором Instagram-блогерша, управляя автомобилем, устроила опасные гонки в центре Ташкента. Девушка двигалась на высокой скорости по улице Шота Руставели, агрессивно маневрируя между машинами. Такие действия создавали серьёзную угрозу для всех участников дорожного движения и могли привести к аварии в любой момент. Реакция правоохранительных органов не заставила себя ждать.
После публикации видео пользователи соцсетей активно обсуждали инцидент, выражая возмущение безответственным поведением водителя. Сотрудники столичного УБДД оперативно начали расследование инцидента и вскоре установили личность нарушительницы. Ею оказалась 21-летняя местная жительница.
В отношении водительницы было возбуждено административное дело по статье 128-5 (создание водителями транспортных средств помехи или аварийной ситуации, выезд на сторону дороги или полосу, предназначенную для встречного движения) Кодекса об административной ответственности.
Правоохранители не назвали точную сумму штрафа, но по законодательству она должна будет заплатить 10 БРВ (3,7 миллиона сумов).
Помимо административного взыскания, с блогершей была проведена профилактическая беседа. Ей напомнили о важности соблюдения правил дорожного движения и о возможных трагических последствиях таких опасных маневров.
Стоит отметить, что это не первый случай, когда популярные личности попадают в заголовки новостей из-за опасного поведения на дорогах. Недавно за подобными действиями был замечен известный спортсмен, олимпийский чемпион по боксу Асадхужа Муйдинхужаев. Растущая популярность социальных сетей и стремление к созданию вирусных видеороликов зачастую подталкивают известных личностей к рисковым поступкам ради лайков и внимания аудитории. Однако такое поведение недопустимо и может иметь тяжёлые последствия как для самого водителя, так и для окружающих.
Правоохранительные органы Ташкента призывают всех водителей строго соблюдать правила дорожного движения и напоминают, что дорога — не место для опасных гонок и маневров, которые могут поставить под угрозу жизни людей.