Яқинда ижтимоий тармоқларда Қорақалпоғистондаги мактаблардан бирида олинган видео кенг тарқалди ва жамоатчилик орасида қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди. Видеода уч аёлнинг дарс вақтида тўсатдан синфга кириб, қаршилик кўрсатаётган ва баланд овозда бақираётган болани куч билан тортиб чиқариб кетишга урингани акс этган. Воқеага тўсқинлик қилишга уринган ўқитувчи аёлнинг бири томонидан агрессияга учраган. Кўплаб ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари буни болани ўғирлаб кетиш деб баҳолашди.
Ҳодисанинг гувоҳлари ва иштирокчиларининг айтишича, аёллардан бири биринчи синф ўқувчиси бўлган боланинг онаси эканлиги маълум бўлди. У дўстлари билан биргаликда синфга кириб, ўқитувчининг қаршиликларига қарамай, ўғлини мактабдан куч билан олиб кетган.
Болалар омбудсмани ушбу воқеа 5 сентябрь куни Қорақалпоғистоннинг Элликқалъа туманидаги 28-мактабда содир бўлганини маълум қилди. Маълум бўлишича, воқеага бола ким билан яшаши кераклиги борасида қариндошлар ўртасидаги оилавий жанжал сабаб бўлган. Ҳозирда боланинг васийлигига оид моддий ва ҳуқуқий масалалар судда муҳокама қилинмоқда.
Айни пайтда боланинг онаси ва ҳодисада иштирок этган бошқа шахсларга нисбатан маъмурий жавобгарликка тортиш учун тегишли ҳужжатлар судга топширилди.
Омбудсман таъкидладики, боланинг таълим олиш ҳуқуқи тикланган ва у мактабда таълимни давом эттирмоқда ҳамда ўқитувчиларнинг қўллаб-қувватлашини олмоқда.
Болалар омбудсмани шунингдек, юз берган ҳолатдан ташвишда эканлигини билдирди ва бундай вазиятлар болалар таълим олаётган синфда эмас, балки қонун доирасида ҳал қилиниши кераклигини урғулади. У ота-оналарни таълим жараёнига ва болалар ҳуқуқларига ҳурмат билан муносабатда бўлишга ҳамда оилавий низоларни цивилизациялашган йўл билан ҳал қилишга чақирди.

Recently, a video recorded in one of the schools in Karakalpakstan has spread widely on social media, causing a public outcry. The footage shows three women unexpectedly entering a classroom during a lesson and forcefully dragging out a resisting and loudly screaming child. The teacher, who tried to prevent the incident, was met with aggression from one of the women. Many social media users described the incident as a kidnapping.
According to eyewitnesses and participants, one of the women turned out to be the mother of the boy, a first-grade student. Together with her friends, she burst into the classroom and, despite the teacher’s protests, forcefully took her son from the school.
The Children’s Ombudsman reported that the incident took place on September 5 at School No. 28 in the Ellikkala district of Karakalpakstan. It was revealed that the cause of the incident was a family dispute between relatives over who the child should live with. Material and legal issues regarding custody are currently being discussed in court.
At the moment, the child’s mother and others involved in the incident have been subjected to administrative responsibility, and the relevant documents have been submitted to the court.
The Ombudsman emphasized that the boy’s right to education has been restored, and he is continuing his studies at school, where he is receiving support from teachers.
The Children’s Ombudsman also expressed concern about the situation and stressed that such matters should be resolved exclusively within the legal framework, not in the classroom where children are studying. She urged parents to respect the educational process and children’s rights, as well as to resolve family disputes in a civilized manner.