Яқинда ижтимоий тармоқларда Қорақалпоғистондаги мактаблардан бирида олинган видео кенг тарқалди ва жамоатчилик орасида қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди. Видеода уч аёлнинг дарс вақтида тўсатдан синфга кириб, қаршилик кўрсатаётган ва баланд овозда бақираётган болани куч билан тортиб чиқариб кетишга урингани акс этган. Воқеага тўсқинлик қилишга уринган ўқитувчи аёлнинг бири томонидан агрессияга учраган. Кўплаб ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари буни болани ўғирлаб кетиш деб баҳолашди.
Ҳодисанинг гувоҳлари ва иштирокчиларининг айтишича, аёллардан бири биринчи синф ўқувчиси бўлган боланинг онаси эканлиги маълум бўлди. У дўстлари билан биргаликда синфга кириб, ўқитувчининг қаршиликларига қарамай, ўғлини мактабдан куч билан олиб кетган.
Болалар омбудсмани ушбу воқеа 5 сентябрь куни Қорақалпоғистоннинг Элликқалъа туманидаги 28-мактабда содир бўлганини маълум қилди. Маълум бўлишича, воқеага бола ким билан яшаши кераклиги борасида қариндошлар ўртасидаги оилавий жанжал сабаб бўлган. Ҳозирда боланинг васийлигига оид моддий ва ҳуқуқий масалалар судда муҳокама қилинмоқда.
Айни пайтда боланинг онаси ва ҳодисада иштирок этган бошқа шахсларга нисбатан маъмурий жавобгарликка тортиш учун тегишли ҳужжатлар судга топширилди.
Омбудсман таъкидладики, боланинг таълим олиш ҳуқуқи тикланган ва у мактабда таълимни давом эттирмоқда ҳамда ўқитувчиларнинг қўллаб-қувватлашини олмоқда.
Болалар омбудсмани шунингдек, юз берган ҳолатдан ташвишда эканлигини билдирди ва бундай вазиятлар болалар таълим олаётган синфда эмас, балки қонун доирасида ҳал қилиниши кераклигини урғулади. У ота-оналарни таълим жараёнига ва болалар ҳуқуқларига ҳурмат билан муносабатда бўлишга ҳамда оилавий низоларни цивилизациялашган йўл билан ҳал қилишга чақирди.

Недавно в социальных сетях распространилось видео, снятое в одной из школ Каракалпакстана, которое вызвало широкий общественный резонанс. На кадрах видно, как три женщины неожиданно вошли в класс во время урока и начали силой вытаскивать сопротивляющегося и громко кричащего ребенка. Учительница, пытавшаяся помешать происходящему, встретила агрессию со стороны одной из женщин. Многие пользователи соцсетей посчитали произошедшее похищением.
По словам очевидцев и участников событий, одна из женщин оказалась матерью мальчика — ученика первого класса. Она вместе с подругами ворвалась в класс и, несмотря на протесты учителя, силой забрала своего сына из учебного заведения.
Детский омбудсмен сообщила, что инцидент произошел 5 сентября в школе №28 Элликкалинского района Каракалпакстана. Как оказалось, причиной произошедшего стала семейная ссора между родственниками по поводу того, с кем должен проживать ребенок. Материальные и юридические вопросы относительно опеки в настоящее время обсуждаются в суде.
На данный момент мать ребенка и другие лица, участвовавшие в инциденте, привлечены к административной ответственности, и соответствующие документы переданы в суд.
Омбудсмен подчеркнула, что право мальчика на получение образования было восстановлено, и он продолжает посещать школу, где получает поддержку от педагогов.
Детский омбудсмен также выразила обеспокоенность происходящим и подчеркнула, что такие ситуации должны решаться исключительно в правовом поле, а не в классе, где дети учатся. Она призвала родителей уважать учебный процесс и права детей, а также разрешать семейные споры цивилизованным путем.