Ўзбекистонда 2,9 миллиард сўмлик хавфли дори воситалари партияси қўлга олинди. Видео
Давлат хавфсизлик хизмати (ДХХ) ходимлари 2,9 миллиард сўмдан ортиқ қийматга эга хавфли дори воситалари партиясини тарқатишга бўлган уринишни тўхтатди. Қўлга олинган дорилар орасида Традезол, Смаркол, Аргитен, Тинаргин, Ферролик, Неоксил, Рекаспар, Гептин каби препаратлар бор эди. Экспертиза маълумотларига кўра, уларнинг баъзилари мослик сертификатларига эга бўлмаган, қолганлари эса сифатсиз ва фойдаланишга яроқсиз бўлиб чиққан. Бу дориларни сотиб оладиган ва ишлатадиган одамларнинг соғлиғига жиддий хавф туғдирган.
Операция Урганч шаҳрида ўтказилди ва маҳаллий фуқаронинг эгалигида 64 452 дона турли дори воситалари аниқланди. Маълум бўлишича, бу препаратлар махсус шарт-шароитларсиз банд бўлган омборхонада сақланган ва кейин сотиш мақсадида жойлаштирилган эди.
Экспертизани Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази ўтказиб, қўлга олинган дориларнинг катта қисми сифат талабларига жавоб бермаслигини аниқлади.
Ушбу маълумотлар асосида ушланган фуқарога нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 186-3-моддаси 3-қисми «а» банди (субстандарт ёки сохта дори воситалари ёки тиббий буюмларни ишлаб чиқариш, тайёрлаш, сотиб олиш, сақлаш, ташиш ёки сотиш айниқса йирик миқдорда амалга оширилган) бўйича жиноят иши қўзғатилди ва тергов ишлари давом этмоқда.
Қонунчиликка кўра, бундай жиноят учун жазо саккиз йилдан ўн йилгача озодликдан маҳрум қилишни ўз ичига олади.

Officers of the State Security Service (SSS) thwarted an attempt to distribute a large batch of dangerous medicines worth over 2.9 billion soums. Among the seized medicines were drugs such as Tradezol, Smarcol, Argiten, Tinargin, Ferrolik, Neoxil, Recaspar, Heptin, and others. According to expert analysis, some of them lacked certificates of conformity, while others were found to be of poor quality and unfit for use. This posed a serious threat to the health of those who might have purchased and used these medicines.
The operation took place in the city of Urgench, where local authorities discovered 64,452 units of various pharmaceutical products in the possession of a resident. It was revealed that these medicines were stored with the intent of being sold from a cluttered warehouse lacking proper conditions.
The examination was conducted by the Pharmaceutical Products Safety Center of the Ministry of Health, which confirmed that a significant portion of the seized medicines did not meet quality standards.
Based on these findings, a criminal case has been opened against the detained citizen under Article 186-3, part 3, point “a” (production, manufacturing, acquisition, storage, transportation for the purpose of sale, or sale of substandard or counterfeit medicines or medical devices committed on a particularly large scale) of the Criminal Code, and an investigation is underway.