Ўзбекистонда 2,9 миллиард сўмлик хавфли дори воситалари партияси қўлга олинди. Видео
Давлат хавфсизлик хизмати (ДХХ) ходимлари 2,9 миллиард сўмдан ортиқ қийматга эга хавфли дори воситалари партиясини тарқатишга бўлган уринишни тўхтатди. Қўлга олинган дорилар орасида Традезол, Смаркол, Аргитен, Тинаргин, Ферролик, Неоксил, Рекаспар, Гептин каби препаратлар бор эди. Экспертиза маълумотларига кўра, уларнинг баъзилари мослик сертификатларига эга бўлмаган, қолганлари эса сифатсиз ва фойдаланишга яроқсиз бўлиб чиққан. Бу дориларни сотиб оладиган ва ишлатадиган одамларнинг соғлиғига жиддий хавф туғдирган.
Операция Урганч шаҳрида ўтказилди ва маҳаллий фуқаронинг эгалигида 64 452 дона турли дори воситалари аниқланди. Маълум бўлишича, бу препаратлар махсус шарт-шароитларсиз банд бўлган омборхонада сақланган ва кейин сотиш мақсадида жойлаштирилган эди.
Экспертизани Соғлиқни сақлаш вазирлигининг Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази ўтказиб, қўлга олинган дориларнинг катта қисми сифат талабларига жавоб бермаслигини аниқлади.
Ушбу маълумотлар асосида ушланган фуқарога нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 186-3-моддаси 3-қисми «а» банди (субстандарт ёки сохта дори воситалари ёки тиббий буюмларни ишлаб чиқариш, тайёрлаш, сотиб олиш, сақлаш, ташиш ёки сотиш айниқса йирик миқдорда амалга оширилган) бўйича жиноят иши қўзғатилди ва тергов ишлари давом этмоқда.
Қонунчиликка кўра, бундай жиноят учун жазо саккиз йилдан ўн йилгача озодликдан маҳрум қилишни ўз ичига олади.

Сотрудники Службы государственной безопасности (СГБ) пресекли попытку распространения крупной партии опасных лекарств общей стоимостью свыше 2,9 миллиарда сумов. Среди изъятых лекарств были такие препараты, как Традезол, Смаркол, Аргитен, Тинаргин, Ферролик, Неоксил, Рекаспар, Гептин и другие. По данным экспертизы, некоторые из них оказались без сертификатов соответствия, а часть — некачественными и непригодными для использования. Это ставило под угрозу здоровье тех, кто мог бы приобрести и использовать эти препараты.
Оперативное мероприятие было проведено в городе Ургенч, где у местного жителя обнаружили 64 452 единицы различных лекарственных препаратов. Как стало известно, эти препараты хранились с целью их последующей продажи в захламленном складском помещении без необходимых условий.
Экспертизу проводил Центр безопасности фармацевтической продукции Министерства здравоохранения, который установил, что значительная часть изъятых лекарств не соответствовала стандартам качества.
На основании этих фактов в отношении задержанного гражданина возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 186-3 (производство, изготовление, приобретение, хранение, перевозка в целях сбыта или сбыт недоброкачественных либо фальсифицированных лекарственных средств или изделий медицинского назначения, совершённые в особо крупном размере) Уголовного кодекса, ведётся следствие.
По законодательству, наказание за данный вид преступления — лишение свободы от восьми до десяти лет.