Самарқанд вилояти прокуратураси томонидан номаълум шахсларга нисбатан жиноят иши қўзғатилди. Улар «Амонқутан» миллий табиат боғи ҳудуди орқали ўзбошимчалик билан йўл қурганлар. Ноқонуний ҳаракатлар натижасида Ўзбекистон Қизил китобига киритилган камёб ва йўқолиб бораётган турлар, шу жумладан, ўнлаб дарахт ва ўсимликлар йўқ қилинган.
Ушбу воқеа жамоатчилик орасида қаттиқ ғазабга сабаб бўлди, чунки камёб ўсимлик ва дарахтларни йўқ қилиш нафақат табиатга катта зарар келтиради, балки минтақанинг биохилма-хиллигига таҳдид солади.
Текширувлар натижасида маълум бўлишича, бу шахслар тегишли рухсатномаларни олмасдан йўл қуришган ва бу билан атроф-муҳитга катта зарар етказишган. Ер ишлари олиб борилган ҳудуд 869 квадрат метрдан ортиқ майдонни ташкил қилган, яна 1427 квадрат метр ер тупроқ билан кўмилиб, уникаль ўсимликларнинг йўқ бўлишига сабаб бўлган.
Тергов маълумотларига кўра, жами 1 112 туп Қизил китобга киритилган 7 турдаги ўсимлик ва 1 479 туп 5 турдаги камёб ва йўқолиб бораётган ўсимликлар йўқ қилинган. Шунингдек, 64 туп дарахт ва буталар шикастланиб, кесилган. Табиатга келтирилган умумий зарар 1 миллиард 115 миллион сўмдан ортиқни ташкил қилган.
Самарқанд вилояти прокуратураси Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 204-моддаси 2-қисми (муҳофаза қилинадиган табиий ҳудудларнинг режимини бузиш) бўйича жиноят иши қўзғатди ва ҳозирги вақтда тергов ишлари олиб борилмоқда. Жиноят иши Бош прокуратура назорати остида, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар мазкур жиноятга алоқадор шахсларни аниқлаш устида иш олиб боришмоқда.
Қонунга мувофиқ, айбдорларга элликдан юзтагача базавий ҳисоблаш миқдорида жарима (18,7 миллиондан 37,5 миллион сўмгача), икки йилдан беш йилгача озодликни чеклаш ёки беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси берилиши мумкин. Шунингдек, улар келтирилган зарарни тўлиқ қоплашлари ва янги дарахт ва ўсимликларни экишлари керак бўлади.

Прокуратура Самаркандской области возбудила уголовное дело в отношении неизвестных лиц, которые самовольно проложили дорогу через территорию национального природного парка «Аманкутан». В результате незаконных действий были уничтожены сотни деревьев и растений, включая редкие и исчезающие виды, занесённые в Красную книгу Узбекистана.
Этот инцидент вызвал волну возмущения среди общественности, так как уничтожение редких растений и деревьев не только наносит значительный вред природе, но и ставит под угрозу биоразнообразие региона.
Злоумышленники, не получив соответствующих разрешений, проложили дорогу, нанеся колоссальный ущерб окружающей среде. Как выяснилось, в ходе проведения земляных работ была затронута территория площадью более 869 квадратных метров, а ещё 1427 квадратных метров земли были засыпаны почвой, что привело к гибели уникальных растений.
По данным следствия, было уничтожено 1 112 растений семи видов, занесённых в Красную книгу, и 1 479 экземпляров пяти редких и исчезающих видов растений. Также было зафиксировано повреждение и вырубка 64 деревьев и кустарников. Общий ущерб, нанесённый природе, составил более 1 миллиарда 115 миллионов сумов.
Прокуратура Самаркандской области возбудила уголовное дело по части 2 статьи 204 (нарушение режима охраняемых природных территорий) Уголовного кодекса, сейчас проводятся следственные действия. Дело находится под контролем Генеральной прокуратуры, органы правопорядка занимаются установлением лиц, причастных к этому преступлению.
Согласно законодательству, виновным грозит штраф от пятидесяти до ста базовых расчетных величин (от 18,7 миллиона до 37,5 миллиона сумов), ограничение свободы от двух до пяти лет либо лишение свободы до пяти лет. Также им придется возместить всю сумму нанесенного ущерба и посадить новые деревья и растения.