Чиланзар туманида ғалати бир ҳодиса содир бўлди. Ижтимоий тармоқларда янги кўп қаватли уй қурилиш майдонида ер тўсатдан қулаган видеоси тарқалди. Қурилиш майдонини ўраб турган тўсиқ ва унинг яқинидаги йўл ҳам ерга чўккан. Гувоҳларнинг айтишича, қулаганидан бир неча сония олдин велосипедчи ўша йўлдан ўтиб кетган, у қурилишчи эътиборсизлиги туфайли ҳалок бўлиши мумкин эди.
Муаммо компания «Runa International Trading» томонидан қурилиш ишлари қонунчилик талабларини бузган ҳолда ўзбошимчалик билан бошланганлиги туфайли юзага келган. Қурилиш инспекцияни хабардор қилмасдан ва зарур ҳужжатларни рўйхатдан ўтказмасдан бошланган.
Бундан ташқари, текширувда қурилиш майдони профнастил билан ўралгани ва ер ишлари қурилиш қоидалари ва нормаларини қўпол равишда бузган ҳолда олиб борилгани аниқланди. Шу боис, инспекция компания раҳбариятига барча қурилиш ишларини зудлик билан тўхтатиш ҳақида огоҳлантириш хати юборган.
Яхшиямки, бу сафар ҳалокатлар содир бўлмади, лекин ушбу ҳодиса ноқонуний қурилиш ва хавфсизлик қоидаларининг бузилиши қанчалик жиддий эканлигини таъкидлайди. Ҳокимият вазиятни назоратга олган ва ушбу ҳолатни синчиклаб текширишга ваъда бермоқда.

Странная история произошла в Чиланзарском районе. В соцсетях появилось видео, как на строительной площадке новой многоэтажки внезапно происходит обвал земли, причем вместе с ограждением строительной площадки проваливается и расположенная рядом дорога. По словам очевидцев, буквально за несколько секунд до обвала по этой дороге проехал велосипедист, который мог погибнуть из-за халатности застройщика.
По данным Минстроя, проблема возникла из-за самовольного начала строительных работ со стороны компании Runa International Trading, которая нарушила требования законодательства. Строительство началось без должного уведомления инспекции и без регистрации необходимых документов, как того требует законодательство.
Кроме того, проверка показала, что территория строительной площадки была огорожена профнастилом, а земельные работы велись с явными нарушениями строительных норм и правил. По этому поводу инспекция направила руководству компании предупреждение о необходимости немедленной остановки всех строительных работ.
К счастью, на этот раз обошлось без жертв, но инцидент подчеркивает серьезность проблемы точечной застройки и нарушения правил безопасности. Власти взяли ситуацию под контроль и обещают провести тщательное расследование данного случая.