Тошкентдаги касалхоналардан бирида ғалати ва нохуш воқеа содир бўлди, бу суд жараёнига олиб келди. Даволанаётган беморлардан бири, кутилмаганда, бошқа беморга нисбатан шаҳвоний тазйиқ ўтказа бошлади. Воқеа катта муҳокамаларга сабаб бўлди, чунки ҳар икки бемор эркаклар бўлган.
Иш материалларига кўра, 31 август куни Тошкентнинг Чилонзор туманидаги тиббиёт муассасаларидан бирида Азизжон исмли эркак киши 14-палатада бўлган вақтда, қўшниси Нодирга, 13-палатадаги беморга, телефон қилиб, телефонини таъмирлашга ёрдам бериш учун чақирган. Нодир унга рози бўлиб, Азизжоннинг олдига келган, лекин унинг ниятини билмаган.
Нодир палатага киргач, Азизжон эшикни шамол баҳонасида ёпиб қўйган. Шундан сўнг, у Нодирнинг орқасидан келиб, уни қучоқлаб, ўпишни бошлаган ва бир нечта номақбул ҳаракатлар, жумладан, интим жойларга тегиш қилган. Нодир тезда палатани тарк этган ва эртаси куни воқеани ўйлаб кўргач, ҳуқуқ-тартибот идораларига қўнғироқ қилиб, бўлган воқеа ҳақида хабар берган.
Суд мажлиси давомида Азизжон ўз айбини тан олди. У ҳақиқатдан ҳам Нодирни телефонини таъмирлаш баҳонасида чақирганини ва эшикни ёпганини, лекин кейинроқ номақбул ҳаракатлар содир этганини маълум қилди. У ўз хатти-ҳаракатини «момент таъсири» билан изоҳлади ва жабрланувчидан кечирим сўради.
Суд уни маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этган деб топди ва унинг ҳаракатларини Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 41-1-моддаси (шаҳвоний тазйиқ) бўйича квалификация қилди. Унга беш сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланди.

A strange and unpleasant incident occurred in one of Tashkent’s hospitals, leading to a court case. One of the patients, who was undergoing treatment, suddenly began harassing another patient. The incident sparked a wave of discussions, as both patients involved were men.
According to the case details, on August 31, in one of the medical institutions in Tashkent’s Chilanzar district, a man named Azizjon, who was in room №14, called his neighbor from room №13, Nodir, and invited him over, offering to help fix his phone. Nodir agreed and came to Azizjon, unaware of his intentions.
Once Nodir entered the room, Azizjon closed the door under the pretext of a draft. He then approached Nodir from behind, hugged him, began kissing him, and committed several inappropriate actions, including touching intimate areas. Nodir quickly left the room and, after reflecting on the incident, called the authorities the next day to report what had happened.
During the court hearing, Azizjon admitted his guilt. He explained that he had indeed invited Nodir under the pretext of repairing the phone and closed the door, but later allowed himself inappropriate actions. He justified his behavior as a “spur of the moment” and apologized to the victim.
The court found him guilty of committing an administrative offense, qualified under Article 411 (sexual harassment) of the Administrative Code. He was sentenced to five days of administrative arrest.