Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ёшларни олий ва ўрта махсус маълумот олишини қўллаб-қувватлаш бўйича янги чораларни жорий этишни эълон қилди. Шунинг учун ҳар бир камбағал оилада, айниқса, аёллар орасида ҳеч бўлмаса бир киши олий маълумотга эга бўлади.
Қўллаб-қувватлашнинг асосий чоралари
- Таълим учун фоизсиз кредитлар
Олийгоҳлар, коллежлар ва техникумларда 80% дан кам бўлмаган юқори академик натижаларга эга талабалар келгуси ўқув йили учун фоизсиз таълим кредитини олишлари мумкин бўлади. Бу янгилик талабалар ва уларнинг оилаларига молиявий юкни енгиллаштиришга қаратилган бўлиб, уларга қўшимча қарз мажбуриятларисиз таълимни давом эттириш имкониятини яратади. - Камбағал оилалар учун қўшимча грантлар
Университет, коллеж ёки техникумга киришда давлат гранти учун талаб қилинган ўтиш балининг 80% дан кам бўлмаган натижани тўплаган камбағал оила фарзандларига қўшимча грантлар тақдим этилади. Бу ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлардаги кўплаб ўқувчиларга таълим олиш имкониятини беради, агар улар давлат гранти учун етарли баллни тўплай олмасалар ҳам. - Молиявий мустақил университетлардан грантлар
Молиявий мустақил олийгоҳлар ҳар йили камида 1 миллиард сўм миқдорида грантлар эълон қиладилар. Бу грантлар ҳисобидан камбағал оила фарзандларининг контрактининг 20% дан 80% гача бўлган қисми уларнинг академик натижаларига қараб қоплаб берилади.
Ушбу дастурларнинг барчасини мувофиқлаштириш вазифаси Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги директори биринчи ўринбосари Шаҳноза Мирзиёева зиммасига юклатилди. Унинг вазифаларига камбағал оила фарзандларининг болалар боғчалари, мактаблар, техникумлар ва олийгоҳларда сифатли таълим олиши ва уларга ҳар томонлама ёрдам кўрсатилишини таъминлаш киради.
Ушбу чоралар Ўзбекистон ёшларини қўллаб-қувватлаш ва ҳар бир болага ижтимоий мақомига қарамай, муносиб таълим олиш имкониятини яратишга қаратилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев объявил о введении новых мер поддержки молодежи в получении высшего и среднего специального образования. Эти меры позволят каждой малообеспеченной семье воспитать хотя бы одного человека с высшим образованием, особенно среди женщин.
Беспроцентные кредиты на образование
Студенты университетов, колледжей и техникумов, которые демонстрируют высокие результаты успеваемости (не менее 80%), смогут получить беспроцентный образовательный кредит на следующий учебный год. Это нововведение призвано снизить финансовую нагрузку на студентов и их семьи, обеспечивая возможность продолжить обучение без дополнительных долговых обязательств.
Дополнительные гранты для малообеспеченных семей
Детям из малообеспеченных семей, набравшим не менее 80% от проходного балла на грант при поступлении в университет, колледж или техникум, будут предоставлены дополнительные гранты. Это позволит учащимся из социально уязвимых слоев населения получить шанс на образование, даже если они не смогут полностью набрать баллы для государственного гранта.
Гранты от финансово независимых университетов
Финансово независимые вузы ежегодно будут объявлять гранты на сумму не менее 1 миллиарда сумов. Эти гранты покроют от 20% до 80% стоимости контракта для студентов из малообеспеченных семей, в зависимости от их успеваемости.
Координация всех этих программ возложена на первого заместителя директора Национального агентства социальной защиты Шахнозу Мирзиёеву. Её задачей также станет обеспечение качественного образования для детей из малообеспеченных семей в детских садах, школах, техникумах и университетах.
Эти меры направлены на поддержку молодежи Узбекистана и создание условий, при которых каждый ребенок, независимо от социального статуса, сможет получить достойное образование.