Тошкентнинг энг йирик электроника бозори «Малика»да кредитга олинган телефонларни сотиш билан боғлиқ фирибгарлик схемаси авж олмоқда. Кўплаб харидорлар улар томонидан янги деб харид қилинган қурилмалар бир неча ой ўтгач, банк кредитини тўлаш ҳақида СМС-хабарномаларга айланиб кетганидан шикоят қилмоқда.
Зарбага учраган харидорлар ўз ҳикояларини «Потребитель.уз» ҳамжамиятида бўлишмоқда.
Сценарий доим бир хил: одамлар янги телефон сотиб оляпман деб ўйлайди, аммо 2-5 ой ўтгач, уларнинг телефон рақамларига банклардан кредит қарзини тўлаш ҳақида хабарномалар кела бошлайди.
Фирибгарлик схемаси қандай ишлайди?
Маълум бўлишича, бу фирибгарлик схемаси тез пулга муҳтож бўлган ва виждонсиз сотувчилар орасида жуда кенг тарқалган. Бир шахс телефонни кредитга олади ва уни «Малика» бозоридаги таниш сотувчиларга сотади. Янги эгаси ҳеч нарсани пайқамаслиги учун фирибгар дастлабки бир неча ой давомида кредит бўйича кичик тўловларни амалга оширади. Бироқ вақт ўтиши билан тўловлар тўхтайди ва бехабар харидорда кредит мажбуриятлари пайдо бўла бошлайди.
Фирибгарлик бир неча ой ўтгач ошкор бўлади, шунда исботлаш жуда қийин бўлиб қолади. Сотувчилар телефонни алмаштиришдан бош тортган ҳолда, улар ҳеч нарса билмаганини айтишади. Жабрланувчилар учун ягона йўл – ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига мурожаат қилиш, лекин бу ҳам муаммони ҳал қилишда ҳар доим ёрдам беравермайди.
Бундай тузоққа тушиб қолмаслик учун нима қилиш керак?
- Эҳтиёт бўлиб текшириш: Телефонни бозордан сотиб олганда, ҳар доим ҳужжатларини текшириб кўринг. Сотувчидан қурилманинг келиб чиқиши ҳақида аниқ сўранг ва унинг кредитга олинмаганлигини тасдиқланг.
- Текширилган сотувчилардан харид қилиш: Гаровсиз қурилмаларга кафолат ва ҳужжатлар тақдим этувчи расмий дўконлардан харид қилишга ҳаракат қилинг.
- Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига мурожаат қилиш: Агар сиз бундай фирибгарликнинг қурбони бўлган бўлсангиз, маҳаллий ички ишлар бўлимига бориб ариза ёзишни кечиктирманг. Ҳаракатни тезроқ бошласангиз, адолатга эришиш имкониятингиз ошади.

At Tashkent’s largest electronics market, “Malika,” a fraudulent scheme involving the sale of phones bought on credit is gaining momentum. Numerous customers have reported that phones they believed to be new have turned into a nightmare, as a few months later they start receiving SMS messages demanding that they repay a bank loan supposedly taken out for these phones.
Victimized buyers have shared their stories in the community “Potrebitel.uz.” The scenario is always the same: people think they are buying a new phone, but after 2-5 months, they start receiving messages from banks asking them to pay off the credit debt for the phone.
How does this fraudulent scheme work?
It turns out this is a fairly common scam among dishonest sellers and individuals who urgently need money. A person takes out a phone on credit and immediately resells it to stores at the “Malika” market through familiar vendors. To avoid suspicion, the fraudster makes small payments on the credit for the first few months, so the new owner doesn’t notice anything wrong. However, after a while, they stop making payments, and the credit debt surfaces, leaving the unsuspecting buyer to deal with the issue.
By the time the fraud is uncovered, it’s often too late to prove anything. Sellers refuse to replace the phone, claiming they knew nothing about the situation. The only option for victims is to file a report with the police, but even this does not always guarantee a solution.
How to avoid falling into this trap?
- Careful inspection: Always check the phone’s documentation, especially when purchasing from a market. Be sure to ask the seller about the origin of the device and whether it’s tied to any credit agreement.
- Buy from trusted vendors: Try to make purchases from official stores that provide guarantees and documentation proving the device isn’t burdened with credit obligations.
- Report to law enforcement: If you find yourself a victim of such fraud, don’t delay. Visit your local police department and file a report. The sooner you act, the better your chances of achieving justice.
The fraudulent phone scheme at the “Malika” market is on the rise, and the only way to protect yourself is to remain vigilant and cautious when making purchases.