Сўнгги пайтларда ижтимоий тармоқлар ва бир қатор ОАВларда айрим ҳудудларда тадбиркорларни кун панелларини ўрнатишга мажбурлаётганлик ҳақида шикоятлар пайдо бўлди. Хусусан, бизнесга босим ўтказилиб, маҳаллий ҳокимият вакиллари тадбиркорларни кун панелларини ўрнатмаса, уларни электр таъминотидан узиб қўйиш билан таҳдид қилмоқда. Энергетика вазирлиги бундай ҳолатга жавобан, кун панелларини ўрнатишга мажбурлаш амалдаги қонунчиликка зид эканлигини маълум қилди.
Энергетика вазирлиги ўз баёнотида 2023 йил 16 феврал ва 2024 йил 14 июндаги президент фармонларига мувофиқ, мамлакатда қайта тикланувчи энергия манбаларини ва энергия тежовчи технологияларни жадал жорий этиш бўйича чора-тадбирлар амалга оширилаётганини эслатди. Ушбу ҳужжатлар кун панеллари ва коллекторлардан аҳоли ва бизнес томонидан самарали фойдаланишни тарғиб қилишга қаратилган.
Бироқ ушбу ҳужжатларнинг ҳеч бири кун панелларини ўрнатишни мажбурий қила олмайди. Вазирлик бу каби чоралар ноқонуний эканлигини ва бундай ҳаракатларни қўллаб-қувватламаслигини таъкидлади.
«Кун панелларини ўрнатишга ҳеч қандай мажбурлаш йўқ ва бу амалдаги қонунчиликка зид», – дейилади расмий хабарда.
Вазирлик, шунингдек, кун панелларини импорт қилиш ва ўрнатиш билан шуғулланувчи компаниялар сони сўнгги пайтларда сезиларли даражада ошганини таъкидлади. Давлат божхона қўмитаси мониторинг натижаларига кўра, 2024 йилнинг биринчи саккиз ойида мамлакатга 1,5 миллиондан ортиқ кун панеллари олиб кирилган. Бу Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергия бозори тез суръатлар билан ривожланаётганини кўрсатади.
Бундан ташқари, вазирликнинг фикрича, энергия ресурслари нархларининг ошиши кун панелларини ўрнатишга қизиқишни табиий равишда оширган.
Кун панелларини ўрнатиш мажбурий бўлмаган бўлса-да, Энергетика вазирлиги бу қадам бизнес учун жуда фойдали бўлиши мумкинлигини таъкидлади. Кун панеллари нафақат электр энергияси харажатларини қисқартиришга ёрдам беради, балки давлат субсидиялари билан қўллаб-қувватланади. Масалан, кун панелларини ўрнатган тадбиркорлар ер ва мол-мулк солиғидан 10 йилгача озод қилиниши мумкин.
Вазирлик тадбиркорларни кун панелларини ўрнатишни мажбурият эмас, балки ўз бизнеси келажагига сармоя сифатида кўриб чиқишга чақиради.

В последнее время в социальных сетях и ряде СМИ появились жалобы на то, что в некоторых регионах Узбекистана предпринимателей принуждают устанавливать солнечные панели. В частности, на бизнес оказывается давление, а местные чиновники угрожают отключением от электроснабжения, если предприниматели не установят солнечные батареи. Министерство энергетики в ответ на это заявило, что принуждение к установке солнечных панелей противоречит действующему законодательству.
В своем заявлении Минэнерго напомнило, что согласно указам президента от 16 февраля 2023 года и 14 июня 2024 года в стране реализуются меры по ускоренному внедрению возобновляемых источников энергии и энергосберегающих технологий. Эти документы направлены на продвижение использования солнечных панелей и коллекторов среди населения и бизнеса для экономии электроэнергии и природного газа.
Однако ни один из этих документов не предусматривает принуждения к установке солнечных панелей. Министерство подчеркнуло, что подобные меры являются незаконными, и министерство не поддерживает их.
«Никакого принуждения к установке солнечных панелей не существует, и это противоречит действующему законодательству», – говорится в официальном сообщении.
Министерство также отметило, что число компаний, занимающихся импортом и установкой солнечных панелей, за последнее время значительно выросло. По данным мониторинга Государственного таможенного комитета, за первые восемь месяцев 2024 года в страну было ввезено более 1,5 миллиона солнечных панелей. Это свидетельствует о том, что рынок возобновляемой энергии в Узбекистане развивается активными темпами.
Кроме того, повышение тарифов на энергоресурсы, по мнению министерства, естественным образом повысило интерес к установке солнечных панелей.
Несмотря на то, что установка солнечных панелей не является обязательной, министерство энергетики отметило, что этот шаг может быть крайне выгодным для бизнеса. Солнечные панели не только позволяют снизить расходы на электроэнергию, но и поддерживаются государственными субсидиями. Например, предприниматели, установившие солнечные панели, могут быть освобождены от налога на землю и имущество на срок до 10 лет.
Министерство призывает предпринимателей рассмотреть возможность установки солнечных панелей не как обязанность, а как инвестицию в будущее своего бизнеса.
Только что налоговики пришли, говорили что есть команда сверху если кто не установит будут отключат электроснабжения.
Главное Минэнерго не виноват.
Я вам больше скажу. Мой сын в Сергели ходит на занятия тхеквондо. Зал для занятий находится на втором этаже, а на первом магазин. Всё здание отключили от света, принуждая ставить панели солнечных батарей. Дети занимаются в полутьме. Безобразие