Сўнгги пайтларда ижтимоий тармоқлар ва бир қатор ОАВларда айрим ҳудудларда тадбиркорларни кун панелларини ўрнатишга мажбурлаётганлик ҳақида шикоятлар пайдо бўлди. Хусусан, бизнесга босим ўтказилиб, маҳаллий ҳокимият вакиллари тадбиркорларни кун панелларини ўрнатмаса, уларни электр таъминотидан узиб қўйиш билан таҳдид қилмоқда. Энергетика вазирлиги бундай ҳолатга жавобан, кун панелларини ўрнатишга мажбурлаш амалдаги қонунчиликка зид эканлигини маълум қилди.
Энергетика вазирлиги ўз баёнотида 2023 йил 16 феврал ва 2024 йил 14 июндаги президент фармонларига мувофиқ, мамлакатда қайта тикланувчи энергия манбаларини ва энергия тежовчи технологияларни жадал жорий этиш бўйича чора-тадбирлар амалга оширилаётганини эслатди. Ушбу ҳужжатлар кун панеллари ва коллекторлардан аҳоли ва бизнес томонидан самарали фойдаланишни тарғиб қилишга қаратилган.
Бироқ ушбу ҳужжатларнинг ҳеч бири кун панелларини ўрнатишни мажбурий қила олмайди. Вазирлик бу каби чоралар ноқонуний эканлигини ва бундай ҳаракатларни қўллаб-қувватламаслигини таъкидлади.
«Кун панелларини ўрнатишга ҳеч қандай мажбурлаш йўқ ва бу амалдаги қонунчиликка зид», – дейилади расмий хабарда.
Вазирлик, шунингдек, кун панелларини импорт қилиш ва ўрнатиш билан шуғулланувчи компаниялар сони сўнгги пайтларда сезиларли даражада ошганини таъкидлади. Давлат божхона қўмитаси мониторинг натижаларига кўра, 2024 йилнинг биринчи саккиз ойида мамлакатга 1,5 миллиондан ортиқ кун панеллари олиб кирилган. Бу Ўзбекистонда қайта тикланувчи энергия бозори тез суръатлар билан ривожланаётганини кўрсатади.
Бундан ташқари, вазирликнинг фикрича, энергия ресурслари нархларининг ошиши кун панелларини ўрнатишга қизиқишни табиий равишда оширган.
Кун панелларини ўрнатиш мажбурий бўлмаган бўлса-да, Энергетика вазирлиги бу қадам бизнес учун жуда фойдали бўлиши мумкинлигини таъкидлади. Кун панеллари нафақат электр энергияси харажатларини қисқартиришга ёрдам беради, балки давлат субсидиялари билан қўллаб-қувватланади. Масалан, кун панелларини ўрнатган тадбиркорлар ер ва мол-мулк солиғидан 10 йилгача озод қилиниши мумкин.
Вазирлик тадбиркорларни кун панелларини ўрнатишни мажбурият эмас, балки ўз бизнеси келажагига сармоя сифатида кўриб чиқишга чақиради.

Recently, complaints have surfaced on social media and in several media outlets that entrepreneurs in some regions of Uzbekistan are being forced to install solar panels. In particular, businesses are reportedly being pressured, with local officials threatening to cut off electricity if solar panels are not installed. In response, the Ministry of Energy stated that forcing businesses to install solar panels contradicts current legislation.
In its statement, the Ministry of Energy reminded that, according to the presidential decrees from February 16, 2023, and June 14, 2024, measures are being implemented in the country to accelerate the introduction of renewable energy sources and energy-saving technologies. These documents are aimed at promoting the use of solar panels and collectors among the population and businesses to conserve electricity and natural gas.
However, none of these documents mandate the installation of solar panels. The ministry emphasized that such measures are illegal and not supported by the ministry.
“There is no mandate for the installation of solar panels, and such actions contradict current legislation,” the official statement said.
The ministry also noted that the number of companies involved in the import and installation of solar panels has grown significantly. According to the monitoring of the State Customs Committee, over 1.5 million solar panels were imported into the country in the first eight months of 2024. This indicates that the renewable energy market in Uzbekistan is developing rapidly.
In addition, the ministry stated that the recent increase in energy resource tariffs has naturally increased interest in solar panel installation.
Although solar panel installation is not mandatory, the Ministry of Energy noted that this step can be highly beneficial for businesses. Solar panels not only help reduce electricity costs but are also supported by government subsidies. For instance, entrepreneurs who install solar panels can be exempt from land and property taxes for up to 10 years.
The ministry encourages entrepreneurs to consider installing solar panels not as an obligation but as an investment in the future of their businesses.