Ўқув йили бошланиши муносабати билан Тошкент метрополитени йўловчилар оқимининг ортишига қарши курашиш мақсадида асосий йўналишларда поездлар ҳаракати интерваллари қисқартирилишини эълон қилган эди. Баёнотга кўра, Чилонзор йўналишида поездлар ўртасидаги интервал 1,5-2 дақиқани, Ўзбекистон йўналишида 4 дақиқани, Юнусобод йўналишида 4-5 дақиқани, ер усти ҳалқа йўналишида эса 8-9 дақиқани ташкил этиши керак эди. Аммо йўловчилар ижтимоий тармоқларда хабар беришларича, аслида поездлар ҳаракати интерваллари баён қилинганидан анча узун, айниқса, Чилонзор йўналишида.
Тошкент метрополитени вакиллари вазиятни изоҳлаб беришди. Уларнинг айтишича, эрталабги тирбанд вақтларда, яъни соат 07:30 дан 09:00 гача, Чилонзор йўналишида поездлар ҳақиқатан ҳам 1,5-2 дақиқалик интервал билан ҳаракатланмоқда, бу режалаштирилганидек.
Бироқ, шундан сўнг, кун давомида поездлар навбат билан техник кўрикка юборилади ва бу вақтда ҳаракат интерваллари 4-6 дақиқагача ортиши мумкин. Бу, кечки тирбандлик вақтигача поездларнинг хавфсизлиги ва ишончлилигини таъминлаш учун зарур.
Шундай қилиб, интервалларни қисқартириш фақат энг тирбанд эрталабги соатларда амалга оширилади, қолган вақт давомида поездлар техник хизмат кўрсатилиши сабабли узунроқ интервалларда ҳаракатланади.
Метрополитен йўловчилардан ушбу заруратга тушуниш билан қарашларини сўрайди, чунки бу чоралар хавфсизлик ва хизмат сифатини таъминлашга қаратилган.

At the start of the school year, the Tashkent Metro announced the reduction of train intervals on its main lines to cope with the increased passenger flow. According to the statement, the interval between trains on the Chilonzor line was expected to be 1.5–2 minutes, on the Uzbekistan line – 4 minutes, on the Yunusabad line – 4–5 minutes, and on the Overground Circular line – 8–9 minutes. However, passengers began reporting on social media that the actual train intervals were significantly longer, especially on the Chilonzor line.
Representatives of the Tashkent Metro clarified the situation. According to them, during the morning rush hours, from 07:30 to 09:00, trains on the Chilonzor line indeed run at intervals of 1.5–2 minutes as planned.
However, throughout the day, trains are sent one by one for technical inspections, temporarily increasing the intervals to 4–6 minutes. This is necessary to ensure the safety and reliability of the trains before the evening rush hours.
Thus, the reduced intervals apply only during the busiest morning hours, while during the rest of the day, trains run at longer intervals due to maintenance work.
The metro management urges passengers to be understanding of this necessity, as it is aimed at ensuring safety and maintaining the quality of service.