Давлат хавфсизлик хизмати (ДХХ) ходимлари икки адвокат ва юристни катта миқдордаги товламачилик билан боғлиқ ҳолатда қўлга олишди. Адвокатлар ўз мижозларидан суд тизимидаги танишлари орқали оқлов ҳукмини чиқариб бериш эвазига 100 минг доллардан ортиқ пул талаб қилишган.
Биринчи ҳолат адвокат М.М.га тегишли бўлиб, у суд органларидаги танишларидан фойдаланиб, мижозга йирик миқдордаги фирибгарликка оид жиноят иши бўйича оқлов ҳукмини олиб беришни таклиф қилган. Бунинг эвазига у 30 минг доллар сўраган. М.М. 20 минг долларни олган пайтида қўлга олинган. Ҳозирги пайтда унга нисбатан жиноят иши қўзғатилган ва тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Иккинчи ҳолатда гап бошқа бир адвокат Ш.У. ва қурилиш компаниясида фаолият юритувчи юрист Т.Н. ҳақида кетмоқда. Улар тил бириктириб, 75 минг доллар талаб қилишган. Бу сумма 131 (фоҳишаликка мажбурлаш ва фоҳишахона ташкил қилиш) ва 135 (одам савдоси) моддалари бўйича 8 йил 6 ойга озодликдан маҳрум қилинган шахснинг суд ҳукмини енгилроқ жазо билан алмаштириш учун таклиф қилинган.
Адвокатлар ўзларининг суд тизимидаги танишлари орқали жазони енгиллаштиришни ваъда қилган. Улар ҳам ДХХ ходимлари томонидан сўралган пулни олган пайтларида ашёвий далиллар билан қўлга олинган.
Эътиборли томони шундаки, Ш.У. аввал судья лавозимида ишлаган бўлса, Т.Н. 2009 ва 2016 йилларда судланган эди.
Учтепа тумани жиноят ишлари бўйича суди Ш.У. ва Т.Н.ни 14 йилга озодликдан маҳрум қилиш ва 136 миллион сўм жарима жазосини тайинлаш бўйича ҳукм чиқарди.

Officers of the State Security Service (SSS) arrested two lawyers and a legal consultant involved in a large-scale extortion scheme. The lawyers demanded over $100,000 from their clients in exchange for facilitating acquittal verdicts through their alleged connections in the judicial system.
The first case involves lawyer M.M., who, using his connections within the judicial system, offered his client an acquittal in a large-scale fraud case. For this, he demanded $30,000. M.M. was caught red-handed while receiving $20,000. A criminal case has been initiated against him, and an investigation is ongoing.
In the second case, another lawyer, Sh.U., along with legal consultant T.N., who works for a construction company, conspired to demand $75,000 for changing a court verdict for a person sentenced to 8 years and 6 months on charges under Articles 131 (pandering and maintaining brothels) and 135 (human trafficking) of the Criminal Code.
The lawyers promised to reduce the sentence for money, allegedly using their connections in the judicial system. They were also apprehended by SSS operatives with material evidence while receiving the agreed sum.
Notably, Sh.U. previously held a position as a judge, and T.N. had prior convictions in 2009 and 2016.
Considering these facts, the Uchtepa District Criminal Court sentenced both Sh.U. and T.N. to 14 years in prison and imposed a fine of 136 million soms on each.