Давлат хавфсизлик хизмати (ДХХ) ходимлари икки адвокат ва юристни катта миқдордаги товламачилик билан боғлиқ ҳолатда қўлга олишди. Адвокатлар ўз мижозларидан суд тизимидаги танишлари орқали оқлов ҳукмини чиқариб бериш эвазига 100 минг доллардан ортиқ пул талаб қилишган.
Биринчи ҳолат адвокат М.М.га тегишли бўлиб, у суд органларидаги танишларидан фойдаланиб, мижозга йирик миқдордаги фирибгарликка оид жиноят иши бўйича оқлов ҳукмини олиб беришни таклиф қилган. Бунинг эвазига у 30 минг доллар сўраган. М.М. 20 минг долларни олган пайтида қўлга олинган. Ҳозирги пайтда унга нисбатан жиноят иши қўзғатилган ва тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Иккинчи ҳолатда гап бошқа бир адвокат Ш.У. ва қурилиш компаниясида фаолият юритувчи юрист Т.Н. ҳақида кетмоқда. Улар тил бириктириб, 75 минг доллар талаб қилишган. Бу сумма 131 (фоҳишаликка мажбурлаш ва фоҳишахона ташкил қилиш) ва 135 (одам савдоси) моддалари бўйича 8 йил 6 ойга озодликдан маҳрум қилинган шахснинг суд ҳукмини енгилроқ жазо билан алмаштириш учун таклиф қилинган.
Адвокатлар ўзларининг суд тизимидаги танишлари орқали жазони енгиллаштиришни ваъда қилган. Улар ҳам ДХХ ходимлари томонидан сўралган пулни олган пайтларида ашёвий далиллар билан қўлга олинган.
Эътиборли томони шундаки, Ш.У. аввал судья лавозимида ишлаган бўлса, Т.Н. 2009 ва 2016 йилларда судланган эди.
Учтепа тумани жиноят ишлари бўйича суди Ш.У. ва Т.Н.ни 14 йилга озодликдан маҳрум қилиш ва 136 миллион сўм жарима жазосини тайинлаш бўйича ҳукм чиқарди.

Сотрудники Службы государственной безопасности (СГБ) задержали двух адвокатов и юриста, замешанных в крупном вымогательстве. Адвокаты требовали более 100 тысяч долларов от своих клиентов за содействие в вынесении оправдательных приговоров через своих знакомых в судебной системе.
Первый случай касается адвоката М.М., который, используя свои связи в судебных органах, предложил клиенту добиться оправдательного приговора по уголовному делу о мошенничестве в крупном размере. За это он запросил 30 тысяч долларов. Мужчины был задержан с поличным в момент получения 20 тысяч долларов. В настоящее время в отношении него возбуждено уголовное дело, ведется расследование.
Во втором случае речь идет о другом адвокате Ш.У., а также юристе Т.Н., работающем в строительной компании. Они вступили в сговор и потребовали 75 тысяч долларов за изменение судебного решения в отношении человека, осужденного на 8 лет и 6 месяцев по обвинению в совершении преступлений по статьям 131 (сводничество и содержание притонов) и 135 (торговля людьми) Уголовного кодекса.
Адвокаты обещали смягчить наказание за деньги якобы используя свои связи в судебной системе. Они также были задержаны оперативниками СГБ с вещественными доказательствами при получении оговоренной суммы.
Примечательно, что ранее Ш.У. занимал должность судьи, а Т.Н. уже был судим в 2009 и 2016 годах.
С учётом этих фактов Учтепинский районный суд по уголовным делам приговорил Ш.У. и Т.Н. к 14 годам лишения свободы и назначил каждому штраф в размере 136 миллионов сумов.