Хитой Миллий Уран Корпорациясининг (CNNC) шўъба корхонаси CNUC Ўзбекистонда истиқболли уран конларини геологик разведка қилиш билан шуғулланади. Бу Ўзбекистоннинг Кон-металлургия саноати ва геология вазирлиги, «Навоиуран» компанияси ва CNNC ўртасида меморандум имзолангандан сўнг амалга ошди. Шартнома доирасида CNUC мутахассислари сентябрь ойида Ўзбекистонга етиб келиб, ишни бошлашади.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Хитой ўртасида яна бир муҳим меморандум имзоланди — уран ва бошқа фойдали элементларни қидириш ва қазиб олиш бўйича инновацион илмий-технологик марказни яратиш ҳақида.
Ўзбекистон томони, шунингдек, хитойликларнинг уран маҳсулотларини конверсия ва бойитиш, атом электр станциялари учун ёқилғи ишлаб чиқариш соҳасидаги технологияларига қизиқиш билдирди. «Навоиуран» вакиллари Хитойда мазкур технологияларни Ўзбекистонда жорий қилиш бўйича музокаралар ўтказди, бу орқали қўшилган қийматга эга маҳсулот яратиш мақсад қилинган. Ҳозирча қайси маҳсулот ҳақида сўз бораётгани аниқ эмас, бироқ эҳтимол, у уран диоксиди бўлиши мумкин.
Шунингдек, 2022 йил июлида Ўзбекистон президенти уран диоксиди ишлаб чиқариш бўйича халқаро тажрибани ўрганиш учун ишчи гуруҳ тузишни топширган эди. Бу материал атом электр станцияларида қўлланиладиган ёқилғи таблеткаларини ишлаб чиқаришда фойдаланилади. Ҳар бир уран диоксиди таблеткаси 4,5 грамм оғирликда бўлиб, 500 кубометр табиий газ ёки 500 кг нефть ёқиш билан тенг миқдорда энергия ажратади. Ўзбекистонлик экспертлар халқаро тажрибани ўрганиб, уран диоксидини Ўзбекистонда ишлаб чиқариш бўйича таклифлар тайёрлаши керак эди.
2030 йилга келиб, Ўзбекистон уран қазиб олиш ҳажмини йиллик 7,1 минг тоннага етказишни, яъни 2021 йилдаги ҳажмдан икки баробар оширишни режалаштирмоқда. Шунингдек, аммоний перренатини ишлаб чиқаришни 2021 йилдаги 2215 килограммдан 2030 йилга келиб 3700 килограммга етказиш режалаштирилган.

Дочка Китайской национальной урановой корпорации (CNNC), компания CNUC, займется геологоразведкой перспективных урановых месторождений в Узбекистане.
Это стало возможным после подписания меморандума между Министерством горнодобывающей промышленности и геологии Узбекистана, компанией «Навоиуран» и CNNC. В рамках этого соглашения специалисты CNUC прибудут в Узбекистан уже в сентябре для начала работ.
Помимо этого, был подписан ещё один важный меморандум между Узбекистаном и Китаем – о создании инновационного научно-технологического центра по поиску и добыче урана, а также других полезных элементов.
Узбекская сторона также проявила интерес к китайским технологиям в области конверсии и обогащения урановой продукции, производства топлива для атомных электростанций. Представители «Навоиуран» провели переговоры в Китае о внедрении данных технологий в Узбекистане для создания продукта с добавленной стоимостью. Пока точно не известно, о каком продукте идёт речь, однако, возможно, это диоксид урана.
Стоит отметить, что в июле 2022 года президент Узбекистана поручил создать рабочую группу для изучения мирового опыта по производству диоксида урана. Этот материал используется для производства топливных таблеток, применяемых в атомных электростанциях. Каждая таблетка из диоксида урана весом 4,5 грамма выделяет энергию, эквивалентную сжиганию 500 кубометров природного газа или 500 кг нефти. Узбекские эксперты должны были изучить зарубежный опыт и подготовить предложения по организации производства диоксида урана в Узбекистане.
К 2030 году Узбекистан планирует значительно увеличить добычу урана, доведя её до 7,1 тысячи тонн в год, что вдвое превышает объём добычи в 2021 году. Также планируется увеличить производство перрената аммония с 2215 килограммов в 2021 году до 3700 килограммов к 2030 году.