Тошкент вилоятининг Нурафшон шаҳри кенг кўламли реновация ва модернизацияга тайёрланмоқда. Вилоят ҳокимлиги ва шаҳар маъмурияти шаҳар инфратузилмасини яхшилашга қаратилган кенг қамровли лойиҳани ишлаб чиқди. Бу лойиҳа доирасида нафақат турар-жойлар, балки тижорат зоналари ҳам қамраб олинади. Лойиҳа доирасида ўтган асрнинг 50-йилларида қурилган бир ва икки қаватли эски уйлар бузилиб, уларнинг ўрнида замонавий кўп қаватли турар-жой комплекслари ва тижорат объектлари қурилади.
Стратегик ташаббуслар агентлигининг маълумотларига кўра, реновация дастури «Тошкент йўли» ва «Хуррамлик» кўчаларидаги биноларга тегишли. Бу ерда эски уйлар ўрнида 1000 та квартирадан иборат турар-жой комплекслари ва тижорат майдонлари қурилади. Лойиҳа нафақат яшаш шароитларини яхшилашни, балки бизнес учун янги имкониятлар яратишни ҳам мақсад қилган.
Шаҳар ривожланишининг асосий йўналишлари:
- 320 миллион доллар миқдоридаги инвестициялар «Бирлик» маҳалласидаги 20 гектар майдонни ривожлантиришга йўналтирилади. Бу ерда илгари «Туйтепа текстиль» бинолари жойлашган бўлган. Ушбу жойда йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилиши режалаштирилган.
- «Нурафшон Бизнес Сити» ҳудудида 0,45 гектар майдонда кўп қаватли меҳмонхона мажмуаси ва савдо-ҳордиқ чиқариш маркази қурилиши.
- «Нурафшон Бизнес Сити»да 6 гектар майдонда кўп қаватли уйлар, болалар боғчалари ва ўйин майдончаларини ўз ичига олган янги турар-жой мажмуалари барпо этилиши.
- «Ойбек» маҳалласининг «Хуррамлик» кўчасини савдо-сервис кўчасига айлантириш, бу уни шаҳарнинг муҳим тижорат марказига айлантиради.
- «Бирлик» маҳалласида 11,8 гектар майдонда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини сақлаш ва сотишга мўлжалланган экомаркет ва автосалон қурилиши.
Административ биноларнинг кўчирилиши
Энг муҳим ташаббуслардан бири Тошкентдаги вилоят вазирликлари ва идораларининг ҳудудий бўлимлари маъмурий биноларини Нурафшонга кўчиришдир. Бу қарор давлат тузилмаларини марказсизлаштиришга қаратилган бўлиб, Нурафшонда янги бизнес марказини яратиш имконини беради.
Транспорт инфратузилмасини яхшилаш
Ривожланишнинг яна бир муҳим йўналиши транспорт модернизацияси ҳисобланади. Тошкент ва Нурафшон ўртасидаги транспорт юкини камайтириш ҳамда йўл ҳаракати хавфсизлигини ошириш бўйича чоралар ишлаб чиқилади. Давлат-хусусий шериклик (ГЧП) асосида Тошкент ва Тошкент вилояти ўртасидаги транспорт алоқаларини кенгайтириш режалаштирилган. Бу йўналишда тендер 2024 йил охирига мўлжалланган.
Бу кенг кўламли ўзгаришлар Нурафшонни замонавий инфратузилмага ва қулай яшаш ҳамда бизнес шароитларига эга шаҳарга айлантиришга қаратилган.

Город Нурафшан в Ташкентской области готовится к масштабной реновации и модернизации. Хокимият области совместно с администрацией города разработали амбициозный проект, направленный на улучшение городской инфраструктуры, который затронет как жилые районы, так и коммерческие зоны. В рамках этого проекта будут снесены старые одно- и двухэтажные дома, построенные в 50-х годах прошлого века, а на их месте появятся современные многоэтажные жилые комплексы и коммерческие объекты.
Как сообщает Агентство стратегических инициатив, программа реновации затронет здания, расположенные на улицах «Тошкент йули» и «Хуррамлик». Здесь на месте старых домов будут возведены жилые комплексы с 1000 квартирами и коммерческими площадями. Проект обещает не только улучшить жилые условия, но и создать новые возможности для ведения бизнеса.
Основные направления развития города:
1. Инвестиции на сумму 320 миллионов долларов будут вложены в развитие территории площадью 20 га в махалле «Бирлик», где ранее находились здания «Туйтепа текстиль». На этом месте планируется размещение крупных инвестиционных проектов
2. Строительство многоэтажного гостиничного комплекса и торгово-развлекательного центра на площади 0,45 га на территории «Нурафшон Бизнес Сити»
3. Создание новых жилых комплексов, включающих многоэтажные дома, детские сады и игровые площадки, на площади 6 га в «Нурафшон Бизнес Сити»
4. Преобразование улицы «Хуррамлик» в махалле «Ойбек» в торгово-сервисную улицу, что сделает её важным коммерческим центром города
5. Строительство экомаркета и автосалона для хранения и реализации сельскохозяйственной продукции на площади 11,8 га в махалле «Бирлик»
Перенос административных зданий
Одной из самых значительных инициатив станет перенос административных зданий областных подразделений министерств и ведомств из Ташкента в Нурафшан. Это решение направлено на децентрализацию государственных структур и позволит создать новый центр деловой активности в Нурафшане.
Улучшение транспортной инфраструктуры
Еще одним важным направлением развития станет транспортная модернизация. Будут разработаны меры по снижению транспортной нагрузки между Ташкентом и Нурафшаном, а также повышению безопасности дорожного движения.
В рамках государственно-частного партнерства (ГЧП) планируется расширить транспортные возможности между Ташкентом и Ташкентской областью. Тендер по этому проекту намечен на конец 2024 года.
Эти масштабные изменения направлены на превращение Нурафшана в современный город с развитой инфраструктурой и комфортными условиями для жизни и бизнеса.