Олий таълим вазирлиги 2024/2025 ўқув йили учун Ўзбекистон олий ўқув юртларига ўқишга тавсия этилган абитуриентлар ва талабалар учун контракт тўловининг янгиланган муддатлари ва шартларини эълон қилди. Бу ўзгаришлар контракт асосида таҳсил олаётган янги талабалар ва юқори курс талабаларига ҳам тааллуқлидир.
Янги тартибга кўра, абитуриентлар ва талабалар тўловни бир неча босқичда амалга оширишлари керак.
Тавсия этилган абитуриентлар учун контракт тўловининг камида 25% миқдорини 2024 йилнинг 15 сентябригача ёки Ўзбекистон Республикаси Давлат қабул комиссияси томонидан белгиланган муддатгача тўлаш зарур. Иккинчи ва ундан юқори курс талабалари учун бу тўлов 2024 йил 1 октябргача амалга оширилиши керак, ёки олий ўқув юрти ректори томонидан белгиланган муддатгача узайтирилиши мумкин.
Кейинги тўлов босқичлари: контракт суммасининг 50% — 2025 йил 1 январгача, 75% — 2025 йил 1 мартгача ва тўлиқ тўлов 2025 йил 1 майгача тўланиши керак. Бу муддатлар ҳам олий ўқув юрти ректори томонидан маълум бир вазиятларда узайтирилиши мумкин.
Ушбу тартиб давлат олий ўқув юртлари учун мажбурий ҳисобланади, молиявий мустақилликка эга бўлган муассасалар учун эса бу муддатлар тавсиявий ҳисобланади.
Бу ўзгаришлар тўлов жараёнини тартибга солиш ва талабаларга ўз молиявий мажбуриятларини ўқув йили давомида яхшироқ режалаштириш имконини бериш учун киритилмоқда.

The Ministry of Higher Education has announced updated deadlines and conditions for contract payments for students and applicants recommended for admission to universities in Uzbekistan for the 2024/2025 academic year. These changes apply to both new students and upperclassmen studying on a contract basis.
According to the new regulations, applicants and students must make their payments in several stages.
For applicants recommended for admission, a minimum payment of 25% of the total contract amount must be made by September 15, 2024, or by the deadline set by the State Admission Commission. For second-year students and beyond, this payment must be made by October 1, 2024, although the deadline may be extended by the university rector.
The next payment stages are as follows: 50% of the contract amount must be paid by January 1, 2025, 75% by March 1, 2025, and full payment by May 1, 2025. These deadlines may also be extended by the university rector depending on circumstances.
This procedure is mandatory for all students of state universities, except for institutions that have been granted financial independence, for which these deadlines are advisory.
These changes aim to streamline the payment process and help students better plan their financial commitments throughout the academic year.