Ўзбекистоннинг энг машҳур MMA жангчиларидан бири Маҳмуд Мурадов Чехияда узоқ муддатли яшаш имкониятини йўқотди. Чехия Ички ишлар вазирлигининг маълумотига кўра, у давлат хавфсизлигига таҳдид солади, чунки унинг жиноий муҳит билан алоқалари бор, деб хабар қилади чех оммавий ахборот воситалари.
Мурадов Чехия ҳукуматидан унга беш йилдан ортиқ муддатга берилмайдиган вақтинчалик яшаш рухсати беришини сўраган. Спортчининг ҳолатида бу унинг Чехия фуқароси бўлган қизи борлиги билан асосланади. Аммо Ички ишлар вазирлиги ва суд унинг аризасини рад этди.
Ички ишлар вазирлиги бу қарорни Миллий уюшган жиноятчиликка қарши кураш марказининг махфий ҳисоботи асосида қабул қилди, унга кўра Мурадов Балкан уюшган жиноятчилик вакиллари билан узоқ муддатли алоқаларни қўллаб-қувватлайди. Бу алоқалар, деб тахмин қилинади, у Чехияга келган пайтдан бошлаб ўрнатилган.
Спортчининг адвокати Марек Чеховский таъкидлаганидек, Мурадовнинг ҳимоя қилиш имкониятлари чекланган, чунки вазирлик унга нима билан айбланаётгани тўғрисида батафсил маълумот бермаган. Адвокатнинг фикрига кўра, бу қонунбузарлик ҳисобланади.
Мурадов аввалроқ Сербия ва Албаниядан бўлган одамлар билан танишлигини тан олган. Унинг айтишича, асосан улар билан спортзалларда учрашади. Жамоатчиликка машҳур шахс сифатида, у спортзал, ресторан ёки кўчаларда одамлар унга мурожаат қилиб, суратга тушишни ёки икки оғиз гаплашишни сўрайди, деб даъво қилади. Аммо унинг айтишича, у уларнинг “ишончли” эканлигини текшириш имконига эга эмас.
“Мен мафия билан ҳамкорлик қилмайман, мафиядан ҳеч кимни танимайман. На чех мафиясини, на Балкан мафиясини, на рус мафиясини, ва бошқа шарқ мафиясини. Мен полиция ёки вазирликни чақириб, улардан сўрайман – мен ким билан алоқадаман ёки ким учун ишлаяпман, шунда ёки тан оламан, ёки тушунтириб бераман”, – деди жангчи.
Энди, ҳукм чиқарилганидан сўнг, Мурадов Чехияни тарк этиши керак. Кейинчалик у фақат виза асосида мамлакатда қолиши мумкин бўлади, бу унга Чехияда олти ой ичида 90 кундан ортиқ бўлмаслик имконини беради. Бу чегара тугагач, у яна мамлакатдан чиқиши керак бўлади ва шундан кейин қайтиб визаси билан келиш имкониятига эга бўлади.

Один из самых известных бойцов MMA из Узбекистана Махмуд Мурадов потерял возможность длительного пребывания в Чехии. По данным Министерства внутренних дел этой страны, он представляет угрозу безопасности государства из-за связей с криминальной средой, сообщают чешские СМИ.
Мурадов просил у властей Чехии предоставить ему разрешение на временное пребывание в стране, которое выдается на срок не более пяти лет. В случае спортсмена это обосновано тем, что у него есть дочь от гражданки Чехии. Однако МВД и суд отклонили его просьбу.
Министерство внутренних дел приняло это решение на основе засекреченного отчета Национального центра по борьбе с организованной преступностью, в котором утверждается, что Мурадов поддерживает долгосрочные связи с представителями балканской организованной преступности. Эти связи, как утверждается, он установил практически с момента прибытия в Чехию.
Адвокат спортсмена Марек Чеховский утверждает, что у Мурадова ограничены возможности защиты, так как министерство не предоставило ему детальную информацию о том, в чем он обвиняется. Это, по мнению адвоката, нарушает закон.
Мурадов ранее признавал, что знаком с людьми из Сербии и Албании. По его словам, он встречается с ними главным образом в спортзале. Будучи публичной личностью, он утверждает, что регулярно сталкивается с тем, что люди обращаются к нему в спортзале, ресторане или на улице, просят сделать фотографию или перекинуться парой слов. Однако, по его словам, он не может проверять их на «надежность».
«Я с мафией не сотрудничаю, никого из мафии не знаю. Ни чешскую, ни балканскую, ни русскую, ни какую-либо другую восточную. Я призываю полицию или министерство – пусть скажут, с кем я в контакте или на кого работаю, и я либо признаю это, либо объясню,» – заявил боец.
Теперь после вынесения приговора Мурадов должен покинуть Чехию. В дальнейшем он сможет находиться в стране только на основании визы, которая позволит ему провести в Чехии не более 90 дней в течение полугода. После исчерпания этого лимита он снова должен будет покинуть страну, а затем сможет снова приехать по упомянутой визе.