Ўзбекистоннинг энг машҳур MMA жангчиларидан бири Маҳмуд Мурадов Чехияда узоқ муддатли яшаш имкониятини йўқотди. Чехия Ички ишлар вазирлигининг маълумотига кўра, у давлат хавфсизлигига таҳдид солади, чунки унинг жиноий муҳит билан алоқалари бор, деб хабар қилади чех оммавий ахборот воситалари.
Мурадов Чехия ҳукуматидан унга беш йилдан ортиқ муддатга берилмайдиган вақтинчалик яшаш рухсати беришини сўраган. Спортчининг ҳолатида бу унинг Чехия фуқароси бўлган қизи борлиги билан асосланади. Аммо Ички ишлар вазирлиги ва суд унинг аризасини рад этди.
Ички ишлар вазирлиги бу қарорни Миллий уюшган жиноятчиликка қарши кураш марказининг махфий ҳисоботи асосида қабул қилди, унга кўра Мурадов Балкан уюшган жиноятчилик вакиллари билан узоқ муддатли алоқаларни қўллаб-қувватлайди. Бу алоқалар, деб тахмин қилинади, у Чехияга келган пайтдан бошлаб ўрнатилган.
Спортчининг адвокати Марек Чеховский таъкидлаганидек, Мурадовнинг ҳимоя қилиш имкониятлари чекланган, чунки вазирлик унга нима билан айбланаётгани тўғрисида батафсил маълумот бермаган. Адвокатнинг фикрига кўра, бу қонунбузарлик ҳисобланади.
Мурадов аввалроқ Сербия ва Албаниядан бўлган одамлар билан танишлигини тан олган. Унинг айтишича, асосан улар билан спортзалларда учрашади. Жамоатчиликка машҳур шахс сифатида, у спортзал, ресторан ёки кўчаларда одамлар унга мурожаат қилиб, суратга тушишни ёки икки оғиз гаплашишни сўрайди, деб даъво қилади. Аммо унинг айтишича, у уларнинг “ишончли” эканлигини текшириш имконига эга эмас.
“Мен мафия билан ҳамкорлик қилмайман, мафиядан ҳеч кимни танимайман. На чех мафиясини, на Балкан мафиясини, на рус мафиясини, ва бошқа шарқ мафиясини. Мен полиция ёки вазирликни чақириб, улардан сўрайман – мен ким билан алоқадаман ёки ким учун ишлаяпман, шунда ёки тан оламан, ёки тушунтириб бераман”, – деди жангчи.
Энди, ҳукм чиқарилганидан сўнг, Мурадов Чехияни тарк этиши керак. Кейинчалик у фақат виза асосида мамлакатда қолиши мумкин бўлади, бу унга Чехияда олти ой ичида 90 кундан ортиқ бўлмаслик имконини беради. Бу чегара тугагач, у яна мамлакатдан чиқиши керак бўлади ва шундан кейин қайтиб визаси билан келиш имкониятига эга бўлади.

One of the most well-known MMA fighters from Uzbekistan, Makhmud Muradov, has lost the ability to stay in the Czech Republic for an extended period. According to the country’s Ministry of the Interior, he poses a threat to national security due to his connections with the criminal underworld, as reported by Czech media.
Muradov requested permission from Czech authorities for a temporary stay, which is issued for a period of up to five years. In his case, the request was justified by the fact that he has a daughter with a Czech citizen. However, the Ministry of the Interior and the court rejected his request.
The Ministry of the Interior made this decision based on a classified report from the National Center for Combating Organized Crime, which claims that Muradov maintains long-term connections with members of the Balkan organized crime groups. It is alleged that he established these ties shortly after arriving in the Czech Republic.
The athlete’s lawyer, Marek Čechovský, argues that Muradov’s defense is limited because the ministry did not provide him with detailed information about the accusations. According to the lawyer, this violates the law.
Muradov has previously admitted that he knows people from Serbia and Albania. He stated that he primarily encounters them at the gym. As a public figure, he claims that it is common for people to approach him at the gym, in restaurants, or on the street, asking for a photo or a brief conversation. However, he says he cannot vet them for “reliability.”
“I don’t collaborate with the mafia, I don’t know anyone from the mafia. Not Czech, not Balkan, not Russian, nor any other Eastern mafia. I challenge the police or the ministry to tell me who I’m in contact with or who I’m supposed to be working for, and I will either admit it or explain it,” said the fighter.
Now, after the court ruling, Muradov must leave the Czech Republic. In the future, he will only be able to stay in the country on a visa that allows him to spend no more than 90 days in the Czech Republic within a six-month period. Once this limit is reached, he will have to leave again, after which he can return on the mentioned visa.