Паркент туманида ноёб археологик топилма аниқланди. «Кумушкон» фермер хўжалигига олиб борувчи йўл қурилиши пайтида фермер тасодифан минг йиллик тарихга эга қадимий қабрга дуч келган.
Қурилиш ишлари давомида ишчилар суяк бўлаклари ва қаттиқ занглаган темир қилични кўришди. Бирламчи тадқиқотлар натижасида топилган қолдиқлар қадимий дафн маросимига тегишли экани маълум бўлди. Қўшимча қазишма ишлари бу нафақат тасодифий топилма, балки тўлиқ ерусти дафн хонаси (катакомба) эканлигини тасдиқлади.
Қазишмалар давомида археологлар бронза узук, сопол идишлар, булла (муҳр) ва темир қилични топдилар. Бу буюмлар кўп асрлар олдин бу ҳудудда яшаган одамлар ҳаёти ва урф-одатлари ҳақида муҳим маълумотлар беради.
Мутаҳассисларнинг фикрича, топилган қабр милодий биринчи минг йилликка тааллуқли бўлиши мумкин. Бундай дафнлар, одатда, қадимий даврларда ушбу ҳудудда яшаган кўчманчи чорвадор қабилаларга тегишли бўлган.
Ушбу ноёб топилмаларни янада ўрганиш мақсадида барча топилмалар Самарқанддаги Гулямов номидаги археология институти лабораториясига юборилди. Ҳозирда топилма жойида институт ходимлари томонидан, Маданий мерос агентлиги кўмагида, археологик қазишма ишлари давом этмоқда.
Бу топилма минтақа тарихи ва маданиятини ўрганишда муҳим аҳамиятга эга. Минг йиллик қабр нафақат ўтмишнинг янги саҳифаларини очади, балки Ўзбекистон замини сақлаб келаётган бой маданий мерос ҳақидаги хотирани ҳам янгилайди.

In the Parkent district of the Tashkent region, a unique archaeological find was made. While constructing a road leading to the “Kumushkon” farm, a farmer accidentally stumbled upon an ancient tomb, which, as it turned out, is over a thousand years old.
The discovery was made during earthworks when the workers noticed fragments of bones and a heavily rusted iron sword. Initial research revealed that the discovered remains belonged to an ancient burial. Further excavations confirmed that this was not just a random find but a full-fledged underground burial chamber, known as a catacomb.
During the excavation, archaeologists unearthed numerous artifacts, including a bronze ring, clay vessels, a bulla (seal), and an iron sword. These items provide important insights into the lives and rituals of the people who lived in this area many centuries ago.
According to specialists, the discovered tomb may date back to the first millennium AD. Such burials were typically associated with nomadic pastoralist tribes that inhabited the region in ancient times.
To further study the unique finds, all artifacts were sent to the laboratory of the Samarkand Archaeological Institute named after Gulyamov. Archaeological excavations at the site are currently ongoing, conducted by institute staff with the support of the Cultural Heritage Agency.
This discovery represents a significant contribution to the study of the region’s history and culture. The thousand-year-old tomb not only opens new chapters of the past but also serves as a reminder of the rich cultural heritage preserved in the land of Uzbekistan.