Сўнгги ойларда Тошкент ғайриоддий жиноятлар тўлқини — канализация қопқоқларини ўғирлаш ҳолатлари билан дуч келди. Шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси (ИИББ) ходимлари ушбу жиноятларни фош қилиш ва янги ўғирликларни олдини олиш бўйича фаол иш олиб бормоқда.
«Канализация қопқоқларини ўғирлаш фақатгина шаҳар аҳолиси хавфсизлигига таҳдид солибгина қолмай, балки пойтахт инфратузилмасига ҳам катта зарар етказади. Шу сабабли, ушбу тоифадаги ҳар бир жиноятни синчковлик билан ўрганиб чиқилади, айбдорларни топиш ва жавобгарликка тортиш учун барча чоралар кўрилади», — деб хабар берди ИИББ.
Пойтахт металлолом қабул қилиш пунктларида ўтказилган текширувлар давомида айримларида бошқа металлоломлар қаторида канализация қопқоқлари ҳам борлиги аниқланди. Ҳозирда ҳар бир аниқланган ҳолат бўйича дастлабки текширув ишлари олиб борилмоқда, натижаларига кўра тегишли чоралар кўрилади.
ИИББ фуқароларга ҳамкорлик қилишни сўраб мурожаат қилмоқда: агар сиз канализация қопқоқларини ўғирлаш ҳолатларига гувоҳ бўлсангиз ёки шубҳали ҳолатларни пайқасангиз, бу ҳақда дарҳол 102 телефон рақами орқали хабар беринг. Сизнинг ёрдамингиз Тошкент кўчаларидаги хавфсизликни таъминлашда ва янада жиноятларни олдини олишда муҳим роль ўйнаши мумкин.

В последние месяцы Ташкент столкнулся с необычной волной преступлений – воровством крышек канализационных люков. Сотрудники Главного управления внутренних дел (ГУВД) города активно ведут работу по раскрытию этих преступлений и предотвращению новых краж.
«Кражи крышек канализационных люков не только создают угрозу для безопасности жителей города, но и наносят значительный ущерб инфраструктуре столицы. В связи с этим каждое дело по данной категории преступлений тщательно изучается, чтобы найти и привлечь к ответственности виновных», – сообщили в ГУВД.
В ходе проверок, проведённых в столичных пунктах приёма металлолома, было обнаружено, что в некоторых из них среди другого металлолома присутствуют крышки канализационных люков. Сейчас по каждому выявленному случаю проводится доследственная проверка, результаты которой позволят принять соответствующие меры.
ГУВД обращается к гражданам с просьбой о сотрудничестве: если вы стали свидетелем кражи канализационных крышек или заметили что-то подозрительное, немедленно сообщайте об этом по телефону 102. Ваше содействие может сыграть ключевую роль в предотвращении дальнейших преступлений и обеспечении безопасности на улицах Ташкента.