Сўнгги ойларда Тошкент ғайриоддий жиноятлар тўлқини — канализация қопқоқларини ўғирлаш ҳолатлари билан дуч келди. Шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси (ИИББ) ходимлари ушбу жиноятларни фош қилиш ва янги ўғирликларни олдини олиш бўйича фаол иш олиб бормоқда.
«Канализация қопқоқларини ўғирлаш фақатгина шаҳар аҳолиси хавфсизлигига таҳдид солибгина қолмай, балки пойтахт инфратузилмасига ҳам катта зарар етказади. Шу сабабли, ушбу тоифадаги ҳар бир жиноятни синчковлик билан ўрганиб чиқилади, айбдорларни топиш ва жавобгарликка тортиш учун барча чоралар кўрилади», — деб хабар берди ИИББ.
Пойтахт металлолом қабул қилиш пунктларида ўтказилган текширувлар давомида айримларида бошқа металлоломлар қаторида канализация қопқоқлари ҳам борлиги аниқланди. Ҳозирда ҳар бир аниқланган ҳолат бўйича дастлабки текширув ишлари олиб борилмоқда, натижаларига кўра тегишли чоралар кўрилади.
ИИББ фуқароларга ҳамкорлик қилишни сўраб мурожаат қилмоқда: агар сиз канализация қопқоқларини ўғирлаш ҳолатларига гувоҳ бўлсангиз ёки шубҳали ҳолатларни пайқасангиз, бу ҳақда дарҳол 102 телефон рақами орқали хабар беринг. Сизнинг ёрдамингиз Тошкент кўчаларидаги хавфсизликни таъминлашда ва янада жиноятларни олдини олишда муҳим роль ўйнаши мумкин.

In recent months, Tashkent has faced an unusual wave of crimes—manhole cover thefts. Officers of the Main Department of Internal Affairs (MDIA) of the city are actively working to solve these crimes and prevent further thefts.
“Manhole cover thefts not only pose a threat to the safety of the city’s residents but also cause significant damage to the capital’s infrastructure. In this regard, every case related to these crimes is being thoroughly investigated to find and bring the perpetrators to justice,” the MDIA reported.
During inspections conducted at metal scrap collection points in the capital, it was found that some of them contained manhole covers among other scrap metal. Currently, a pre-investigation check is being conducted for each identified case, the results of which will lead to appropriate measures being taken.
The MDIA is appealing to citizens for cooperation: if you witness manhole cover thefts or notice anything suspicious, please immediately report it by calling 102. Your assistance could play a key role in preventing further crimes and ensuring safety on the streets of Tashkent.