Ушбу ҳафтада Ўзбекистонда 31 августдан 3 сентябрга қадар давом этадиган узоқ байрам кунлари бошланади, бу республика мустақиллигининг 33 йиллиги муносабати билан белгиланган. Шу муносабат билан, Пенсия жамғармаси пластик карталарга тўлов олувчи пенсиячилар ўз пенсияларини олдиндан олишлари мумкинлигини маълум қилди.
Бу қарор ёши улуғ фуқаролар ва ногиронлиги бор шахсларни қўллаб-қувватлаш, шунингдек, байрамона кайфиятни яратиш мақсадида қабул қилинди. Сентябрь ойи учун пенсиялар 1 сентябргача карталарга ўтказилади, шунингдек, пенсиячилар байрам кунлари учун маблағлар билан таъминланади.
Нақд пулда пенсия олувчи фуқаролар учун тўловлар байрам кунлари тугаганидан сўнг, тасдиқланган жадвалларга мувофиқ бошланади.
Шуни таъкидлаш жоизки, 1 сентябрдан бошлаб пенсия миқдори 15% га оширилади, бу эса келажакдаги байрамга ёқимли қўшимча бўлади.

На этой неделе в Узбекистане стартуют длинные праздничные выходные, которые продлятся с 31 августа по 3 сентября включительно, в связи с празднованием 33-й годовщины независимости республики. В связи с этим, Пенсионный фонд сообщил, что пенсионеры, получающие выплаты на банковские пластиковые карты, смогут получить свои пенсии досрочно.
Это решение принято для поддержки пожилых граждан и инвалидов, а также с целью создания праздничного настроения. Пенсии за сентябрь будут переведены на карты до 1 сентября, чтобы обеспечить пенсионеров средствами на праздники.
Для тех граждан, которые получают пенсии наличными, выплаты начнутся после завершения праздничных выходных, в соответствии с утвержденными графиками.
Важно отметить, что с 1 сентября размеры пенсий будут увеличены на 15%, что станет приятным дополнением к предстоящему празднику.