Ўзбекистоннинг 90 га яқин фуқароси Шереметьево аэропортида икки кун — 22 август эрталабдан 24 август кечасигача бўлган вақтни ўтказди. Улар Россия ҳудудига етиб келишган, аммо чегарадан ўтолмаган ва терминалнинг икки қаватида икки сутка қолиб, уйларига қайтарилган. Экспертларнинг тахминича, бу ҳали бошланиши, яқин келажакда ватанига қайтарилган мигрантлар билан тўлган рейсларнинг кўпайиши кутилмоқда, деб ёзмоқда Россия оммавий ахборот воситалари.
Келганларнинг сўзларига кўра, уларнинг барча вақти озиқ-овқатсиз ва нормал дам олишсиз ўтган. Чиндан ҳам улар ётадиган жой тополмаган. Улардан паспортлари олиб қўйилган ва уларни нима кутяптигани ҳақида тасаввурга эга бўлмаган.
Шереметьево аэропортида бундай ҳодиса бўлганини тасдиқлашган, аммо ҳибсга олиш билан боғлиқ барча саволларни Россия ФСБ чегара хизматига йўналтиришган, чунки бу уларнинг ваколатига киради.
«Икки қаватни ўз нарсаларимиз билан эгаллаб олдик. Орамизда аёллар ва болалар ҳам бор эди», — деди йўловчилардан бири Рамизиддин исмли шахс. Унинг айтишича, у Москвада расман ишлайди ва қонун билан ҳеч қандай муаммолари бўлмаган.
«Фикримча, келажакда миграция сиёсати янада кучайтирилади. Депортация қилинган меҳнат мигрантлари билан тўлган самолётлар бир нечта бўлади — бу «Крокус»даги фожиадан кейин март ойида ҳам содир бўлган. Менимча, бу тўғри. Бугун кўпчилик муҳокама қилаётган муаммони ҳал қилиш учун таклифим бор. Бу таклиф МДҲ фуқаролари учун визаларни жорий этишга боғлиқ. Бироқ, ҳозирда буни амалга ошириш мумкин эмас, чунки ҳукуматлараро келишувлар амал қилмоқда ва бизда бу давлатларда ўз манфаатларимиз бор», — деди Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Фуқаролик жамияти ва инсон ҳуқуқларини ривожлантириш бўйича кенгаш аъзоси Кирилл Кабанов.
Унинг сўзларига кўра, Россияда ҳеч кимни сабабсиз депортация қилишмайди, шунинг учун эҳтимол, гап ишлаш ва яшаш учун қонунга хилоф равишда рухсатнома олишга уринаётган шахслар ҳақида кетган. Бу маълум бўлганидан кейин, улар уйларига юборилган.
Аввалроқ, Ўзбекистоннинг Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ўзбекистонликларга Россия аэропортларида ҳужжатлар узоқ муддат текширилиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирган эди. Шунингдек, расмийлар сайёҳликка боришдан олдин Россия Ички ишлар вазирлигининг расмий веб-сайтида кириш тақиқланиши ҳақида текшириб кўришни тавсия қилган.

Around 90 citizens of Uzbekistan spent two days at Sheremetyevo Airport—from the early morning of August 22 to the night of August 24. They had already entered Russian territory but were unable to cross the border. After spending two days on two floors of the terminal, they were deported back home. Experts suggest that this is just the beginning, and in the near future, we may see mass flights of migrants being sent back to their homeland, according to Russian media.
According to the accounts of the travelers themselves, they were left without food and proper rest the entire time. There was indeed nowhere to lie down comfortably in the holding area. Their passports were confiscated, and they had no idea what awaited them.
Sheremetyevo Airport confirmed that such an incident took place, but all questions regarding the detentions were redirected to the Russian Federal Security Service (FSB), as this falls exclusively within their jurisdiction.
“We occupied two floors of the airport with our belongings. Among us were women and children,” said one of the passengers, Ramizidin. He mentioned that he works legally in Moscow and has never had any problems with the law.
“I expect that we will continue to see similar tightening of migration policies. A plane full of deported migrant workers won’t be the last; this already happened in March after the tragedy at ‘Krokus’. In my opinion, this is the right thing to do. I have a suggestion to address this issue that many are discussing today. It involves the introduction of visas for CIS citizens. However, this is unfortunately not possible at the moment due to intergovernmental agreements, and we still have our own interests in these countries,” commented Kirill Kabanov, a member of the Presidential Council for Civil Society and Human Rights in Russia.
He added that no one in Russia is deported without cause, so it is likely that these individuals had deliberately attempted to obtain work and residence permits illegally. When this came to light, they were sent home.
Earlier, the Agency for External Labor Migration of Uzbekistan warned Uzbek citizens traveling to Russia via airports about prolonged document checks. Officials also recommended that travelers check for entry bans on the official website of the Russian Ministry of Internal Affairs before their trip.