Ўзбекистоннинг 90 га яқин фуқароси Шереметьево аэропортида икки кун — 22 август эрталабдан 24 август кечасигача бўлган вақтни ўтказди. Улар Россия ҳудудига етиб келишган, аммо чегарадан ўтолмаган ва терминалнинг икки қаватида икки сутка қолиб, уйларига қайтарилган. Экспертларнинг тахминича, бу ҳали бошланиши, яқин келажакда ватанига қайтарилган мигрантлар билан тўлган рейсларнинг кўпайиши кутилмоқда, деб ёзмоқда Россия оммавий ахборот воситалари.
Келганларнинг сўзларига кўра, уларнинг барча вақти озиқ-овқатсиз ва нормал дам олишсиз ўтган. Чиндан ҳам улар ётадиган жой тополмаган. Улардан паспортлари олиб қўйилган ва уларни нима кутяптигани ҳақида тасаввурга эга бўлмаган.
Шереметьево аэропортида бундай ҳодиса бўлганини тасдиқлашган, аммо ҳибсга олиш билан боғлиқ барча саволларни Россия ФСБ чегара хизматига йўналтиришган, чунки бу уларнинг ваколатига киради.
«Икки қаватни ўз нарсаларимиз билан эгаллаб олдик. Орамизда аёллар ва болалар ҳам бор эди», — деди йўловчилардан бири Рамизиддин исмли шахс. Унинг айтишича, у Москвада расман ишлайди ва қонун билан ҳеч қандай муаммолари бўлмаган.
«Фикримча, келажакда миграция сиёсати янада кучайтирилади. Депортация қилинган меҳнат мигрантлари билан тўлган самолётлар бир нечта бўлади — бу «Крокус»даги фожиадан кейин март ойида ҳам содир бўлган. Менимча, бу тўғри. Бугун кўпчилик муҳокама қилаётган муаммони ҳал қилиш учун таклифим бор. Бу таклиф МДҲ фуқаролари учун визаларни жорий этишга боғлиқ. Бироқ, ҳозирда буни амалга ошириш мумкин эмас, чунки ҳукуматлараро келишувлар амал қилмоқда ва бизда бу давлатларда ўз манфаатларимиз бор», — деди Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Фуқаролик жамияти ва инсон ҳуқуқларини ривожлантириш бўйича кенгаш аъзоси Кирилл Кабанов.
Унинг сўзларига кўра, Россияда ҳеч кимни сабабсиз депортация қилишмайди, шунинг учун эҳтимол, гап ишлаш ва яшаш учун қонунга хилоф равишда рухсатнома олишга уринаётган шахслар ҳақида кетган. Бу маълум бўлганидан кейин, улар уйларига юборилган.
Аввалроқ, Ўзбекистоннинг Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги ўзбекистонликларга Россия аэропортларида ҳужжатлар узоқ муддат текширилиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирган эди. Шунингдек, расмийлар сайёҳликка боришдан олдин Россия Ички ишлар вазирлигининг расмий веб-сайтида кириш тақиқланиши ҳақида текшириб кўришни тавсия қилган.

Около 90 граждан Узбекистана провели два дня в аэропорту Шереметьево – с раннего утра 22 августа до ночи 24 августа. Они уже находились на территории России, но так и не смогли пересечь границу и, проведя двое суток на двух этажах терминала, были выдворены домой. Эксперты предполагают, что это только начало, и в ближайшем будущем нас ждут массовые рейсы отправленных на родину мигрантов, пишут российские СМИ.
По словам самих прилетевших, всё это время они оставались без еды и нормального отдыха. В накопителе действительно негде было полежать. У них забрали паспорта, и они не знали, что их ждёт.
В аэропорту Шереметьево подтвердили, что такой инцидент имел место, но все вопросы по задержанию переадресовали в погранслужбу ФСБ России, поскольку это находится исключительно в их компетенции.
«Два этажа аэропорта мы заняли с вещами. Среди нас были женщины и дети,» — рассказал один из пассажиров по имени Рамизидин. По его словам, он работает в Москве официально, и никогда не имел проблем с законом.
«Предполагаю, что нас и дальше ждёт подобное ужесточение миграционной политики. Самолет, заполненный выдворенными гастарбайтерами, будет не один – такое уже происходило в марте после трагедии в «Крокусе». Как я думаю? Это правильно. У меня есть предложение с целью решить эту проблему, о которой сегодня многие говорят. Оно связано с введением виз для граждан СНГ. Но на данный момент это сделать, увы, невозможно, потому что действуют межправительственные соглашения, и у нас остаются свои интересы в этих странах», – прокомментировал ситуацию Кирилл Кабанов, член Совета при Президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека.
По его словам, без причин в России никого не выдворяют, поэтому, скорее всего, речь шла о людях, которые сознательно пошли на незаконное получение разрешительных документов на работу и проживание. Когда это стало известным, их отправили домой.
Ранее Агентство внешней трудовой миграции Узбекистана предупредило узбекистанцев, прибывающих в Россию через аэропорты, о длительных проверках документов. Кроме того, чиновники рекомендовали проверить наличие запрета на въезд на официальном сайте Министерства внутренних дел России перед поездкой.