10 сентябрдан бошлаб, Ўзбекистон Мусулмонлари идораси ва Дин ишлари бўйича қўмита томонидан ташкил этилган «Умра-2024» ҳаж мавсуми бошланади. Ушбу дастур доирасида, ҳамюртларимиз Saudiya Arabistoniga Uzbekistan Airways авиакомпаниясининг тўғридан-тўғри рейслари орқали зиёрат сафарига йўл олишлари мумкин бўлади.
Ҳаж дастури икки муқаддас шаҳарларда сафарни ўз ичига олади. Зиёратчилар уч кун Мадинада, кейин эса етти кун Маккада бўладилар. Зиёратчиларнинг қулайлиги ва хавфсизлиги учун уларга тажрибали ишчи гуруҳлар, имом-хатиблар ва малакали шифокорлар томонидан қўллаб-қувватлаш ташкил этилади.
Зиёратчилар учун Мадинада Grand Shahba меҳмонхонасида ва Маккада Marmara Group Hotel меҳмонхонасида жойлаштириш назарда тутилган. Ҳар бир хона 3-4 кишига мўлжалланган бўлиб, зиёратчиларга уч маҳал овқатланиш, шунингдек ширинликлар ва янги мевалар таклиф этилади.
Дастур доирасида ҳар икки шаҳардаги муқаддас жойларга зиёратлар ҳам ташкил этилади. Зиёратчиларнинг қулайлиги учун меҳмонхоналарда 24 соат давомида фаолият юритадиган тиббиёт пунктлари, транспорт хизмати ва ишчи гуруҳлар штаблари ташкил этилади.
Ҳаж сафари якунлангач, ҳар бир иштирокчига анъанавий тарзда умра билан боғлиқ бўлган ва баракат рамзи ҳисобланган муқаддас зам-зам суви ҳадя қилинади.
Қўшимча маълумот ва маслаҳатлар учун зиёратчилар қуйидаги телефонларга мурожаат қилишлари мумкин: +998-99-882-18-58 +998-77-085-18-58

С 10 сентября начнется новый сезон паломничества «Умра-2024», организуемый Управлением мусульман Узбекистана и Комитетом по делам религий. В рамках этой программы, наши соотечественники смогут совершить священное паломничество в Саудовскую Аравию, используя прямые рейсы авиакомпании Uzbekistan Airways.
Программа паломничества предусматривает пребывание паломников в двух священных городах. В течение трёх дней они будут находиться в Медине, а затем семь дней проведут в Мекке. Для комфортного и безопасного пребывания паломников будет организована поддержка со стороны опытных рабочих групп, имам-хатибов и квалифицированных врачей.
Размещение паломников предусмотрено в комфортабельных отелях: Grand Shahba в Медине и Marmara Group Hotel в Мекке. Номера рассчитаны на 3-4 человека, и паломникам будет предоставлено трёхразовое питание, включая сладости и свежие фрукты.
В рамках программы также предусмотрены посещения священных мест в обоих городах. Для удобства паломников в отелях будут организованы круглосуточные медицинские пункты, транспортные услуги и штабы рабочих групп, которые будут обеспечивать оперативное решение всех возникающих вопросов.
По завершении паломничества, каждый участник получит в подарок святую воду зам-зам, которая традиционно ассоциируется с умрой и является символом благословения.
Для получения дополнительной информации и консультаций паломники могут обращаться по следующим телефонам: