Синоптикларнинг хабар беришича, Ўзбекистонда кутилган тунги совуқлик узоққа чўзилмайди. Ҳафтанинг охирига келиб, мамлакатга қайтадан илиқ об-ҳаво кириб келади, шунинг учун фуқаролар иссиқ кийимларни чиқаришга шошилмасалар ҳам бўлади.
Ўзгидрометнинг прогноз қилишича, ҳозирги илиқ ва қуруқ об-ҳаво бугун ва эртага ҳам сақланиб туради. Республика ҳудудларининг кўп қисмида ҳаво ҳарорати 32-35 даража атрофида бўлади, мамлакатнинг жанубий ҳудудларида эса 36-38 даражага етади.
Бироқ ҳафта ўртасида нисбатан салқин ҳаво кириб келиши кутилмоқда, бу эса ҳароратнинг 2-3 даражага тушишига олиб келади. Чоршанба ва пайшанба кунлари кундузги ҳарорат 27-30 даражага, жанубда эса 35 даражага тушади. Тунда ва эрталабки соатларда ҳарорат 15-20 даражагача пасаяди.
Шу билан бирга, совуқ об-ҳаво узоққа чўзилмайди. Жума кунидан бошлаб ҳарорат яна ўсишни бошлайди ва бу жараён дам олиш кунларида ҳам давом этади. Кундузги ҳарорат яна 30-35 даражага кўтарилади.
28 август, чоршанба куни Тошкент, Жиззах ва Сирдарё вилоятларининг айрим ҳудудларида асосан кичик интенсивликда қисқа муддатли ёмғирлар ёғиши мумкин. Фарғона водийси ҳудудларида, шунингдек, республика предгорье ва тоғли ҳудудларида 28-29 август кунлари қисқа муддатли момақалдироқли ёмғирлар ёғиши эҳтимоли бор.
Пойтахтда асосан қуруқ об-ҳаво кутилмоқда. Фақат 28 август куни қисқа муддатли ёмғир ёғиши, момақалдироқ бўлиши ва шамол тезлиги 10-12 м/с гача кучайиши мумкин.
Тошкентдаги тунги ҳарорат 15-20 даража атрофида бўлади, 26-27 август кунлари кундузги ҳарорат 30-33 даража, 28-29 август кунлари эса 27-30 даража оралиғида бўлади.

Meteorologists have reported that the expected nighttime cooling in Uzbekistan will be short-lived. By the weekend, warm weather will return to the country, so residents need not rush to unpack their warm clothes.
UzHydromet predicts that the current warm and dry weather will persist for the rest of today and tomorrow. Air temperatures across most of the republic will range from 32-35 degrees, while in the southern regions, they will reach 36-38 degrees.
However, by midweek, a relatively cool air mass is expected to arrive, leading to a temperature drop of 2-3 degrees. On Wednesday and Thursday, daytime temperatures will decrease to 27-30 degrees, and in the south, to 35 degrees. At night and in the early morning, temperatures will drop to 15-20 degrees.
Nevertheless, the cooling will be brief. Starting on Friday, temperatures will gradually rise again, continuing into the weekend. Daytime temperatures will once again reach 30-35 degrees.
On Wednesday, August 28, some areas of Tashkent, Jizzakh, and Syrdarya regions may experience short-term rain, mostly of low intensity. In the Ferghana Valley regions, as well as in the foothill and mountainous areas of the republic, brief thunderstorms are possible on August 28-29.
In the capital, mostly dry weather is expected. However, on August 28, there may be a brief rain with thunderstorms, accompanied by wind gusts up to 10-12 m/s.
Nighttime temperatures in Tashkent will range from 15-20 degrees, while daytime temperatures from August 26 to 27 will be between 30-33 degrees, and from August 28 to 29 – between 27-30 degrees.