Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда сирена ва мигалкалар билан жиҳозланган «Малибу» автомобили ҳақида видео кенг тарқалди, бу автомобил айнан ҳуқуқ-тартибот органларининг транспорт воситасига ўхшар эди. Ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари эса бунинг мумкин эмаслигини таъкидлаб, автомобил эгаси қандай қилиб бундай тақиқланган ускуналарни ўрнатишга муваффақ бўлганига ҳайрон бўлишди. Баъзилар шуни ҳам айтишдики, ушбу автомашина эгаси «жиддий» танишларга эга бўлгани боис, ДПС инспекторлари унга эътибор қаратмаслиги ҳақида гап-сўзлар юрган.
Бироқ, миш-мишларга қарамай, Тошкент Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси ходимлари мазкур автомобиль бўйича чоралар кўрдилар. Гап «Malibu-2» русумли, давлат рақами 01V728WB бўлган автомобиль ҳақида кетмоқда.
Текширувдан сўнг, бу автомобилга ўрнатилган ускуналар ноқонуний эканлиги аниқланди. Ҳайдовчи Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 127-моддасининг 2-қисмига кўра жавобгарликка тортилди. Автомобиль мусодара қилиниб, жарима майдонига қўйилди.
Энди «Малибу» эгаси ноқонуний ускуналарни ўрнатганлиги учун бирдан уч базавий ҳисоблаш миқдоригача жарима тўлашига тўғри келади (340 мингдан 1 миллион сўмгача). Бу ҳолат қонунни бузиш, танишлар мавжуд бўлмаслигига қарамай, жазосиз қолмаслигини эслаш учун сабоқ бўлиши керак.

В социальных сетях в последние дни активно распространялось видео с автомобилем «Малибу», который был оснащен сиреной и проблесковыми маячками, как у силовых структур. Пользователи в соцсетях удивлялись, как владельцу удалось поставить на автомобиль запрещенные девайсы. Некоторые писали, что, по слухам, у хозяина этого автомобиля есть «серьезные» связи, из-за чего, как утверждалось, инспекторы ДПС якобы не обращают на него внимания.
Однако, несмотря на слухи, сотрудники Управления безопасности дорожного движения Ташкента предприняли меры в отношении данного автомобиля. Речь идет об автомобиле марки «Malibu-2» с государственным номером 01V728WB.
После проведения расследования было установлено, что устройства, установленные на этом автомобиле, являются незаконными. Водитель был привлечен к ответственности по части 2 статьи 127 Кодекса об административной ответственности. Машина была изъята и помещена на штрафстоянку.
Теперь владельцу «Малибу» придется заплатить штраф в размере от одной до трех базовых расчетных величин (от 340 тысяч до 1 миллиона сумов) за установку незаконных устройств. Этот случай должен стать напоминанием о том, что нарушение закона, независимо от наличия связей, не останется безнаказанным.