Шаҳрисабзда фирибгарликка оид можаро авж олди. Ҳодисалар марказида ҳоким ёрдамчиси бўлиб, у шериклари билан биргаликда бехабар фуқаролар номига кредитлар расмийлаштирган.
Қашқадарё вилояти Давлат хавфсизлик хизмати бошқармаси ходимлари прокуратура органлари билан ҳамкорликда оилавий тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга қаратилган президент фармонларининг ижросини текшириш бўйича тадбирлар ўтказдилар. Ушбу тадбирлар давомида имтиёзли кредитларни олиш билан боғлиқ бир қатор қонунбузарликлар аниқланди.
Шаҳрисабз шаҳридаги маҳаллалардан бирида ҳоким ёрдамчиси ўз хизмат мавқеидан фойдаланган ҳолда, маҳаллий МЧЖ раҳбарларидан бири билан тил бириктириб, 2022-2023 йиллар давомида наслли чорва моллари сотиб олиш, паррандачилик, асаларичилик, тикувчилик ва иссиқхоналар ташкил этиш учун кредитлар расмийлаштирган. Бироқ, маблағларни тадбиркорликни ривожлантиришга сарфлаш ўрнига, фирибгарлар пулларни ўзларига олиб, 14 нафар бехабар фуқаро номидан электрон рақамли имзолар орқали сохта ҳужжатлар тайёрлаганлар. Натижада, банк томонидан 440,3 миллион сўм кредит ажратилган.
Шунингдек, ҳоким ёрдамчиси яна бир МЧЖ раҳбари билан келишиб, яна 25 нафар фуқаро номидан шунга ўхшаш кредитлар расмийлаштирган, бу орқали яна 733,3 миллион сўмни қўлга киритишган.
Тергов маълумотларига кўра, сохта ҳужжатлар асосида ажратилган кредит маблағларининг умумий миқдори 1 миллиард 173 миллион сўмдан ошган. Фирибгарлик йўли билан олинган пуллар жиноий схема иштирокчилари ўртасида тақсимланган, ва кредитлар расмийлаштирилган фуқаролар бу мажбуриятлар мавжудлигидан ҳатто бехабар бўлганлар.
Ушбу ҳаракатлар натижасида давлатга катта зарар етказилди ва маҳаллий бошқарув органларига бўлган ишонч зарар кўрди. Ҳозирги кунда ҳоким ёрдамчиси ва унинг шерикларига нисбатан Жиноят кодексининг 167 (ўғирлик ёки талон-торож қилиш йўли билан товламачилик) ва 228 (ҳужжатларни, штампларни, муҳрларни, бланкларни ясаш, сохталаштириш, уларни сотиш ёки ишлатиш) моддалари бўйича жиноят иши қўзғатилган. Тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда, ва ушбу жиноий схема иштирокчилари аниқланиб, жавобгарликка тортилиши керак.

В Шахрисабзе разразился скандал, связанный с мошенничеством. В центре событий оказался помощник хокима, который вместе с соучастниками оформлял кредиты на ничего не подозревающих граждан.
Сотрудники Управления государственной безопасности по Кашкадарьинской области совместно с органами прокуратуры провели проверку исполнения местными органами власти указов президента о поддержке семейного предпринимательства. В ходе этих мероприятий была выявлена целая цепочка правонарушений, связанных с получением льготных кредитов.
Помощник хокима в одной из махаллей города Шахрисабз, используя своё служебное положение, вступил в сговор с руководителем одного из местных ООО. Вместе они в течение 2022-2023 годов оформляли кредиты на приобретение племенного скота, развитие птицеводства, пчеловодства, швейного производства и создание теплиц. Однако, вместо того чтобы направить средства на развитие бизнеса, мошенники забирали деньги себе, подделывали документы, используя электронные подписи от имени 14 ничего не подозревающих граждан. В результате банком были выделены кредитные средства в размере 440,3 миллиона сумов.
Помощник хокима также заключил сговор с ещё одним руководителем ООО, который помог ему оформить аналогичные кредиты на 25 граждан, что позволило получить ещё 733,3 миллиона сумов.
Согласно данным следствия, общая сумма кредитных средств, выданных по фальсифицированным документам, превысила 1 миллиард 173 миллиона сумов. Деньги, полученные обманным путём, были распределены между участниками преступной схемы, а реальные граждане, на которых оформлялись кредиты, даже не подозревали о существовании этих обязательств.
В результате этих действий государству был нанесён значительный ущерб, а доверие к органам местного самоуправления оказалось подорвано. На данный момент в отношении помощника хокима и его соучастников возбуждено уголовное дело по статьям 167 (хищение путем присвоения или растраты) и 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование) Уголовного кодекса. Ведётся следствие, которое должно определить всех участников этой преступной схемы и привлечь их к ответственности.