Ўзбекистон аэропортларида маймунчечак касаллиги тарқалишининг олдини олиш учун бир қатор чоралар кўрилмоқда. Бу қадамлар аҳолини ҳимоя қилиш ва касалликнинг чет элдан кириб келишига йўл қўймасликка қаратилган, гарчи вируснинг асосий тарқалиш ўчоғи тўғридан-тўғри авиақатновлар мавжуд бўлмаган Африка мамлакатларида бўлса-да.
Бу йўналишдаги ишларнинг асосий қадамларидан бири 20-21 август кунлари Санитария-эпидемиологик осойишталик маркази билан ҳамкорликда ташкил этилган семинарлар бўлди. Бу семинарлар аэропортлардаги тиббиёт ходимлари учун ўтказилди ва улар маймунчечак касаллигининг этиологияси, клиникаси, эпидемиологияси, диагностикаси ва профилактикаси бўйича чуқур билимларга эга бўлишди. Бундай тадбирлар тиббий хизматларнинг касалликка тайёрлигини ошириш ва тезкор жавоб беришни таъминлашга қаратилган.
Бундан ташқари, республикадаги барча халқаро аэропортларда санитария-пропаганда ишлари кучайтирилмоқда. Аэропорт ходимларига маймунчечак касаллиги аломатлари ва унинг профилактикаси ҳақида тушунтириш берилади, шунингдек, касаллик аломатларини визуал аниқлаш бўйича ўқув машғулотлари ўтказилади. Бу чоралар ходимларга касалликнинг эҳтимолий ҳолатларини ўз вақтида аниқлаш ва тегишли чоралар кўриш имконини беради.
Вируснинг эҳтимолий тарқалишининг олдини олишда муҳим воситалардан бири бу аэропортларда доимий равишда тепловизорларни ўрнатишдир. Бу қурилмалар йўловчиларнинг ҳароратини масофадан ўлчаш имконини беради, бу эса касаллик аломатларидан бири бўлиши мумкин бўлган иситмали одамларни тезда аниқлаш имконини беради.
Uzbekistan Airports тиббий таъминлашни ривожлантириш бўлими ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) маълумотларига кўра, маймунчечакнинг янги штамми асосан тўғридан-тўғри авиақатновлар мавжуд бўлмаган Африка мамлакатларида тарқалмоқда. Шунга қарамай, кўрилаётган эҳтиёт чоралари аҳоли хавфсизлигини таъминлаш ва эҳтимолий таҳдидларнинг олдини олишда муҳим роль ўйнайди.
Кўрилган чоралар Ўзбекистон ҳукумати томонидан жамоат саломатлигига жиддий ёндашувни ва эҳтимолий эпидемиологик чақириқларга тезкор жавоб беришга тайёрлигини таъкидлайди. Глобал аҳоли мобиллиги шароитида бу чоралар халқаро транспорт йўлаклари орқали касалликларнинг тарқалишини олдини олиш ва ҳимоя қилишнинг муҳим элементи ҳисобланади.
Маймунчечак ҳақида нима билиш муҳим
Маймунчечак ўта юқумли вирусли касаллик ҳисобланади. Аввалига вирус ҳайвонлардан одамларга юқади, лекин эндиликда у одамдан одамга тўғридан-тўғри жисмоний контакт орқали, масалан, жинсий алоқа давомида, шунингдек, ҳаво-томчи йўли билан – агар касал одам бошқа одамнинг юзига нафас олса ёки яқин масофада гапирса – юқиши мумкин.
Вирус шунингдек, тўшак ёстиғи, кийим-кечак ва сочиқлар каби предметларга тегиш орқали ҳам тарқалиши мумкин.
Маймунчечак касаллиги касалланган ҳайвонлар – маймунлар, каламушлар ва тиёншарлар билан яқин алоқа орқали ҳам юқиши мумкин.
Касаллик гриппга ўхшаш симптомлар билан бирга, терида тошмалар ва пуфакчалар билан намоён бўлади. Тошмалар кўпинча юзда пайдо бўлиб, кейинчалик баданнинг бошқа қисмларига, кўпроқ ҳолларда кафтлар ва оёқлар (товонлар)га тарқалади.
Оғир ҳолларда тошмалар бутун тана бўйлаб, айниқса оғиз, кўз ва жинсий аъзоларни қамраб олиши мумкин.
Тошмалар, улар жуда қичиштирувчи ёки оғриқли бўлиши мумкин, бир неча босқичдан ўтади. Охир-оқибатда, тошмаларнинг ўрнида қават пайдо бўлади, у кейинчалик тўкилиши мумкин. Бу жароҳатлар пайдо бўлишига олиб келиши мумкин.
Касалликнинг умумий давомийлиги 14 дан 21 кунгача, у ўз-ўзидан ўтиб кетиши мумкин. Аммо баъзи ҳолларда вирус билан зарарланиш ўлим билан тугаши мумкин (ўртача 100 ҳолатдан 4 тасида), айниқса, заиф гуруҳлар, жумладан, кичик болалар орасида.
Вирус билан касалланган одам билан яқин алоқа қилган ҳар қандай одам вирус билан зарарланиши мумкин. Кичик болалар иммунитет тизими шаклланиш жараёнида бўлгани сабабли, энг заифлар қаторида бўлиши мумкин. Баъзи мутахассислар кичик болалар бир-бирлари билан яқинроқ ўзаро алоқада бўлганлари учун юқумли касалликларга кўпроқ мойил эканликларини таъкидлайдилар.
Иммунитети заиф одамлар ва ҳомиладор аёллар ҳам кўпроқ заифдирлар.
Маймунчечак билан касалланганлар билан яқин алоқадан сақланиш ва қўлларни совун билан ювиш тавсия этилади. Касалланганлар уларнинг тана бўйлаб тарқалган барча тошмалари йўқолгунга қадар атрофдаги одамлардан ўзларини изоляция қилишлари керак.

Аэропорты Узбекистана принимают ряд мер по предотвращению распространения оспы обезьян. Эти шаги направлены на защиту населения и предотвращение завоза заболевания из-за границы, несмотря на то, что основной очаг распространения вируса находится в странах Африки, не связанных прямым авиасообщением с Узбекистаном.
Одним из ключевых шагов в этой работе стали семинары, организованные 20-21 августа в сотрудничестве с Центром санитарно-эпидемиологического благополучия. Эти семинары были проведены для медицинских работников аэропортов, которые получили углубленные знания по этиологии, клинике, эпидемиологии, диагностике и профилактике оспы обезьян. Подобные мероприятия направлены на повышение готовности медицинских служб к возможным случаям заболевания и обеспечение оперативного реагирования.
Кроме того, во всех международных аэропортах республики усиливается санитарно-пропагандистская работа с персоналом. Сотрудникам аэропортов в доступной форме предоставляется информация о симптомах и профилактике оспы обезьян, проводится визуальное обучение по выявлению признаков заболевания. Эти меры помогут сотрудникам своевременно выявлять потенциальные случаи заболевания и принимать соответствующие меры.
Одним из важных инструментов в борьбе с возможным распространением вируса стала установка тепловизоров на постоянной основе. Эти устройства позволяют дистанционно измерять температуру пассажиров, что дает возможность быстро выявлять людей с лихорадкой, которая может быть одним из симптомов заболевания.
Согласно информации, предоставленной отделом по развитию медицинского обеспечения Uzbekistan Airports и основанной на данных Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), новый штамм оспы обезьян распространяется преимущественно в странах Африки, не имеющих прямого авиасообщения с Узбекистаном. Тем не менее, предпринимаемые меры предосторожности играют важную роль в обеспечении безопасности населения и предотвращении возможных угроз.
Принятые меры подчеркивают серьезное отношение властей Узбекистана к вопросам общественного здоровья и готовность к быстрому реагированию на возможные эпидемиологические вызовы. В условиях глобальной мобильности населения данные меры представляют собой важный элемент защиты и предотвращения распространения заболеваний через международные транспортные узлы.
Оспа обезьян: что важно знать
Оспа обезьян – крайне заразное вирусное заболевание. Изначально вирус передавался от животных к человеку, но теперь он передается и от человека к человеку через непосредственный телесный контакт, например, во время секса, а также воздушно-капельным путем – если больной дышит в лицо другого человека или разговаривает близко к нему.
Вирус также может распространяться через прикосновение к предметам, включая постельное белье, одежду и полотенца.
Обезьянья оспа может передаваться через тесный контакт с зараженными животными – обезьянами, крысами и белками.
Болезнь сопровождается симптомами, похожими на симптомы гриппа, а также сыпью и волдырями на коже. Сыпь часто появляется на лице, а затем распространяется на другие части тела, чаще всего – на ладони и ступни (подошвы).
В серьезных случаях очаги поражения могут охватывать все тело, особенно рот, глаза и гениталии.
Сыпь, которая может быть очень зудящей или болезненной, проходит через несколько стадий. В конечном счете на ее месте образуется корка, которая впоследствии отпадает. Это может привести к образованию рубцов.
Общая длительность заболевания – от 14 до 21 дня, оно может пройти само по себе. Но в некоторых случаях заражение вирусом приводит к летальному исходу (в среднем в четырех случаях из ста), особенно среди уязвимых групп населения, включая маленьких детей.
Заразиться вирусом может любой человек, тесно контактирующий с тем, у которого обнаружены симптомы заболевания. Маленькие дети могут оказаться в числе наиболее уязвимых, поскольку их иммунная система находится в процессе формирования. Некоторые эксперты полагают, что маленькие дети могут находиться в группе риска из-за того, что они более плотно взаимодействуют друг с другом.
Люди с ослабленной иммунной системой и беременные женщины также более уязвимы.
Рекомендуется избегать тесного контакта с больными оспой обезьян и мыть руки с мылом. Больные должны изолироваться от окружающих, пока не исчезнут все очаги поражения на их теле.