Тошкентда йўл ҳаракати қоидалари бузилиши ва ҳайдовчиларнинг тажовузкор хулқ-атворини намоён этувчи ҳодиса содир бўлди. 19 август куни кечаси пойтахтнинг Бектемир туманида Captiva автомобили ҳайдовчиси ЙПХ инспекторига ҳужум қилди, ундан нотўғри тўхтатилган транспорт воситасини олиб ташлашни сўраганида.
Ҳодиса тунги соат 2:00 ларда маҳаллий бозор ҳудудида содир бўлган. Тунги навбатга жалб қилинган инспектор, транспорт воситасининг бошқа машиналар ҳаракатига тўсиқ яратиб турган жойда тўхтатилганини пайқаган. Ўз хизмат вазифаларини бажариб, инспектор автомобилнинг эгасини чақириб, машинани олиб ташлашни талаб қилган.
Бироқ, 33 ёшли маҳаллий ҳайдовчи инспекторнинг қонуний талабини бажариш ўрнига, тортишувга киришган. У фаол қаршилик кўрсатиб, инспекторга тан жароҳати етказган.
Мазкур ҳодиса бўйича Бектемир тумани прокуратураси томонидан тергов ишлари бошланган. Тергов якунлари бўйича тегишли қарор қабул қилиниб, айбдор қонуний жазога тортилади.
Бундай ҳодисалар йўлда тажовузкорлик ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг қонуний талабларига итоатсизлик учун жазо чораларини кучайтириш зарурлигини кўрсатади. Йўл ҳаракати қоидаларини инкор этиш ва йўллардаги тажовузкор хулқ-атвор фақат йўл ҳаракати иштирокчилари хавфсизлигига эмас, балки жамиятдаги умумий тартибга ҳам таҳдид солади.

An incident in Tashkent has highlighted the growing issue of traffic violations and aggressive behavior by drivers. On the night of August 19, in the Bektemir district of the capital, the driver of a Captiva assaulted a traffic police officer after being asked to move his improperly parked vehicle.
The incident occurred around 2:00 AM near a local market. The officer, who was on night duty, noticed the vehicle parked in a restricted area, obstructing the flow of other vehicles. In carrying out his duties, the officer summoned the vehicle’s owner and requested that the car be moved.
However, instead of complying with the officer’s lawful order, the 33-year-old local driver chose to confront him. The driver resisted and assaulted the officer, inflicting physical injuries.
The Bektemir district prosecutor’s office has already launched an investigation into the incident. A decision will be made based on the investigation, and the offender will face the appropriate consequences.
Such incidents underscore the need for stricter penalties for aggressive behavior on the road and for non-compliance with lawful orders from law enforcement officers. Ignoring traffic regulations and displaying aggression on the roads poses a threat not only to the safety of road users but also to public order in general.