Тошкентда йўл ҳаракати қоидалари бузилиши ва ҳайдовчиларнинг тажовузкор хулқ-атворини намоён этувчи ҳодиса содир бўлди. 19 август куни кечаси пойтахтнинг Бектемир туманида Captiva автомобили ҳайдовчиси ЙПХ инспекторига ҳужум қилди, ундан нотўғри тўхтатилган транспорт воситасини олиб ташлашни сўраганида.
Ҳодиса тунги соат 2:00 ларда маҳаллий бозор ҳудудида содир бўлган. Тунги навбатга жалб қилинган инспектор, транспорт воситасининг бошқа машиналар ҳаракатига тўсиқ яратиб турган жойда тўхтатилганини пайқаган. Ўз хизмат вазифаларини бажариб, инспектор автомобилнинг эгасини чақириб, машинани олиб ташлашни талаб қилган.
Бироқ, 33 ёшли маҳаллий ҳайдовчи инспекторнинг қонуний талабини бажариш ўрнига, тортишувга киришган. У фаол қаршилик кўрсатиб, инспекторга тан жароҳати етказган.
Мазкур ҳодиса бўйича Бектемир тумани прокуратураси томонидан тергов ишлари бошланган. Тергов якунлари бўйича тегишли қарор қабул қилиниб, айбдор қонуний жазога тортилади.
Бундай ҳодисалар йўлда тажовузкорлик ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг қонуний талабларига итоатсизлик учун жазо чораларини кучайтириш зарурлигини кўрсатади. Йўл ҳаракати қоидаларини инкор этиш ва йўллардаги тажовузкор хулқ-атвор фақат йўл ҳаракати иштирокчилари хавфсизлигига эмас, балки жамиятдаги умумий тартибга ҳам таҳдид солади.

В Ташкенте произошел инцидент, который ярко демонстрирует нарастающую проблему нарушения правил дорожного движения и агрессивного поведения водителей. Ночью 19 августа в Бектемирском районе столицы водитель автомобиля Captiva напал на инспектора ДПС, когда тот потребовал убрать неправильно припаркованное транспортное средство.
Инцидент произошел около 2:00 ночи на территории местного рынка. Инспектор, привлеченный к ночной службе, заметил автомобиль, припаркованный в запрещенном месте, что создавало препятствия для свободного движения других транспортных средств. Выполняя свои служебные обязанности, инспектор вызвал владельца автомобиля и потребовал убрать машину.
Однако водитель, 33-летний местный житель, вместо того чтобы выполнить законное требование инспектора, вступил в конфликт. Он оказал активное сопротивление и напал на инспектора, нанеся ему телесные повреждения.
По данному инциденту прокуратура Бектемирского района уже начала расследование. По его итогам будет принято соответствующее решение, и виновный понесет заслуженное наказание.
Подобные инциденты подчеркивают необходимость ужесточения мер наказания за агрессивное поведение на дороге и неподчинение законным требованиям сотрудников правоохранительных органов. Игнорирование правил дорожного движения и агрессивное поведение на дорогах создают угрозу не только для безопасности участников дорожного движения, но и для общего порядка в обществе.