Ўзгидромет келаётган ҳафта учун ҳаво прогнозини эълон қилди ва дам олиш кунларида Ўзбекистонга кириб келган салқинлик аста-секин иссиқликка ўрнини бўшатиб бериши ҳақида маълум қилди. Шунингдек, синоптиклар ҳафта охиригача мамлакатда нисбатан қулай об-ҳаво сақланиб қолишини таъкидламоқда, айниқса август ойи учун бу жуда мос келади.
“Дам олиш кунларида Ўзбекистон ҳудудига салқин ҳаво оқими кириб келди ва бу ўтган ҳафтада кузатилган қаттиқ иссиқликдан сўнг республика бўйлаб ҳароратнинг 8-10 даражага тушишига олиб келди”, – деб таъкидлашди Ўзгидромет мутахассислари.
Ўтган якшанба куни кундузги ҳарорат 27-30 даража оралиғида бўлган, республика шимоли, жануби ва чўл ҳудудларида эса 31-33 даражани ташкил этган. Сурхондарё вилоятида ҳарорат 34-36 даражага етиб борган.
Бугунги кундан бошлаб салқин ҳаво аста-секин чекина бошлайди ва ҳарорат аста-секин ошади. Шу билан бирга, иш ҳафтаси охиригача об-ҳаво нисбатан қулай бўлиб қолади, кундузги ҳарорат 30-35 даража, айрим жойларда эса 37 даражагача кўтарилиши мумкин.
Синоптиклар шунингдек, камида булутли ҳаво устун бўлишини, бу эса мамлакат аҳолиси ва меҳмонлари учун қўшимча қулай шароитлар яратишини прогноз қилмоқда.
Пойтахтда ҳаво камида булутли бўлади, кечки ҳарорат 18-21 даража, кундузги ҳарорат эса 32-35 даража оралиғида бўлиши кутилмоқда.

Узгидромет опубликовал прогноз погоды на предстоящую неделю, сообщив, что прохлада, которая пришла в Узбекистан на выходных, постепенно уступит место жаре. Однако синоптики заверяют, что до конца недели в стране сохранится относительно комфортная погода, особенно по меркам августа.
«В выходные дни на территорию Узбекистана поступил поток прохладного воздуха, что привело к значительному снижению температурного фона по всей республике на 8-10 градусов после сильной жары, которая наблюдалась на прошлой неделе», – отметили специалисты Узгидромета.
В минувшее воскресенье дневная температура воздуха колебалась в пределах 27-30 градусов, тогда как на севере, юге и в пустынной зоне республики она составляла от 31 до 33 градусов. В Сурхандарьинской области температура достигала 34-36 градусов.
С сегодняшнего дня прохладный воздух начнет постепенно отступать, и температура воздуха будет медленно повышаться. Тем не менее, до конца рабочей недели погода останется относительно комфортной, с дневными температурами от 30 до 35 градусов, а местами – до 37 градусов.
Синоптики также прогнозируют преобладание малооблачной погоды, что создаст дополнительные комфортные условия для жителей и гостей страны.
В столице ожидается малооблачная погода, с ночными температурами в пределах 18-21 градуса и дневными – от 32 до 35 градусов.