Болалар боғчалари билан боғлиқ яна бир ёқимсиз ҳодиса юз берди. Жиззах вилояти Пахтакор туманидаги шундай муассасалардан бирида икки кичик қизча заҳарланди. Жабрланувчи қизчаларнинг ота-оналари болалар омбудсманига мурожаат қилиб, ҳолатни ўрганиш ва айбдорларни жазолашни сўрашди.
Ҳодиса 2 август куни содир бўлган, бу вақтда боғчанинг икки тарбияланувчиси, 2019 ва 2020 йилларда туғилган қизларда тана ҳарорати кескин кўтарилган. Қизчаларнинг ота-оналари, фарзандларининг аҳволидан хавотир олиб, дарҳол туман тиббиёт муассасасига мурожаат қилишган, у ерда болаларни овқатдан заҳарланиш гумони билан юқумли касалликлар бўлимига ётқизишган.
Омбудсман сўровига кўра, Жиззах вилояти прокуратураси ушбу ҳолат бўйича тезкор терговни бошлади. Эпидемиологик текширув давомида болаларга нонушта пайтида берилган озиқ-овқат маҳсулотларидан намуна олинди.
Бундан ташқари, ўша куни врачлар мазкур болалар боғчасининг барча тарбияланувчиларини, жами 14 нафар болани текширган. Уларни ҳам вақтинча врачлар назоратига олишган, лекин қўшимча заҳарланиш ҳолатлари аниқланмаган ва болалар уйларига жавоб берилган.
Айни пайтда прокуратура дастлабки текширувни давом эттирмоқда, экспертиза натижасига кўра қонуний қарор қабул қилиниши кутилмоқда. Вазирнинг шахсий назорати остидаги бу ҳолат эса яна бир бор боғчаларда озуқа сифати ва назорат масалаларини кўндаланг қўймоқда.
Ота-оналар бундай ҳолатларнинг қайта такрорланмаслиги ва болалар хавфсиз шароитларда бўлиши учун масъул шахслардан жавобгарликни талаб қилишга тўлиқ ҳақлидирлар.

Очередная неприятная история, связанная с детскими садами. В одном из таких учреждений в Пахтакорском районе Джизакской области отравились две маленькие девочки. Родители пострадавших обратились к детскому омбудсмену с просьбой разобраться в ситуации и наказать виновных.
Инцидент произошёл 2 августа, когда у двух воспитанниц детского сада, девочек 2019 и 2020 годов рождения, резко поднялась температура. Родители, обеспокоенные состоянием своих детей, немедленно обратились в районное медицинское учреждение, где детей госпитализировали в отделение инфекционных заболеваний с подозрением на пищевое отравление.
По запросу омбудсмена прокуратура Джизакской области оперативно начала расследование этого случая. В ходе эпидемиологического расследования были взяты образцы продуктов, которые подавались детям на завтрак.
Кроме того, в тот же день врачи осмотрели всех остальных воспитанников этого детского сада, всего 14 детей. Их также временно поместили под наблюдение врачей, однако никаких дополнительных случаев отравления выявлено не было, и дети были отпущены домой.
На данный момент прокуратура продолжает доследственную проверку, и по итогам экспертизы будет принято законное решение. Ситуация находится под личным контролем омбудсмена.
Этот случай вновь поднимает вопросы о качестве питания и надзоре в детских садах. Родители имеют полное право требовать ответственных действий от властей, чтобы подобные инциденты не повторялись, и дети находились в безопасных условиях.