Бугун Ўзбекистон таълим тизимида жуда ғайриоддий ҳодиса содир бўлди. Тошкент вилояти мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси инсон ресурсларини бошқариш ва ривожлантириш бўлими бошлиғининг хизматхонасида номаълум шахс томонидан қолдирилган файл папкаси топилди. Гувоҳлар иштирокида ўтказилган кўрикда папка ичида 5 минг доллар борлиги аниқланди.
Бу воқеа эътибордан четда қолмади. Бошқарма бошлиғи ва бошқа масъул шахслар иштирокида дарҳол далолатнома тузилди ва хизмат текшируви бошланди. Мазкур ҳолат мактабгача ва мактаб таълими вазири Хилола Умарова шахсий назоратига олинди. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар зудлик билан хабардор қилинди ва ҳозирги пайтда зарур суриштирув ишлари олиб борилмоқда.
Ким катта миқдордаги пул туширилган папкани ва қандай мақсадда қолдиргани масаласи очиқлигича қолмоқда. Бу ҳолат коррупцияга қарши курашни давом эттириш ва давлат тузилмаларининг ишида шаффофликни таъминлаш муҳимлигини яна бир бор кўрсатади. Таҳқиқот барча саволларга жавоб беради ва адолат тантана қилади, деб умид қиламиз.

Today, an unusual incident occurred within the education system of Uzbekistan. In the office of the head of the Human Resources and Development Department at the Tashkent Regional Department of Preschool and School Education, a folder was discovered, left by an unknown person. Upon inspection, conducted in the presence of witnesses, $5,000 was found inside the folder.
This incident did not go unnoticed. In the presence of the department head and other responsible officials, a protocol was immediately drawn up, and an internal investigation was launched. The case has been taken under the personal control of Hilola Umarova, the Minister of Preschool and School Education. Law enforcement agencies were promptly informed, and the necessary investigative actions are currently underway.
The question of who left the folder with such a large sum of money and for what purpose remains unanswered. This case underscores the importance of continuing the fight against corruption and the need for transparency in the work of government structures. It is hoped that the investigation will provide answers to all the questions raised and that justice will prevail.