Ўзбекистоннинг Россиядаги элчихонаси Курск, Брянск ва Белгород вилоятларида бўлиб турган ўзбекистонликларга муҳим мурожаат билан чиқди. Бу ҳудудлардаги ҳозирги вазият муносабати билан дипломатлар фуқароларимизга эҳтиёткорлик чораларини кўришни, заруратсиз кўчага чиқмасликни ҳамда одамлар гавжум жойлардан сақланишни қатъий тавсия қилмоқдалар.
«Курск, Брянск ва Белгород вилоятларидаги ҳозирги вазиятни инобатга олган ҳолда, Ўзбекистоннинг Россиядаги элчихонаси зарур эҳтиёткорлик чораларини кўришни, заруратсиз кўчага чиқмасликни ва одамлар гавжум жойлардан сақланишни қатъий тавсия қилади. Шунингдек, оммавий жойларга боришни чеклаш тавсия этилади», – деб маълум қилди элчихона вакиллари.
Ушбу ҳудудларда таълим олаётган ўзбекистонлик талабаларга, имкони бўлса, вақтинчалик масофавий таълим (онлайн) форматига ўтиш тавсия этилади, бу одамлар гавжум бўлган жойларда бўлиш билан боғлиқ хавфларни камайтиришга ёрдам беради.
Консуллик ёрдами ёки маслаҳат зарур бўлганда, Ўзбекистоннинг Москвадаги элчихонаси ёрдам кўрсатишга тайёр. Консуллик бўлимидаги колл-марказ билан қуйидаги телефонлар орқали боғланиш мумкин: +7 499 238-36-20, +7-499 230-00-76. Шунингдек, мурожаатлар учун электрон манзил ҳам мавжуд: uzkorus@mail.ru.
Дипломатлар барчани тинчликни сақлашга, тавсияларга амал қилишга ва бу мураккаб даврда максимал даражада эҳтиёткорликка чақирмоқда.

Посольство Узбекистана в России опубликовало важное обращение к узбекистанцам, находящимся в Курской, Брянской и Белгородской областях. В связи с текущей ситуацией в этих регионах дипломаты настоятельно рекомендуют нашим соотечественникам принять меры предосторожности и избегать ненужных выходов на улицу, а также массовых скоплений людей.
«В свете текущей обстановки в Курской, Брянской и Белгородской областях, посольство Узбекистана в России настоятельно советует принимать необходимые меры предосторожности, не выходить на улицу без особой надобности и избегать массовых скоплений людей. Также рекомендуется ограничить посещение публичных мест,» – сообщили представители посольства.
Особое внимание уделено узбекистанцам, проходящим обучение в этих регионах. Студентам рекомендовано, при возможности, временно перейти на дистанционный формат обучения (онлайн), чтобы снизить риски, связанные с пребыванием в местах массового скопления людей.
В случае необходимости консульского содействия или консультаций, посольство Узбекистана в Москве готово оказать помощь. Для этого работает колл-центр консульского отдела, с которым можно связаться по следующим телефонам: +7 499 238-36-20, +7-499 230-00-76. Также доступен электронный адрес для обращений: uzkorus@mail.ru.
Дипломаты призывают всех соблюдать спокойствие, следовать рекомендациям и проявлять максимальную осторожность в эти непростые времена.