Тошкентда BMW автомобилида навбатдаги тезлик ва дрифт муҳлиси жиддий йўл-транспорт ҳодисасига сабабчи бўлишга сал қолди. Автомобилни юқори тезликда бошқариш маҳоратини намойиш қилишга қарор қилган ҳайдовчи қаршилама йўлга чиқиб кетиб, бошқа бир машинага тўқнашишига сал қолди. Иккинчи автомобил ҳайдовчиси тезда реакция қилиб, ўз машинасини четга ўзига успели. Агар ҳокимият тезкор чоралар кўрмаса, бундай ҳодисалар давом этиб, бегуноҳ инсонларнинг ҳаётини хавф остига қўяди. Бу ерда йўл — бу кўнгил очиш ёки ўз «крутизм»ни намойиш қилиш жойи эмаслигини тушуниш муҳим, ва бу фикрни эътиборсиз қолдирганлар гапсиз ҳуқуқларидан ва ҳатто автомобилларидан маҳрум қилиниши керак.
Бу қандай содир бўлди?
Тахминларга кўра, бу ҳодиса ТТЗ ҳудудида, Кибрай йўлига йўналишдаги йўлда видеога олинган. BMW ҳайдовчиси дрифтни тўғридан-тўғри йўлда амалга оширишга қарор қилди. Аммо, юқори тезликда назоратни йўқотиш натижасида автомобилни чангалаштирди ва уни бетон тўсиққа уриб чиқиб кетди.
Тўсиқ орқали ўтиб, BMW қаршилама йўлда ҳаракатланаётган автомобилдан фақат бир неча метр нарига қўнди. Фақат иккинчи автомобил ҳайдовчисининг тезкор реакцияси туфайли тўқнашувнинг олди олинди – у ўз машинасини ўз вақтида четга узига успели. BMW эса, натижада, йўлдан чиқиб кетиб, ариққа тушиб қолди.
Йўллардаги хавфли тенденция
Бу ҳолат сўнгги вақтларда Тошкентда тез-тез учрайдиган кўплаб ҳодисалардан бири холос. Ўзини кўрсатишни ва диққатни жалб қилишни истаган ҳайдовчилар йўлларда ўйнаб-ҳожат қилиб дрифт ва гонкаларни ташкил этишади, ўзларининг хавфли ҳаракатларини видеога олиб, ижтимоий тармоқларда, айниқса Instagram’да уларни жойлаштиришади. Бир неча юз лайк ва изоҳ олгач, улар хайп олишади ва йўл ҳаракати қоидаларини бузишни давом эттирадилар, нафақат ўз ҳаётларини, балки атрофдагиларнинг ҳаётини ҳам хавф остига қўядилар.
Йўллардаги вазият ҳокимиятнинг зудлик билан аралашувини талаб қилади. Бу хавфли тенденцияни тўхтатиш керак, уни қурбонлар билан боғлиқ фожеаларга олиб келмасидан олдин. Ҳолатни ўзгартиришга таъсир кўрсатадиган чоралардан бири бу тезликни ошириш, хавфли ҳайдовчилик ва ноқонуний гонкаларда қатнашиш учун жарималарни сезиларли даражада оширишдир. Шунингдек, ҳуқуқни мухофаза қилиш органлари ижтимоий тармоқлар билан фаол ҳамкорлик қилиб, йўл ҳаракати қоидаларини бузувчи контентни тарқатаётган аккаунтларни аниқлаш ва блоклаш ишларини кучайтиришлари керак. Бу каби ҳодисаларни камайтиришга ва ёш ҳайдовчилар ўртасида хавфли хатти-ҳаракатларнинг тарқалишини олдини олишга ёрдам беради.

В Ташкенте очередной любитель скорости и дрифта на автомобиле BMW едва не спровоцировал серьезное дорожно-транспортное происшествие. Водитель, решивший показать свое мастерство в управлении автомобилем на большой скорости, вылетел на встречную полосу и чуть не врезался в другое авто, водитель которого сумел вовремя среагировать и увести в сторону свою машину. Пока власти не примут решительных мер, подобные инциденты будут продолжаться, подвергая риску жизни ни в чем не повинных людей. Здесь важно понимать, что дорога – это не место для развлечений и демонстрации своей «крутости», а те, кто игнорирует этот тезис должны без разговоров лишаться прав и даже автомобилей.
Судя по всему, этот инцидент был заснят на видео в районе ТТЗ на дороге в сторону Кибрая. Водитель BMW решил устроить дрифт прямо на проезжей части. Однако потеря управления на высокой скорости привела к тому, что автомобиль занесло, и его выбросило на разделяющий бетонный барьер.
Перелетев через ограждение, BMW приземлился всего в нескольких метрах от едущего навстречу автомобиля. Только благодаря мгновенной реакции водителя второго авто удалось избежать столкновения – он успел вовремя увести машину в сторону. BMW же в результате инцидента вылетел с дороги и оказался в арыке.
Опасная тенденция на дорогах
Этот случай лишь один из множества подобных происшествий, которые в последнее время стали частыми в Ташкенте. Водители, желающие выделиться и привлечь внимание, устраивают гонки и дрифт на дорогах, снимают свои опасные маневры на видео и выкладывают их в социальные сети, особенно в Instagram. Получив сотни лайков и комментариев, они зарабатывают хайп и продолжают нарушать правила дорожного движения, подвергая опасности не только свою жизнь, но и жизни окружающих.
Ситуация на дорогах требует немедленного вмешательства властей. Необходимо остановить эту опасную тенденцию, пока она не привела к трагедиям с жертвами. Одной из мер, способных повлиять на ситуацию, является значительное увеличение штрафов за превышение скорости, опасное вождение и участие в нелегальных гонках. Также стоит рассмотреть возможность введения дополнительных наказаний, таких как пожизненное лишение водительских прав и конфискация автомобиля у нарушителей.
Кроме того, правоохранители должны активнее сотрудничать с социальными сетями, чтобы выявлять и блокировать аккаунты, распространяющие контент с нарушением правил дорожного движения. Это поможет снизить количество таких инцидентов и предотвратит распространение опасного поведения среди молодых водителей.