15 август куни Тошкент – Куала-Лумпур йўналишида Uzbekistan Airways авиакомпанияси томонидан амалга оширилган рейсда қизиқарли, бироқ ташвишли воқеа содир бўлди. Бир неча хорижлик йўловчилар бошқа йўловчиларнинг беэътиборлигидан фойдаланиб, уларнинг пуллари ва бошқа қимматбаҳо буюмларини ўғирлашга уринишди.
Ҳушёрлик кўрсатган Ўзбекистонлик йўловчилар жиноятчиларнинг уларнинг сумкаларини текшириб, уларнинг мол-мулкини ўғирлашга уринаётганини пайқашди. Рейс Куала-Лумпур халқаро аэропортига қўнганидан сўнг, учақ экипажи зудлик билан полицияни чақирди.
Ҳуқуқ-тартибот органлари етиб келганидан сўнг, самолётда тўлиқ текширув ўтказилди ва барча ўғирланган қимматбаҳо буюмлар топилди. Ҳуқуқ-тартибот ходимлари жиноятчиларни, яъни хорижлик фуқароларни, дарҳол қўлга олиб, кейинги тергов ишлари учун полицияга етказди.
Uzbekistan Airways’нинг таъкидлашича, афсуски, самолётда ўғрилик ҳолатлари фақат уларда эмас, балки дунёнинг бошқа авиакомпанияларида ҳам учрайди. Бу тобора кўпайиб бораётган муаммога айланиб, фаол аралашув ва профилактика талаб этмоқда.
«Uzbekistan Airways бу каби ҳодисаларга қарши қатъий кураш олиб боради ва бу борада ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва манзил мамлакатларининг миграция идоралари билан ҳамкорликда иш олиб боради. Рейсдан олдин аэропортларда йўловчиларнинг профайлинги ўтказилади. Шубҳа остида бўлган шахслар ҳақидаги маълумотлар экипажга етказилади, улар парвоз вақтида кузатув олиб боришлари учун,» – деб таъкидлади авиакомпания матбуот хизмати.
Авиакомпания шунингдек, йўловчиларга қўл юки учун жавобгарлик уларнинг ўзида эканлигини эслатди. Қимматбаҳо буюмлар ва пулларни доимо ўзингиз билан сақлашингиз ва уларни назоратсиз қолдирмаслигингиз керак. Ўғирлик хавфини минималлаштириш учун буюмларни фақат ўз жойингиз устидаги ёки олдингиздаги ўриндиқ остига жойлаштириш тавсия этилади.
Бу воқеа барча саёҳатчиларга огоҳлик ва эҳтиёткорликни унутмаслик кераклигини эслатади: осмонда ҳукм сурадиган ҳурмат ва ишонч ҳар доим ҳам ёнингиздаги кишига татбиқ этилмаслиги мумкин. Айниқса, парвозлар давомида ҳушёрликни сақлашингиз керак.

15 августа на борту самолета авиакомпании Uzbekistan Airways, выполнявшего рейс по маршруту Ташкент – Куала-Лумпур, произошел интересный и в то же время тревожный инцидент. Несколько иностранцев решили воспользоваться беспечностью других пассажиров и попытались украсть у них деньги и другие материальные ценности.
Внимательные пассажиры из Узбекистана заметили, как злоумышленники лазают по их сумкам и пытаются завладеть чужим имуществом. По прибытии рейса в международный аэропорт Куала-Лумпур экипаж воздушного судна незамедлительно вызвал полицию.
После прибытия правоохранительных органов был проведен тщательный осмотр самолета, в ходе которого удалось обнаружить все похищенные ценности. Подозреваемых, оказавшихся иностранными гражданами, задержали на месте и доставили в полицию для дальнейшего разбирательства.
В Uzbekistan Airways отметили, что, к сожалению, подобные случаи краж на борту самолётов происходят не только у них, но и у других авиакомпаний по всему миру. Это становится все более распространенной проблемой, требующей активного вмешательства и профилактики.
«Uzbekistan Airways выступает за жесткую борьбу с подобными инцидентами и проводит работу в этом направлении совместно с правоохранительными органами и миграционными властями стран назначения. В аэропортах перед рейсом проводится профайлинг пассажиров. Информация по лицам, вызывающим подозрение, передается в том числе экипажу для того, чтобы наблюдать за ними во время полёта», – подчеркнули в пресс-службе авиаперевозчика.
Авиакомпания также напомнила своим пассажирам, что ответственность за ручную кладь лежит на самих пассажирах. Ценные вещи и денежные средства всегда необходимо держать при себе, не оставляя их без присмотра. Рекомендуется размещать свои вещи в салоне воздушного судна строго над своим посадочным местом или под креслом впереди, чтобы минимизировать риск кражи.
Этот инцидент служит напоминанием всем путешественникам: будьте внимательны и осторожны, особенно во время полетов.