Тошкентда мингдан ортиқ фуқаронинг банк карталаридан 550 миллион сўмдан ортиқ пулларни фирибгарлик йўли билан ўғирлаган шахс қўлга олинди. Эркак маиший техника сотишга ихтисослашган йирик компания ходими сифатида иш юритган. У жабрланувчиларни улар гўёки акцияда бепул телевизор ва кондиционер ютганликларига ишонтирган. Аммо “совға”ни қўлга киритиш учун одамлардан шунчаки етказиб беришни тасдиқлаш учун уларнинг телефонларига келган кодни юборишни сўраган.
Ҳодисалар ривожи Самарқанд вилоятининг бир фуқароси ички ишлар органларига банк картасидан 7,3 миллион сўм йўқолгани ҳақида мурожаат қилганидан кейин бошланди. Олиб борилган тезкор тергов ишлари давомида Киберхавфсизлик бўлими ходимлари бу жиноятни Тошкентда яшовчи шахс содир этганини аниқлади.
Фирибгар ўзи ўйлаб топган жиноий схема орқали маҳорат ва айёрлик кўрсатган. У жабрланувчиларга “Lamifarm” компанияси ходими сифатида қўнғироқ қилиб, уларга телевизор ва кондиционер ютганини маълум қилган. Бу “совғалар”ни қўлга киритиш учун фирибгар жабрланувчилардан етказиб бериш учун 200 минг сўмни тўлашни ва Payme иловаси орқали уларга келган кодни беришни сўраган. Кодни олганидан кейин фирибгар жабрланувчининг картасидан пулни ўзининг картасига ўтказиб олган ва жабрланувчи билан боғланмаслик учун унинг рақамини блоклаган.
Бу ҳодиса фақат айсбергнинг юқори қисми бўлиб чиқди. Қўшимча тергов ишлари давомида фирибгар Telegram’да “CALL CENTER” номли аккаунт очгани ва 1000 дан ортиқ шахсларни алдаб, уларнинг ҳисобларидан жами 550 миллион сўмни ўғирлагани маълум бўлди.
Ушбу шахсга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) бўйича жиноий иш қўзғатилди. Фирибгарга 300 дан 400 та базавий ҳисоблаш миқдорида (102 миллиондан 136 миллион сўмгача) жарима, икки йилдан уч йилгача мажбурий меҳнат ёки беш йилдан саккиз йилгача озодликдан маҳрум қилиш жазоси берилиши мумкин.
Бу ҳодиса яна бир бор ёдга соладики, номаълум шахслар билан мулоқотда, айниқса молиявий операциялар ҳақида гап кетганда, жуда эҳтиёткор бўлиш керак. Агар сизга банк иловасидан кодни беришни сўраб шубҳали қўнғироқ ёки хабар келса, дарҳол суҳбатни тўхтатинг ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига мурожаат қилинг. Сизнинг ҳаракатларингиз ўғирликнинг олдини олиш ва фирибгарларни қўлга олишда ёрдам бериши мумкин.

В Ташкенте задержан мошенник, который обманом похитил свыше 550 миллионов сумов с банковских карт более чем 1000 граждан. Мужчина действовал под видом сотрудника крупной компании, специализирующейся на продаже бытовой техники. Он уверял своих жертв, что они якобы выиграли в акции бесплатные телевизоры и кондиционеры. Однако, чтобы получить «приз», людям было необходимо всего лишь подтвердить доставку, переслав код, который приходил на их телефон.
История начала разворачиваться после того, как житель Самаркандской области обратился в органы внутренних дел с заявлением о том, что с его банковской карты исчезли 7,3 миллиона сумов. В ходе оперативного расследования сотрудники отдела кибербезопасности установили, что за этим преступлением стоит житель Ташкента.
Мошенник проявил изобретательность и хитрость, организовав интересную преступную схему. Он звонил потерпевшим, представляясь сотрудником компании Lamifarm, и сообщал им о выигрыше телевизора и кондиционера. Для получения этих «призов» мошенник просил перевести 200 тысяч сумов на оплату доставки и предоставить ему код, который поступал на телефон потерпевшего через приложение Payme. Получив код, мошенник мгновенно переводил деньги с карты жертвы на свою, а затем блокировал номер потерпевшего, чтобы избежать дальнейших контактов.
Этот случай оказался лишь вершиной айсберга. В ходе дальнейшего расследования выяснилось, что мошенник создал аккаунт под названием CALL CENTER в Telegram, через который он обманул более 1000 человек, похитив с их счетов в общей сложности 550 миллионов сумов.
В отношении задержанного возбуждено уголовное дело по статье 168 (мошенничество) Уголовного кодекса. Мошеннику грозит одно из следующих наказаний: штраф от трехсот до четырехсот базовых расчетных величин (от 102 миллионов до 136 миллионов сумов), исправительные работы на срок от двух до трех лет, либо лишение свободы на срок от пяти до восьми лет.
Этот случай стал очередным напоминанием о необходимости быть предельно осторожными при общении с неизвестными лицами, особенно когда речь идет о финансовых операциях. Если вам поступает подозрительный звонок или сообщение с просьбой передать код из банковского приложения, немедленно прерывайте разговор и обращайтесь в правоохранительные органы. Ваши действия могут предотвратить кражу и помочь поймать злоумышленников.