УБДД йўлни тўғри кесиб ўтиш ҳақида ноодатий видео тайёрлади. Бу видео томошабинларнинг ҳайрати ва ҳатто маълум даражада тушунмовчилигига сабаб бўлди, чунки пиёдаларни ўқитишга бўлган ёндашув жуда ўзига хос эди. Видеоға кўра, йўлни пиёдалар ўтиш жойидан кесиб ўтишдан олдин, йўл ёқасига туриш ва… қўлни юқори кўтариш керак. Бу ҳаракат мактабдаги қўл кўтариб жавоб беришни истаган ўқувчини эслатади. Видеода айтилишича, пиёда ўтишни истаганда шундай қилиш орқали ҳайдовчиларнинг диққатини жалб қилиши ва йўлни кесиб ўтиш ниятини янада кўпроқ намоён қилиши мумкин.
Видео дарҳол ижтимоий тармоқ фойдаланувчиларининг эътиборини тортди, уларнинг кўпчилиги бу тавсияга нисбатан тушунмовчилик билдирди. Одамлар бу усулнинг ҳақиқатан ҳам самарали эканлигини шубҳа остига қўймоқда.
Тавсиянинг ноодатийлигига қарамай, УБДД бу каби ишоралар йўл хавфсизлигини оширишда ҳақиқатдан ҳам самарали бўлиши мумкинлигини таъкидлайди. Қўлни кўтариш ҳайдовчиларга пиёдани тезроқ кўришга ёрдам беради, деб ҳисоблашади. Аммо бу амалиёт шаҳар аҳолиси орасида қанчалик оммалашиши ва йўл-транспорт ҳодисаларини камайтиришга қанчалик ёрдам бера олиши вақт ўтиши билан аён бўлади.
Пойтахт УБДД видеоси муҳокама мавзуси ва ҳатто енгил танқидга сабаб бўлди, аммо унда муҳим хабар бор: йўл хавфсизлиги — бу ҳазил эмас, ва ҳар бир пиёда имкон қадар эътиборли бўлиши керак. Бундай тавсиялар ғалати туюлиши мумкин бўлса ҳам, агар улар ҳеч бўлмаганда бир инсон ҳаётини сақлаб қолиши мумкин бўлса, уларни ўзини оқлаган деб ҳисоблаш мумкин. Шаҳар аҳолиси йўлни кесиб ўтишдан олдин қўл кўтариш керакми ёки йўқми, деган саволни муҳокама қилишда давом этаётганда, биз шаҳар бўйлаб ҳаракатланишни янада хавфсизроқ қилиш учун нималар қилишимиз мумкинлиги ҳақида ўйлаб кўриш лозим.

The traffic police have prepared an unusual video on how to properly cross the road. This video has surprised and even puzzled viewers due to its highly original approach to educating pedestrians. According to the video, before crossing the road at a pedestrian crossing, one must stand on the curb and… raise their hand. This action resembles a school gesture when a student raises their hand to answer a question. The video claims that by doing this, the pedestrian supposedly attracts the attention of drivers and makes their intention to cross the road more noticeable.
The video immediately caught the attention of social media users, many of whom expressed confusion over such a recommendation. People are questioning how effective this approach really is.
Despite the unusual nature of the recommendation, the traffic police claim that such gestures can indeed enhance road safety. The raised hand supposedly helps drivers notice the pedestrian more quickly. However, whether this practice will catch on among residents and actually contribute to reducing the number of road traffic accidents remains to be seen.
The traffic police video has become a topic of discussion and even mild irony, but it carries an important message: road safety is no joke, and every pedestrian should be as cautious as possible. Even if these recommendations may seem strange, if they can save at least one life, they can be considered justified. As residents continue to debate whether raising a hand before crossing the road is really necessary, it might be worth thinking about other ways we can make our movement around the city safer.