Марказий банк банкларда аҳоли омонатлари бўйича 100 фоиз кафолатнинг бекор қилиниб, уни 200 миллион сўм миқдорида чеклашни назарда тутувчи шов-шувли қонун пайдо бўлганидан кейин, хавотирланган ўзбекистонликларни тинчлантиришга ҳаракат қилди. Одамлар омонатларидан пулларини олиб қўймасликлари учун, регулятор янги қонун унинг қабул қилинганигача қилинган омонатларга тааллуқли эмаслигини маълум қилди.
Марказий банкда таъкидланишича, 2008 йилги молиявий инқирозларнинг салбий оқибатларини минималлаштириш мақсадида бир қатор мамлакатларда, жумладан, Ўзбекистонда ҳам омонатларни тўлиқ кафолатлаш амалиёти қўлланган. Молиявий инқироз ўтгандан кейин кўплаб давлатлар тўлиқ кафолатлаш тизимидан воз кечиб, чекланган миқдорда кафолат бериш тизимига ўтган.
Ҳозирда омонатларни тўлиқ кафолатлаш тизими фақат Ўзбекистон, Туркманистон ва Беларусда амал қилади, бошқа мамлакатларда эса кафолат беришнинг юқори чегаралари мавжуд.
Регулятор вакиллари таъкидладики, 200 миллион сўмдан кўпроқ маблағни омонатга қўймоқчи бўлган ўзбекистонликлар буни турли банкларда амалга оширишлари мумкин ва ҳар бир шундай омонат давлат томонидан кафолатланади. Масалан, энди 600 миллион сўм миқдоридаги бир кафолатланган омонат ўрнига сизга турли банкларда 200 миллион сўмдан учта омонат қилишга тўғри келади.
Бундан ташқари, янги қонун банк тугатилгандан сўнг мижозга пул қайтариш муддатини қисқартиради. Амалдаги тартибда бу муддат 2 ой 23 кунни ташкил этади, янги қонун кучга кирганидан кейин эса 20 иш куни, 2026 йил 1 январдан – 15 иш куни, 2027 йил 1 январдан – 7 иш куни доирасида белгиланади.
Айтиш жоизки, қонун ҳали қабул қилинмаган, уни Сенат тасдиқлаши ва президент имзолаши керак.
Таниқли иқтисодчи Юлий Юсупов илгари 100 фоиз кафолатли омонатлар мамлакат банк тизими учун катта хавф туғдираётганини таъкидлаган эди. Бошқа давлатлар аллақачон омонатчиларга чексиз кафолат бериш билан боғлиқ муаммоларга дуч келган, ва бу ҳақиқатдан ҳам хавфли бўлган.

The Central Bank has tried to reassure concerned Uzbeks following the introduction of a controversial law that proposes the cancellation of the 100-percent guarantee on bank deposits, limiting it to 200 million soums. To prevent people from rushing to withdraw their deposits, the regulator announced that the new law would not apply to deposits made before its adoption.
The Central Bank noted that to minimize the negative impacts of the 2008 financial crises, many countries, including Uzbekistan, implemented a practice of fully guaranteeing deposits. After the financial crisis passed, many countries abandoned the full guarantee system and transitioned to limited guarantees.
Currently, the system of full deposit guarantees is only in effect in Uzbekistan, Turkmenistan, and Belarus, while other countries have established upper limits on deposit guarantees.
Representatives of the regulator emphasized that Uzbeks who are willing to deposit more than 200 million soums can do so in different banks, and each of these deposits will be guaranteed by the state. Thus, for example, instead of one guaranteed deposit of 600 million soums, you will now need to make three deposits of 200 million soums in different banks.
Moreover, the new law shortens the period for returning funds to clients after the liquidation of a bank. The current period is 2 months and 23 days, but once the new law comes into force, it will be set at 20 working days, with a reduction to 15 working days starting January 1, 2026, and 7 working days starting January 1, 2027.
It should be noted that the law has not yet been passed; it still needs to be approved by the Senate and signed by the president.
Earlier, well-known economist Yuliy Yusupov pointed out that 100-percent deposit guarantees pose significant risks to the country’s banking system. Other countries have encountered problems related to unlimited guarantees for depositors, and this indeed proved to be dangerous.