Яқин кунларда Ўзбекистонда мансабдорларнинг ишлаш тизими жиддий ўзгаришларга учрайди. Маошлар, хулқ-атвор ва уларнинг фаолиятининг бошқа кўплаб жиҳатлари янги қоидаларга мувофиқ тартибга солинади. Масалан, барча давлат хизматчилари 1 йиллик меҳнат шартномаси тузади, унинг якунида иш натижаларига қараб шартномани узайтириш имконияти мавжуд бўлади. Маош ишнинг мураккаблигига қараб тоифаларга бўлинади. Ва бу ўзгаришларнинг фақат кичик қисми, барчаси ҳақида батафсил ҳикоя қиламиз.
Бу ўзгаришлар Президентнинг «Давлат фуқаролик хизмати ташкилоти тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармони лойиҳасида назарда тутилган бўлиб, ушбу ҳужжат Стратегик ислоҳотлар агентлиги ва Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги томонидан ишлаб чиқилган.
Кадрлар тайёрлаш ва ишга қабул қилиш
Фармон лойиҳасида давлат хизмати учун кадрлар тайёрлаш кластерини яратиш кўзда тутилган. Бу ишлар Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги, Давлат бошқаруви академияси ва «Эл-юрт умиди» жамғармаси ўртасидаги доимий ҳамкорлик асосида амалга оширилади. Ушбу учта ташкилотнинг ҳар бири янги кадрларни тайёрлашнинг маълум бир жиҳатлари учун масъул бўлади.
Ишга қабул қилишга алоҳида эътибор қаратилади: давлат хизматчилари билан 1 йиллик меҳнат шартномаси тузиш таклиф этилади, бу шартномани ижобий иш натижаларига қараб доимий муддатга узайтириш имконияти мавжуд бўлади. Янги ходимлар мажбурий қайта тайёрлаш курсларидан ўтиши, кейинчалик ҳар 3 йилда малака ошириш курсларида иштирок этиши лозим бўлади.
Ходимларни баҳолашда уларнинг билим савияси, ахлоқий қиёфаси, таҳлилий, лидерлик ва коммуникатив қобилиятлари, Ўзбекистон тарихи ва давлат тилини билиши, шунингдек, уларнинг психологик портрети ва интеллектуал салоҳияти ҳисобга олинади. Текширув натижалари ходимнинг билим савияси ва фаолияти самарадорлиги тўғрисидаги маълумотларни ўз ичига олган портфолио шаклида расмийлаштирилади.
Кадрлар захираси ва «ТОП-100» дастури
Раҳбар лавозимлар учун кадрлар захираси қуйидаги тартибда шакллантирилади:
- Миллий кадрлар захираси республика ижро ҳокимияти органлари учун 500 киши, маҳаллий ҳокимиятлар учун 1000 кишидан иборат бўлади.
- 1000 нафарлик захира «Маҳалла еттилари»да ишлаб, ижобий натижаларга эришган кадрлар орасидан шакллантирилади.
Бундан ташқари, ҳукумат «ТОП-100» дастурини фаол жорий қилишни режалаштирмоқда, бу дастур ёрдамида истеъдодли кадрларни танлов асосида раҳбарликка жалб қилиш мақсад қилинган. Дастурда давлат хизматчилари, жамоат ташкилотлари вакиллари, тадбиркорлар ва ватандошлар иштирок этиши мумкин. Ғолиблар Миллий кадрлар захирасига киритилади, Давлат бошқаруви академиясида лидерликка ўқитилади, чет элда амалиёт ўташ имкониятига эга бўлади, шунингдек, моддий рағбатлантирилади.
Меҳнат ҳақини ислоҳ қилиш ва профессионал яроқлиликни баҳолаш
Маош тизимида ҳам жиддий ўзгаришлар кутилмоқда. Лавозимлар вазифаларнинг мураккаблигига қараб «грейдлар»га (тоифаларга) бўлинади ва ҳар бир тоифа учун мос келадиган маош белгиланади. Маошни ошириш тўғридан-тўғри иш самарадорлиги ва KPI кўрсаткичлари билан боғланади, бу Сингапур ва Корея тажрибаси асосида амалга оширилади.
Раҳбар лавозимлар учун номзодларнинг профессионал яроқлилигини баҳолаш учун бошқарув кадрларини баҳолаш маркази ташкил этилади. Бу марказ номзодларнинг профессионал билими, миллий қадриятлари, лидерлик ва бошқа кўникмаларини баҳолаш билан шуғулланади.
Шунингдек, хорижий ва ички хизмат сафарларини ташкил қилиш, ҳисобга олиш, таҳлил қилиш ва самарадорлигини баҳолаш учун ягона электрон платформа – «Xizmat safari»ни яратиш таклиф этилмоқда.
Айни пайтда фармон лойиҳаси маҳаллий ва халқаро экспертларнинг фикр ва таклифларини инобатга олган ҳолда қайта ишланмоқда. Ушбу ислоҳотларнинг жорий этилиши мансабдорларнинг иш самарадорлигини ошириш, шунингдек, давлат секторида бошқарув сифатини яхшилашни ваъда қилмоқда.

В ближайшее время система работы чиновников в Узбекистане претерпит значительные изменения. Зарплаты, поведение и многие другие аспекты их деятельности будут регулироваться новыми правилами. Так, например, все госслужащие будут заключать контракт на 1 год с возможностью продления по результатам работы. Зарплата будет делиться на классы в зависимости от сложности работы. И это только небольшая часть нововведений. Рассказываем обо всем подробнее.
Эти изменения предусмотрены проектом указа президента «О дополнительных мерах по совершенствованию системы организации государственной гражданской службы», разработанным Агентством стратегических реформ и Агентством по развитию государственной службы.
Подготовка кадров и прием на работу
Проект указа предусматривает создание кластера подготовки кадров для государственной службы. Эта работа будет осуществляться на основе постоянного сотрудничества между Агентством по развитию государственной службы, Академией государственного управления и Фондом «Эл-юрт умиди». Каждая из этих трех организаций будет нести ответственность за определенные аспекты подготовки новых кадров.
Особое внимание будет уделено приему на работу: предлагается заключать трудовой договор с государственными служащими сроком на 1 год, с возможностью продления на постоянный срок при условии положительных результатов их работы. Новым сотрудникам предстоит пройти обязательные курсы переподготовки, а затем каждые 3 года – курсы повышения квалификации.
При оценке сотрудников будут учитываться уровень их знаний, моральный облик, аналитические, лидерские и коммуникативные способности, знание истории Узбекистана и национального языка, а также их психологический портрет и интеллектуальный потенциал. Результаты проверки будут оформлены в виде портфолио, включающего информацию об уровне знаний и эффективности деятельности сотрудника.
Кадровый резерв и программа «ТОП-100»
Кадровый резерв на руководящие должности будет формироваться следующим образом — национальный кадровый резерв составит 500 человек для республиканских органов исполнительной власти и 1000 человек для местных хокимиятов. Резерв из 1000 кадров будет сформирован из тех, кто добился положительных результатов, работая в «Махаллинской семерке».
Кроме того, власти намерены активно внедрять программу «ТОП-100», направленную на привлечение талантливых кадров в руководство на конкурсной основе. Участие в программе смогут принять государственные служащие, представители общественных организаций, предприниматели и соотечественники. Победители будут включены в Национальный кадровый резерв, пройдут обучение лидерству в Академии государственного управления, получат возможность стажировок за границей, а также материальное стимулирование.
Реформа оплаты труда и оценка профпригодности
Серьезные изменения затронут и систему оплаты труда. Планируется разделение должностей на «грейды» (классы) по уровню сложности задач, и для каждого класса будет установлена соответствующая заработная плата. Повышение зарплаты будет напрямую связано с результативностью работы и показателями эффективности (KPI), что основано на опыте таких стран, как Сингапур и Корея.
Для оценки профпригодности начальников и кандидатов на руководящие должности будет создан Центр оценки управленческих кадров. Этот центр будет заниматься оценкой профессиональных знаний, национальных ценностей, лидерских и других навыков кандидатов.
Также предлагается создание единой электронной платформы Xizmat safari для организации, учета, анализа и оценки эффективности зарубежных и внутренних командировок.
Сейчас проект указа находится в стадии доработки с учетом мнений и предложений отечественных и международных экспертов. Внедрение этих реформ обещает повысить эффективность работы чиновников, а также улучшить качество управления в государственном секторе.