Андижон вилоятида Ucell мобил компанияси ходими билан қизиқ ҳолат содир бўлди. Компаниянинг Пахтаобод туман филиалида катта сотувчи бўлиб ишлаган ёш йигит Ucellга тегишли бўлган 450 миллион сўмни ўзлаштириб, бу маблағларни халқаро Binance биржасида криптовалюта спекуляцияси учун ишлатган.
2023 йил октябрь ойида айбланувчи хизмат мавқеидан фойдаланиб, компания томонидан мижозлар билан ҳисоб-китоблар учун ажратилган 198,9 миллион сўмни Paynet иловаси орқали ўз банк картасига ўтказган. Ушбу пулларга у Binance биржасида биткоин сотиб олган. Бир ой ўтиб, у компаниядан яна 249,9 миллион сўмни ўғирлаб, шу ҳаракатларини такрорлаган.
Ucell компаниясининг хазина бошқармаси ходимлари томонидан ўтказилган ички аудит натижасида касса операцияларида камомад аниқланди. Ички хизмат текшируви натижасида ёш йигит компания маблағларини шахсий бойиш мақсадида ноқонуний равишда ўзлаштирганини тўлиқ тан олди. Пушаймонлик белгиси сифатида у 2023 йил 9 ноябрдан 4 декабргача бўлган даврда келтирилган зарар суммасидан 300 миллион сўмни қайтарган.
Шунга қарамай, компанияга етказилган моддий зарар тўлиқ қопланмагани сабабли, Ucell Андижон вилояти Пахтаобод тумани ИИБга ариза берди. 2024 йил февраль ойида мазкур ҳолат бўйича Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 167-моддаси («Ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш») бўйича жиноят иши қўзғатилди.
Суд муҳокамаси жараёнида ёш йигит ўз айбини тўлиқ тан олди ва келтирилган зарарни тўлиқ қоплади. Шунга қарамай, суд уни айбдор деб топиб, икки йил муддатга тузатиш ишларига ҳукм қилди, ва ҳар ойлик иш ҳақининг 20 фоизини давлат фойдасига ушлаб қолишга қарор қилди.
Ucell компанияси таъкидлаганидек, айбланувчининг ҳаракатлари натижасида компаниянинг бирор-бир мижозига зарар етмаган ва ҳеч кимга моддий зиён келтирилмаган.

В Андижанской области произошел интересный случай с сотрудником сотовой компании Ucell. Молодой человек, работавший старшим продавцом в Пахтаабадском районном филиале компании, присвоил 450 миллионов сумов, принадлежащих Ucell, и использовал эти средства для спекуляций с криптовалютами на международной бирже Binance.
В октябре 2023 года обвиняемый, воспользовавшись своим служебным положением, перевел 198,9 миллиона сумов, выделенных компанией для расчетов с клиентами, на свою банковскую карту через приложение Paynet. На эти деньги он приобрел биткоины на бирже Binance. Спустя месяц он повторил эти действия, похитив у компании еще 249,9 миллиона сумов.
Внутренний аудит, проведенный сотрудниками управления казначейства Ucell, выявил недостачу в кассовых операциях. По итогам служебного расследования молодой человек полностью признал свою вину в преднамеренном завладении денежными средствами компании противоправным способом в целях личного обогащения. В знак раскаяния он вернул 300 миллионов сумов из общей суммы нанесенного ущерба в период с 9 ноября по 4 декабря 2023 года.
Тем не менее, поскольку материальный ущерб компании не был полностью возмещен, Ucell подала заявление в РУВД Пахтаабадского района Андижанской области. В феврале 2024 года по данному факту было возбуждено уголовное дело по статье 167 («Хищение путем присвоения или растраты») Уголовного кодекса.
В ходе судебного разбирательства молодой человек полностью признал свою вину и возместил весь ущерб. Однако суд все равно признал его виновным, назначив наказание в виде двух лет исправительных работ с удержанием 20% от ежемесячной заработной платы в пользу государства.
В Ucell подчеркнули, что в результате действий обвиняемого ни один клиент компании не пострадал, и никому из них не был нанесен ущерб.