Соғлиқни сақлаш вазирлиги кесарча кесиш амалиётидан сўнг аёлнинг қорнида марля ва резина қўлқоп қолиб кетгани ҳақидаги даъволар билан боғлиқ ҳодисанинг тафсилотларини очиқлади. Маълум бўлишича, бу даъволар асоссиз бўлиб чиққан. Аслида, аёл туғруқдан кейин уй шароитида ўзбошимчалик билан даволаниб, замбуруққа қарши шамлар ва марля тампонлардан фойдаланган. Айнан шу воситаларнинг қолдиқлари аёлнинг қинидан тушган ва унинг яқинлари томонидан танада қолиб кетган марля ва қўлқоп деб хато тушунилган.
Илгари ижтимоий тармоқларда Чартак туманида кесарча кесиш амалиётидан сўнг аёлнинг қорнида тиббий марля ва резина қўлқоп қолиб кетгани ҳақида хабарлар тарқалган эди. Бу хабарларга жавобан Соғлиқни сақлаш вазирлиги Наманган вилоятига махсус ишчи гуруҳни юбориб, воқеани текширишга киришган эди.
Текширув давомида маълум бўлдики, 11 май куни 33 ёшли аёл туман тиббиёт бирлашмаси туғруқ бўлимига тиббий кўрикдан ўтиш учун мурожаат қилган. Текширувдан сўнг пациентка шифохонага ётқизилган. Худди ўша куни унга кесарча кесиш амалиёти ўтказилган ва амалиёт мураккабликларсиз ўтган, аммо ҳомила ичида бактериал ва вирусли инфекция туфайли ҳалок бўлган. Шунингдек, маълум бўлишича, аёл ҳомиладорлик даврида камсувликка қарши даволанган, 2-3 марта ОРВИ ва ўткир сийдик йўллари инфекциясига чалинган.
Операциядан сўнг аёлнинг бачадони бир неча марта УЗИ орқали текширилган ва тоза бўлган. Аммо уйга қайтгандан сўнг, аёл ўткир замбуруғли кольпитни ўзбошимчалик билан даволаб, замбуруққа қарши шамлар ва марля тампонлардан фойдаланган. Айнан шу воситаларнинг қолдиқлари унинг яқинлари томонидан танада қолиб кетган марля ва қўлқоп деб хато тушунилган.
Шифокорлар пациентканинг сўнгги ойлардаги саломатлик ёмонлашуви ўткир замбуруғли кольпит, сийдик йўллари инфекциясининг қайталаниши ва лактациянинг тикланиши билан боғлиқлигини таъкидладилар, ва бу ҳолатда танада қолган буюмлар билан ҳеч қандай алоқаси йўқлигини қайд этдилар.
Мутаҳассислар аёлга ҳомиланинг ўлим сабабини ва қиндан ажралган моддаларнинг келиб чиқишини аниқлаш учун эксгумация ўтказишни таклиф қилдилар, аммо у қўшимча текширувлардан воз кечди.

Министерство здравоохранения раскрыло подробности инцидента, связанного с обвинениями в адрес медицинских работников, якобы оставивших в животе женщины марлю и резиновую перчатку после проведения кесарева сечения. Как выяснилось, эти утверждения оказались беспочвенными. На самом деле оказалось, что женщина после родов занималась самолечением в домашних условиях, используя противогрибковые свечи и марлевые тампоны. Именно остатки этих средств, выпавшие из влагалища, были ошибочно приняты родственниками женщины за марлю и перчатку, якобы забытые в теле пациентки.
Ранее в социальных сетях распространились сообщения о том, что в Чартакском районе после кесарева сечения в животе женщины остались медицинская марля и резиновая перчатка. В ответ на это Министерство здравоохранения направило специальную рабочую группу в Наманганскую область для проведения расследования.
В ходе расследования было установлено, что 11 мая этого года 33-летняя женщина обратилась в родильное отделение районного медицинского объединения для прохождения медицинского осмотра. После обследования пациентка была госпитализирована. В тот же день ей была проведена операция кесарева сечения, которая прошла без осложнений, однако плод погиб внутриутробно из-за бактериальной и вирусной инфекции. Также выяснилось, что пациентка во время беременности лечилась от маловодия, 2-3 раза страдала ОРВИ и острой инфекцией мочевыводящих путей.
После операции матка пациентки оставалась чистой, несколько раз проводилось УЗИ. Однако после возвращения домой женщина самостоятельно лечилась от острого грибкового кольпита, используя противогрибковые свечи и марлевый тампон. Именно остатки этих средств, выпавшие из влагалища, были ошибочно приняты её родственниками за марлю и перчатку, забытые в теле пациентки.
Врачи подчеркнули, что ухудшение состояния пациентки в последние месяцы было вызвано острым грибковым кольпитом, рецидивом инфекции мочевыводящих путей и возобновлением лактации, а не якобы забытыми в животе предметами.
Специалисты предложили женщине провести эксгумацию для установления причины смерти плода и происхождения выделений из влагалища, однако она отказалась от дальнейших обследований.