Соғлиқни сақлаш вазирлиги кесарча кесиш амалиётидан сўнг аёлнинг қорнида марля ва резина қўлқоп қолиб кетгани ҳақидаги даъволар билан боғлиқ ҳодисанинг тафсилотларини очиқлади. Маълум бўлишича, бу даъволар асоссиз бўлиб чиққан. Аслида, аёл туғруқдан кейин уй шароитида ўзбошимчалик билан даволаниб, замбуруққа қарши шамлар ва марля тампонлардан фойдаланган. Айнан шу воситаларнинг қолдиқлари аёлнинг қинидан тушган ва унинг яқинлари томонидан танада қолиб кетган марля ва қўлқоп деб хато тушунилган.
Илгари ижтимоий тармоқларда Чартак туманида кесарча кесиш амалиётидан сўнг аёлнинг қорнида тиббий марля ва резина қўлқоп қолиб кетгани ҳақида хабарлар тарқалган эди. Бу хабарларга жавобан Соғлиқни сақлаш вазирлиги Наманган вилоятига махсус ишчи гуруҳни юбориб, воқеани текширишга киришган эди.
Текширув давомида маълум бўлдики, 11 май куни 33 ёшли аёл туман тиббиёт бирлашмаси туғруқ бўлимига тиббий кўрикдан ўтиш учун мурожаат қилган. Текширувдан сўнг пациентка шифохонага ётқизилган. Худди ўша куни унга кесарча кесиш амалиёти ўтказилган ва амалиёт мураккабликларсиз ўтган, аммо ҳомила ичида бактериал ва вирусли инфекция туфайли ҳалок бўлган. Шунингдек, маълум бўлишича, аёл ҳомиладорлик даврида камсувликка қарши даволанган, 2-3 марта ОРВИ ва ўткир сийдик йўллари инфекциясига чалинган.
Операциядан сўнг аёлнинг бачадони бир неча марта УЗИ орқали текширилган ва тоза бўлган. Аммо уйга қайтгандан сўнг, аёл ўткир замбуруғли кольпитни ўзбошимчалик билан даволаб, замбуруққа қарши шамлар ва марля тампонлардан фойдаланган. Айнан шу воситаларнинг қолдиқлари унинг яқинлари томонидан танада қолиб кетган марля ва қўлқоп деб хато тушунилган.
Шифокорлар пациентканинг сўнгги ойлардаги саломатлик ёмонлашуви ўткир замбуруғли кольпит, сийдик йўллари инфекциясининг қайталаниши ва лактациянинг тикланиши билан боғлиқлигини таъкидладилар, ва бу ҳолатда танада қолган буюмлар билан ҳеч қандай алоқаси йўқлигини қайд этдилар.
Мутаҳассислар аёлга ҳомиланинг ўлим сабабини ва қиндан ажралган моддаларнинг келиб чиқишини аниқлаш учун эксгумация ўтказишни таклиф қилдилар, аммо у қўшимча текширувлардан воз кечди.

The Ministry of Health has disclosed details of an incident involving accusations against medical workers who were allegedly accused of leaving gauze and a rubber glove inside a woman’s abdomen after performing a cesarean section. As it turned out, these claims were unfounded. In reality, the woman had been self-treating at home after giving birth, using antifungal suppositories and gauze tampons. It was the remnants of these materials, expelled from her vagina, that were mistakenly assumed by her relatives to be the gauze and glove supposedly left inside her body.
Earlier, reports spread on social media claiming that gauze and a rubber glove were left inside a woman’s abdomen after a cesarean section in the Chartak district. In response, the Ministry of Health dispatched a special working group to the Namangan region to investigate the incident.
During the investigation, it was found that on May 11 of this year, a 33-year-old woman was admitted to the maternity ward of the district medical association for a medical examination. After the examination, the patient was hospitalized. On the same day, she underwent a cesarean section, which was performed without complications; however, the fetus was found to have died in utero due to bacterial and viral infections. It was also revealed that during her pregnancy, the patient had been treated for oligohydramnios and had suffered from acute respiratory viral infections and a urinary tract infection 2-3 times.
After the surgery, the patient’s uterus remained clean, with multiple ultrasounds confirming this. However, upon returning home, the woman self-treated an acute fungal colpitis, using antifungal suppositories and gauze tampons. The remnants of these materials, expelled from her vagina, were mistakenly identified by her relatives as gauze and a glove left inside her body.
Doctors emphasized that the deterioration in the patient’s condition in recent months was due to the acute fungal colpitis, recurrent urinary tract infections, and the resumption of lactation, rather than any items supposedly left in her abdomen.
Specialists suggested that the woman undergo an exhumation to determine the cause of the fetus’s death and the origin of the vaginal discharge, but she refused further examinations.