Ўзбекистонда интернет-алоқалар билан боғлиқ жиддий ҳолат содир бўлди. Машҳур ўзбек тадбиркори, MyTaxi ва Express 24 компаниялари асосчиси Акмал Пайзиевнинг маълум қилишича, Telegramда унинг аккаунтининг деярли аниқ клони яратилган бўлиб, шу йўл билан унинг дўстидан катта миқдорда пул олинган.
Пайзиевнинг айтишича, икки ой олдин унинг танишлари Telegramда унинг номи билан чиқиш қилаётган шахсдан криптовалюта юборишни сўраган хабарларни ола бошлашган. Аввалига у ўз аккаунти бузилган деб ўйлади, чунки унинг никнейми (@akmalpaiziev) ишлатилган эди.
Тадбиркор бир нечта одамлар унга боғланганини ва у уларга бу хабарлар унга тегишли эмаслигини тушунтирганини таъкидлади, шундан сўнг у бу ҳолатга кўп аҳамият бермаган. Бир неча кун олдин эса унинг Стэнфорддаги курсдоши никни текшириб кўрганини ва криптовалютада 50 минг доллар юборганини маълум қилди.
«Маълум бўлишича, сохта никда ҳарф ‘л’ (l) ўрнига катта ‘i’ ишлатилган. Кейин эса барча контактларим TextMe дастури орқали ошкор бўлганини тушундим, шу дастур орқали мен интернет-сервислардаги барча қўнғироқлар ва тасдиқлар учун Америка рақамини олган эдим,» – деди тадбиркор.
Пайзиев фойдаланувчиларни ҳушёр бўлишга чақириб, ҳозирги кунда профиллар, суратлар, видеолар ва овозларни осонгина сохталаштириш мумкинлигини таъкидлади. У суҳбатдош шахсни овоз орқали тасдиқлаш, шахсий саволлар бериш ёки ҳужжатлаштирилмаган воқеаларни эслашни тавсия қилди.
Бу ҳолат киберфирибгарлик билан боғлиқ хавфларни ва онлайн мулоқотда, айниқса, молиявий операциялар ҳақида гап кетганда эҳтиёткорликнинг зарурлигини таъкидлайди. Фирибгарлар алдашнинг тобора мураккаб усулларидан фойдаланмоқда, шу жумладан, деярли аслидан айрилмайдиган сохта аккаунтлар яратиш орқали. Ҳар доим сўровларнинг ҳақиқийлигини текшириш, айниқса, улар молиявий операциялар билан боғлиқ бўлганда муҳимдир.
Эслатиб ўтамиз, яқинда Ўзбекистонда машҳур тадбиркорларнинг номи билан фирибгарлик йўли билан пул олишда айбланган 20 ёшли йигит қўлга олинган эди.
Шунингдек, аввалроқ Тошкентдан бўлган тозаловчи аёлнинг номига фирибгарлар томонидан 180 миллион сўмлик онлайн-кредитлар расмийлаштирилгани ҳақида ҳикоя қилгандик.

A high-profile case of internet fraud has occurred in Uzbekistan. Famous Uzbek entrepreneur, founder of the companies MyTaxi and Express 24, Akmal Paiziev, reported that scammers created an almost exact clone of his account on Telegram to deceive one of his friends and extort a large sum of money.
Paiziev explained that two months ago, his acquaintances started receiving messages on Telegram from someone impersonating him, urgently requesting cryptocurrency. Initially, he thought his account had been hacked, as his nickname was being used.
The businessman noted that several people contacted him, and he explained that those messages were not from him, after which he no longer paid much attention to the situation. However, a few days ago, his classmate from Stanford informed him that he had checked the nickname and sent $50,000 in cryptocurrency.
“It turned out that the scammers used a capital ‘I’ instead of the letter ‘l’ in the fake nickname. Later, I realized that all my contacts had been compromised through the TextMe app, which I used to get a U.S. number for receiving calls and verifications on all internet services,” the entrepreneur explained.
Paiziev warned users that it is now easy to fake profiles, photos, videos, and voices, and recommended verifying the identity of a contact by voice, asking questions, or recalling moments that were not documented.
This case highlights the dangers associated with cyber fraud and the need to be vigilant in online communication, especially when it comes to money. Scammers are using increasingly sophisticated methods of deception, including creating fake accounts that can look almost identical to the original ones. It is important to always verify the authenticity of requests, especially if they involve financial transactions.
It is worth noting that recently in Uzbekistan, a 20-year-old man was arrested for impersonating well-known businessmen and fraudulently extorting money from their employees and acquaintances.
In addition, we previously reported the story of a cleaning lady from Tashkent, on whom scammers took out online loans totaling 180 million soums.