Ўзбекистонда интернет-алоқалар билан боғлиқ жиддий ҳолат содир бўлди. Машҳур ўзбек тадбиркори, MyTaxi ва Express 24 компаниялари асосчиси Акмал Пайзиевнинг маълум қилишича, Telegramда унинг аккаунтининг деярли аниқ клони яратилган бўлиб, шу йўл билан унинг дўстидан катта миқдорда пул олинган.
Пайзиевнинг айтишича, икки ой олдин унинг танишлари Telegramда унинг номи билан чиқиш қилаётган шахсдан криптовалюта юборишни сўраган хабарларни ола бошлашган. Аввалига у ўз аккаунти бузилган деб ўйлади, чунки унинг никнейми (@akmalpaiziev) ишлатилган эди.
Тадбиркор бир нечта одамлар унга боғланганини ва у уларга бу хабарлар унга тегишли эмаслигини тушунтирганини таъкидлади, шундан сўнг у бу ҳолатга кўп аҳамият бермаган. Бир неча кун олдин эса унинг Стэнфорддаги курсдоши никни текшириб кўрганини ва криптовалютада 50 минг доллар юборганини маълум қилди.
«Маълум бўлишича, сохта никда ҳарф ‘л’ (l) ўрнига катта ‘i’ ишлатилган. Кейин эса барча контактларим TextMe дастури орқали ошкор бўлганини тушундим, шу дастур орқали мен интернет-сервислардаги барча қўнғироқлар ва тасдиқлар учун Америка рақамини олган эдим,» – деди тадбиркор.
Пайзиев фойдаланувчиларни ҳушёр бўлишга чақириб, ҳозирги кунда профиллар, суратлар, видеолар ва овозларни осонгина сохталаштириш мумкинлигини таъкидлади. У суҳбатдош шахсни овоз орқали тасдиқлаш, шахсий саволлар бериш ёки ҳужжатлаштирилмаган воқеаларни эслашни тавсия қилди.
Бу ҳолат киберфирибгарлик билан боғлиқ хавфларни ва онлайн мулоқотда, айниқса, молиявий операциялар ҳақида гап кетганда эҳтиёткорликнинг зарурлигини таъкидлайди. Фирибгарлар алдашнинг тобора мураккаб усулларидан фойдаланмоқда, шу жумладан, деярли аслидан айрилмайдиган сохта аккаунтлар яратиш орқали. Ҳар доим сўровларнинг ҳақиқийлигини текшириш, айниқса, улар молиявий операциялар билан боғлиқ бўлганда муҳимдир.
Эслатиб ўтамиз, яқинда Ўзбекистонда машҳур тадбиркорларнинг номи билан фирибгарлик йўли билан пул олишда айбланган 20 ёшли йигит қўлга олинган эди.
Шунингдек, аввалроқ Тошкентдан бўлган тозаловчи аёлнинг номига фирибгарлар томонидан 180 миллион сўмлик онлайн-кредитлар расмийлаштирилгани ҳақида ҳикоя қилгандик.

В Узбекистане произошел резонансный случай, связанный с интернет-мошенничеством. Известный узбекский предприниматель, основатель компаний MyTaxi и Express 24 Акмаль Пайзиев сообщил, что мошенники создали в Telegram почти точный клон его аккаунта, чтобы выманить у одного из его друзей крупную сумму денег.
Пайзиев рассказал, что два месяца назад его знакомые начали получать сообщения в Telegram от лица, выдававшего себя за него, с просьбой срочно отправить криптовалюту. Изначально он подумал, что его аккаунт был взломан, так как использовался его никнейм.
Бизнесмен отметил, что несколько человек связались с ним, и он объяснил, что это были не его сообщения, после чего больше не придавал этому значения. Однако несколько дней назад его однокурсник из Стэнфорда сообщил, что проверил ник и отправил 50 тысяч долларов в криптовалюте.
«Оказалось, что в поддельном нике вместо буквы ‘л’ (l) мошенники использовали заглавную ‘i’. Позже я понял, что все мои контакты были скомпрометированы программой TextMe, через которую я получил американский номер для звонков и верификаций на всех интернет-сервисах,» – отметил предприниматель.
Пайзиев предупредил пользователей, что в наше время можно легко подделать профили, фото, видео и голос, и порекомендовал подтверждать личность собеседника голосом, задавая вопросы или вспоминая моменты, которые не были задокументированы.
Этот случай подчеркивает опасности, связанные с кибермошенничеством, и необходимость быть бдительными в общении онлайн, особенно когда речь идет о деньгах. Мошенники используют все более изощренные методы для обмана, включая создание фейковых аккаунтов, которые могут выглядеть почти идентично оригинальным. Важно всегда проверять подлинность запросов, особенно если они связаны с финансовыми транзакциями.
Напомним, что недавно в Узбекистане задержали 20-летнего парня, который выдавал себя за известных бизнесменов и мошенническим способом вымогал деньги у их сотрудников и знакомых.
Кроме того, ранее мы рассказывали историю уборщицы из Ташкента, на которую мошенники оформили онлайн-кредиты на 180 миллионов сумов.